Zararlı yazılımlar, güvenlik zafiyetleri, güvenlik araştırmaları derken bilgi güvenliği farkındalığı adına elimden geldiğince blogumda siber güvenlik üzerine yazılar yazmaya çalışıyorum fakat günlük hayatta kimi zaman tüketici olarak öyle kötü hizmetlerle karşılaşıyorum ki, insanlık namına prensiplerimin dışına çıkarak blogumda bunlara da yer veriyorum. Başımdan geçenleri anlatmadan önce evet, çoğu kargo şirketinin hizmet kalitesinin bir diğerinden kötü olduğunu hepimiz üzülerek biliyor ve kabul ediyoruz. Kimi zaman evimize gelmeden “Geldik, evde bulamadık” şeklinde not düşüp bizi uğraştırıyorlar. Kimi zaman ise gönderici ile aracı arasında 10 Km mesafe olmasına rağmen paket ana dağıtım merkezinden 3 defa çıkıp tekrar girebiliyor gibi gibi eminim sizlerin de başından geçen onlarca traji komik hikayesi vardı. Bu hikayede de, “Biz ARASLARIZ! VAR GÜCÜMÜZLE SİZİN İÇİN ÇALIŞIRIZ” sloganı ile kocaman bir ironi yapan Aras Kargo ile başımdan geçenleri sizlerle paylaşmak istedim.

10.09.2017 tarihinde Hepsiburada‘dan ufak bir ürün satın aldım. 11.09.2017 tarihinde ise paketimin kargo firmasına teslim edildiğini öğrendim.

Aras Kargo

Aradan 4 gün geçtikten ve Aras Kargo’dan ses çıkmadıktan sonra paketimin 4 gündür varış transfer merkezine gidemediğini, arafta kaldığını gördüm. “Dağıtımları maliyetleri azaltma adına artık kaplumbağalar ile mi gerçekleştiriyorlar acaba?” diye homurdanırken, bu işte bir iş var, hayra alamet olamaz diyerek 16.09.2017 tarihinde Aras Kargo çağrı merkezini aramaya karar verdim. Çağrı merkezini arayıp paketimin akıbetini sorduğumda gün içinde bu konuya ilişkin genel müdürlükten aranacağım belirtildi ama aranmadım.

Aras Kargo

Olur ya insanlık hali, aramayı unutmuş olabilirler diyerek bu defa 18.09.2017 tarihinde tekrar çağrı merkezlerini arayıp, kargomun akıbetini tekrar sorduğumda karşımdaki yetkilinin yine robota bağlayarak gün içinde konuya ilişkin genel müdürlükten aranacağım belirtildi ama yine aranmadım.

İnsan sabır taşı olsa, Aras kargo sayesinde çatlar dedikten sonra 19.09.2017 tarihinde tekrar çağrı merkezini aradıktan ve yine aynı gün içinde aranacağıma dair kısır döngüye dahil edildikten sonra durumu sosyal medyadan da dile getirdiğimde benzer durumlarla karşılaşan kişiler olduğunu öğrendim.

Aras Kargo
Aras Kargo

Aras Kargo

Sonuç itibariyle kargo bedeli olarak 8.53 TL ödediğim paketimden 11 gündür haber alınamıyor. Aras Kargo Genel Müdürlüğü çalışanları da günlerdir uyuyan güzel gibi uyumaya, müşteri memnuniyetsizliği adına şikayetleri özenle dikkate almamaya devam ediyorlar. Aras Kargo bundan sonra da önem taşımaya devam edebilir ancak bildiğim bir gerçek var ki o da benim paketlerimi bir daha taşıyamayacak olmalarıdır!

Güncelleme: 22.09.2017 tarihinde Hepsiburada Müşteri Hizmetleri tarafından aranarak kargo firmasından paketimin akıbetine dair herhangi bir bilgi alamadıklarını bu sebeple para iadesinin gerçekleştirildiğini belirttiler. Hepsiburada’ya teşekkür ederim.

Aras Kargo