Pi Hediyem Vardı, Verdim, Gitti :)

Takip edenleriniz, 13 Şubat 2015 tarihinde parola bulma oyunu ile üniversite öğrencisi olan iki takipçime, Raspberry Pi (B Model) hediye etme kararı aldığımı hatırlayacaklardır. Bu yazıda hem talihli iki takipçimi hem de oyunun çözümünü açıklayacağım.

KAYNAK KODU:

Hediye Pi


ÇÖZÜM:

Crackme.zip ZIP dosyasının şifresi, herhangi basit bir şifre çözme programı ile kolaylıkla bulunabilirdi. (ZIP şifresi: 4141)

Hediye Pi

ZIP dosyası içinden çıkan Hack4Career.exe programını PEiD aracı ile incelediğinizde bunun UPX aracı ile sıkıştırıldığını görebilir ve yine UPX aracı ile açabilirdiniz.

Hediye Pi
Hediye Pi

Yine PEiD ile bu programını incelediğinizde programın Visual C++ ile derlendiğini görebilirdiniz.

Hediye Pi


Hack4Career.exe programını Immunity Debugger aracı (debugger) ile incelediğinizde 004113A0 fonksiyonunda iki değerin (0x3030 ve 0x7171) XOR işleminden geçirildiğini (XOR işleminin sonucu 0x4141), kullanıcıdan alınan girdi (input) ile ondalık değere çevrilerek (0x4141 değerinin ondalık karşılığı 16705’dir.) karşılaştırıldığını görebilir ve 16705 değerini bana ileterek oyunu başarıyla tamamlayabilirdiniz :)

Hediye Pi
Hediye Pi
Hediye Pi
Hediye Pi


OYUNU BAŞARIYLA TAMAMLAYANLAR: Kamil Onur Özkaleli, Ali AĞDENİZ, Semih DEMİRCİ, Mustafa ALİ CAN, Musa ANTİKE, Tuğser OKUR, Kenan GÜMÜŞ, Onur ALANBEL, Osman ERÇELİK

ÇEKİLİŞ ve KAZANAN TALİHLİLER:

Hediye PiBaşta kazanan iki talihli (Mustafa ALİ CAN ve Ali AĞDENİZ) olmak üzere parola bulma oyununa katılan ve başarıyla tamamlayan herkesi tebrik eder, yeni oyunlarda görüşmek dileğiyle herkese güvenli günler dilerim :)