Yakın bir arkadaşımı ziyaret etmeye gittiğimde, her zaman kapı girişinde bulunan güvenlik görevlisinin yanında bu defa kapıya yeni takılmış olan Access Control yazılı, logosuz temazsız kart okuyucu dikkatimi çekti. (Bir mekana girdiğinde gizli kameraları tespit etmeyi huy edinmiş birinin dikkatini çekmesin de kimin çeksin zaten ? :))

EM4100 Clone
EM4100 Clone

Arkadaşımla konuştuğumda, bu okuyucunun site yönetimi tarafından alınan bir karar üzerina kapıya monte edildiğini ve tüm daire sakinlerine kapıyı açmak için mavi renkte bir anahtarlık dağıtıldığını öğrendim. Bu anahtarlık sayesinde kapıya geldiğinizde güvenlik tarafından sorguya tutulmuyor, anahtarlığı okutarak apartmana giriş yapabiliyormuşsunuz. RFID anahtarlık olduğundan şüphem olmayan bu anahtarlığı cebime atıp, üzerinde biraz çalışıp merakımı gidermek için evimin yolunu tuttum.

İlk olarak bu kart (anahtarlık) okuyucunun özelliklerini bulmak için ilan sitelerinde anahtar kelimelerle (rfid access control system, rfid kapı vb.) araştırmaya yapmaya başladım ve çok geçmeden ilan sitelerinde aynı modele ait ilanlar buldum.

EM4100 Clone
EM4100 Clone
EM4100 Clone

İlanların çoğunda, bu ürünlerle kullanılan anahtarlıkların kopyalanamaz olduğu ve kapı kilitlerinin de yüksek güvenliğe sahip olduğu ifadeleri dikkatimi çekti. Genelde sızma testi uzmanları için satış odaklı kurulan iddialı cümleler, güvenlik testi (sağlama da diyebiliriz) gerçekleştirilene dek pek birşey ifade etmez ;) Özellikle bu tür kapı kilitlerinde EM4100 protokolünü kullanan RFID alıcı, verici ve kartlar/etiketler kullanıldığını bildiğim için ne kadar kolay bir şekilde kopyalanabileceğini pratikte tecrübe etmeye karar verdim.

EM4100 uyumlu kartlar/etiketler çoğunlukla okunabilir (read-only) olarak piyasada bulunurlar ve 40 bit olarak (1 bayt sürüm bilgisi + 4 bayt veri) bir defa programlandıktan (çoğunlukla fabrika çıkışı) sonra değiştirilemezler.

EM4100 uyumlu sadece okunabilir bir kartı kopyalamak için, T5577 gibi okuma ve yazma desteği de olan bir kartı/etiketi, okuma yazma desteği olan bir aygıt sayesinde EM4100 olarak programlamak yeterlidir. Bu işlemleri Arduino veya Raspberry Pi ile Parallax Read/Write gibi bir aygıtla gerçekleştirmek pratikte pek kolay olmayabilir bu nedenle Phidgets’ın 1024_0 aygıtı işleri kolaylaştıracaktır.

EM4100 Clone

Kopyalama işlemini gerçekleştirmek için Phidgets’ın RFID uygulaması ile öncelikle EM4100 uyumlu kartı/etiketi USB aygıta okutuyorsunuz ardından da T5577 anahtarlığı aygıta getirip Write butonuna bastığınızda anahtarlık kolay bir şekilde başarıyla kopyalanmış oluyor.

EM4100 Clone
EM4100 Clone
EM4100 Clone

Son olarak kopyalanmış anahtarla kapıyı açmayı deneyip başarılı olduktan sonra, site yönetimleri ve daire sakinleri için bu kilitle kullanılan anahtarların kopyalanabilir olduğunu söyleyerek bir güvenlik farkındalığı çalışmasını daha başarıyla tamamlamış oluyoruz. :)

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle herkese güvenli günler dilerim.

Show this post in PDF format