Geçen hafta Twitter’da yazılan mesajlara bakarken İskenderun’da dünyaya meydan okuyan ArfTeknoloji adında bir teknoloji firması olduğunu öğrendim. Firmanın iddiasına göre Antikor adındaki ürünleri dünyada eşi benzeri olmayan bir güvenlik programıymış bu nedenle virüsler ile Antikor UGS’nin koruduğu programı bozabilene 500 TL ödül vereceklermiş. (Kurallara buradan ulaşabilirsiniz.)

Bu kadar iddialı bir açıklamanın ardında ya bir devrim ya da koca bir balon/reklam olsa gerek diye düşündüm. Bu tür iddialı açıklamaları genelde yerli firmalar ister istemez yapabiliyorlar. Geçtiğimiz yıllarda benzer bir şekilde Zemana firması, Antilogger programlarının kapatılamayacağını iddia ediyordu. Bir toplantıda kendilerine iddialarının yersiz olduğunu çünkü kapatabildiğimi belirtmiştim. Her ne kadar başta ikna etmekte güçlük çeksemde günün sonunda aldığım ekran görüntülerini ve izlediğim adımları kendileri ile paylaştığımda ikna olmuşlardı.

ArfTeknoloji firmasının iddialarının yerli mi yoksa yersiz mi olduğuna bakmaya niyet etmişken Zemana firmasının blog sayfasında Antikor programı ile korunan programa nasıl virus bulaştırılabileceğine dair teknik bir yazı okudum. ArfTeknoloji’nin dünyaya meydan okumak için biraz erken davrandıklarını anlamış olacaklarını ümit ederken tam aksine Erkan Arnaudov’un çalışmasının korunan programı tahrip etmekten öteye gitmediğini belirten bir yazı ile karşılaştım. Kimin haklı kimin haksız olduğuna karar vermek için Antikor’un son sürümü ile Erkan Arnaudov’un unpacker programını denemeye karar verdim. Ortaya çıkan sonuçta ArfTeknoloji’nin önünde kat etmesi gereken daha çok yol olduğu anlaşıldı.

Show this post in PDF format