2009 yılından bu yana siber güvenlik üzerine yaptığım araştırmaları “Bilgi güçtür ve paylaşıldıkça artar!” mottosuyla sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Davet edildiğim üniversitelerdeki gerçekleştirdiğim sunumlarda, özellikle genç arkadaşlar için blog yazmanın iş başvurularındaki önemini de vurguluyorum. Ayak üstü gerçekleştirdiğim sohbetlerde çoğunlukla şu cümleleri duyuyorum: “Blog yazmak için zaman lazım”, “Herkesin bildiği birşeyi yazmanın ne önemi var?”, “Hazır olana kadar beklesem daha iyi olacak sanki…”

Ben de yıllar önce yazdığım yazılarla bugün yazdığım yazıları kıyaslarsam muhakkak aralarında bilgi birikimi, tecrübe ve deneyim adına dağlar kadar fark olacaktır ama unutmayalım, bu zaten işimizin doğasında var. “Oku, Öğren, Pratik Yap” döngüsü ile ilerlenen bu meslekte yazmak için hazır olmayı beklemeyin, asla olamayacaksınız çünkü öğrenmeye devam edeceksiniz bu sebeple yazın! “Zaman lazım” evet lazım ama öğrenciyseniz, çalışmıyorsanız zamandan bol birşeyiniz olmaması lazım. ;)

Yazacağınız yazının konusunu ben, o, bu, şu biliyor olabilir ama bu alana meraklı onlarca, yüzlerce kişi bilmiyor olabilir bu sebeple dün Linkedin’de yapılan bir yorumda olduğu gibi yazmak için “Alan Turing” olmayı beklemeyin. Eleştirilerden çekinmeyin, kendinizi acımasızca eleştirip küçümsemeyin, yazın! Unutmayın, herkesin herkesten öğreneceği elbet birşeyler vardır.

Linkedin Comment

Yazının da başlığı olan teşekkürler kısmına gelecek olursam, 4-5-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Türkiye’nin en kapsamlı siber güvenlik konferansı Hacktrick‘in akademisyenler, sektör uzmanları, yöneticiler, kamu yetkilileri gibi birçok farklı alandan önemli isimlerinden oluşan jürisi beni, 2017 yılının en başarılı blog yazarı seçmiş. Kendilerine ve benim için anlamı büyük olan bu ödülü almamı sağlayan tüm okurlarıma teşekkür eder, 4 Mayıs tarihinde Hacktrick’te görüşmek dileğiyle herkese güvenli günler dilerim.

Blogger Reward

Show this post in PDF format