15 Kasım Cumartesi sabahı uykulu gözlerle gönderilen tweetlere bakarken Gökmen GÜREŞÇİ‘nin “Airties arka kapısını doğrulayabilen oldu mu? Hangi modeller etkileniyor? Ben henüz doğrulayamadım ” tweeti ile karşılaştım. Gökmen’e iddianın kaynağını sorduğumda bana Hacker Fantastic Twitter hesabından atılan aşağıdaki tweeti gösterdi.

Airties Backdoor

Bu iddiayı doğrulamak için, IstSec konferansında yaptığım donanım yazılımı analizi sunumuna hazırlanmak için zamanında satın almış olduğum Airties RT-206v4 modeline hızlıca göz atmaya karar verdim. Nmap ile modemin bağlantı noktalarını (1-65535) kontrol ettiğimde, modemin 2323 bağlantı noktasını dinlemediğini gördüm. Bu durum, bahsedilen varsayılan hesabın sadece belli modellerde geçerli olduğunu ortaya koyuyordu. Elimde başka bir model olmadığı için donanım yazılımını statik olarak analiz etmek için işe koyuldum.

Airties’ın web sitesinde yer alan çoğu kablosuz modemin donanım yazılımını indirdikten sonra donanım yazılım analizi için biçilmiş kaftan olan ve Kali işletim sistemi ile gelen binwalk aracı ile donanım yazılımlarını bu araca toplu bir şekilde analiz ettirmeye başladım.

Airties Backdoor
Airties Backdoor

Bilmeyenler için binwalk aracından kısaca bahsetmek gerekirse, bu araç belirtilen donanım yazılımını otomatik olarak analiz ederek eğer sıkıştırılmış (compressed) ise öncelikle açarak içindeki dosyaları, dosya sistemi hiyerarşisine uygun olarak ilgili klasöre kopyalamaktadır. Siz de daha sonra kopyalanan bu dosyaları teker teker inceleyerek donanım yazılımı içinde yer alan yazılımlar, metin belgeleri hakkında fikir sahibi olabilir, konfigürasyon dosyalarını kolaylıkla inceleyebilirsiniz.

binkwalk aracına -e parametresi ile tüm donanim yazılımlarını (*.bin) analiz ettirdikten sonra teker teker her bir açılan klasörün içine bakmak yerine 2323 bağlantı noktasını tüm *extracted* geçen (binwalk açtığı donanım yazılımlarını bu şekilde isimlendiriyor) klasör isimleri içinde grep aracı ile aramaya başladım.

Airties Backdoor

Grep aracının çıktısına göre bu varsayılan hesabın tek bir model için yani Air6372SO için geçerli olduğu olduğu görülüyordu.

config.xml dosyası içinde password kelimesini arattığımda ise iddia edilenden farklı olan SoL_FiBeR_1357 şifresi hemen dikkatimi çekti. Bu dosyaya metin editörü ile baktığımda ise bunun root şifresi olduğunu gördüm. (Airties’ın web sitesinde bu model için yer alan donanım yazılımı, Superonline için ayrıca geliştirildiği için muhtemelen şifre farklı)

Airties Backdoor
Airties Backdoor
Airties Backdoor
Airties Backdoor

Tabii bende bu marka ve model modem olmadığı için bu kullanıcı adı ve şifrenin doğru olup olmadığını teyit etmek için hemen bir tweet göndererek takipçilerimden yardım istedim ve çok geçmeden hard_ress Twitter hesabından bu kullanıcı adı ve şifre ile modeme telnet üzerinden bağlanılabilindiği bilgisi geldi.

Aslında bunun gibi uzaktan destek amacıyla modemlere, ağ cihazlarına tanımlanan hesaplara ara ara rastlanmakta ve güvenlik araştırmacıları tarafından bunlar ortaya çıkarılmaktadır. Bunların ortaya çıkarılmasının kullanıcılar açısından en önemli kısmı ise, kötüye kullanılabilecek bu şifrelerin en kısa sürede değiştirilebilmesi veya hesapların devre dışı bırakılabilmesidir. Bende bunun için iki şifre ile ilgili olarak hemen Netsec e-posta listesine konu ile ilgili bir e-posta göndermeye karar verdim. E-postayı gönderdikten kısa bir süre sonra ise Necati ERSEN ŞİŞECİ‘den gelen e-posta beni oldukça şaşırttı. Necati gönderdiği e-postada bu durumu Ocak 2014’de tespit ettiğini ve Superonline ile paylaştığını belirtiyordu (neden Airties değil de Superonline diye soracak olursanız bunun sebebi bu donanım yazılımının Airties firması tarafından Superonline için geliştirilmiş olması) fakat aradan geçen 9 ayda bu konu ile olarak ilgili donanım yazılımında hala bir düzeltme yapılmamıştı.

Airties Backdoor

Bu tür durumlarda art niyetli kişiler, modemlere uzaktan zararlı yazılım yükleme veya kullanıcıları zararlı sitelere yönlendirme girişiminde bulunabilirler dolayısıyla internet servis sağlayıcısı ve üretici firma tarafından bu tür zafiyetlerin en kısa sürede ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Air6372SO modelini Shodan üzerinde arattığımda ise modem sayısının hiç de azımsanmayacak kadar çok olduğunu (10000+) gördüm.

Airties Backdoor

Önlem olarak bu marka model modem kullanan kullanıcılara acil olarak port 2323 üzerinden bu şifreler ile modemlerine bağlanıp bağlanamadıklarını kontrol edip root şifrelerini değiştirmeleri gerekmektedir.

Bu hesabın internet servis sağlayıcısı ve üretici firma işbirliği ile en kısa sürede donanım yazılımlarından kaldırılması dileğiyle 2014 yılının bu son yazısı ile 2015 yılının herkese önce sağlık sonra mutluluk getirmesini dilerim.

Show this post in PDF format