LinkedIn Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here.

Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın korumalı olması sebebiyle LinkedIn paylaşımlarımın Twitter’a kıyasla çok daha fazla kişiye ulaşması beraberinde art niyetli kişilerin, dolandırıcıların da radarına girmeme ve ilginç mesajlar almama yol açabiliyor.

Günlerden bir gün LinkedIn üzerinden Jenny Tores isimli bir kişiden özel bir mesaj aldım. Google Çeviri ile hazırlanmış bir metinden hallice olan mesajında, profilimi çok ilginç bulduğunu ve benimle iletişime geçmek istediğinden bahsediyordu. Haber peşinde koşan bir gazeteci edasıyla ayağıma gelen bu fırsatı değerlendirerek bu kişiyle iletişim kurmaya karar verdim.

LinkedIn Scam
LinkedIn Scam
LinkedIn Scam

Kendisine e-posta gönderdikten sonra gelen yanıtta hanım ablamız, Afganistan’da ABD vatandaşı bir asker olduğundan, yeni bir ilişkiye başlamak istediğinden, yaşın ve mesafenin önemli olmadığından ve asıl konuşmak istediği önemli konuyu bir sonraki e-postasında belirteceğinden bahsediyordu. Sosyal mühendislik girişiminin gerçekçi olabilmesi adına da sağolsun bana 4 tane fotoğrafını da göndermeyi ihmal etmemişti. Devrik cümleli LinkedIn mesajına kıyasla e-postasındaki yazı dili ise şaşırtıcı derecede iyiydi.

LinkedIn Scam

Gönderdiği ikinci e-postada hanım ablamız gerçekleştirdiği bir kurtarma operasyonunda içinde yüklü miktarda para bulunan bir kutu bulduğunu, kendisine düşen payın tam tamına 3.7 milyon dolar olduğunu, bu parayı görevini tamamlayana kadar başka bir ülkeye çıkarmak istediğinden ve tabii ki benim yardımıma ihtiyacı olduğundan bahsediyordu. :) Yine bu e-postasında da yeni resimler göndermeyi ihmal etmemişti.

LinkedIn Scam

Üçüncü e-postasında ise bir yandan güvenini kazanabilmek bir yandan da sevkiyatı gerçekleştirebilmek için Birleşmiş Milletler diplomatını devreye sokacağı için kişisel bilgilerime, telefon numarama, pasaportumun veya kimliğimin o da olmazsa ehliyetimin taratılmış halini göndermemi istiyordu. Garanti olsun diye e-devletten ikametgahımı da hazır ettikten sonra gönderdiği yeni fotoğrafları incelemeye başladım. Kutu içinde yer alan 100’lük banknotları ve hanım ablamızın pasaportunu da gördükten sonra artık benden istediği tüm bilgilerimi göndermeye iyice ikna olmuştum. :)

LinkedIn Scam

“Vay efendim sen bana nasıl güvenmezsin” diye hanım ablamıza çıkıştıktan sonra gelen son e-postada hanım ablamız “Geçmişe bir sünger çekelim ama bir yandan da bilgilerini alayım” dedikten sonra yazışmayı sonlandırmaya ve epostalarda yer alan bilgileri incelemeye koyuldum.

LinkedIn Scam

Geçtiğimiz aylarda görsel arama motorlarının geldiği son noktayı konu alan faydalı bir yazı okuduktan sonra hanım ablamızın göndermiş olduğu e-postalara yakından göz atmaya karar verdim.

Üniformalı fotoğraflardan birini Yandex.Images arama motorunda arattığımda bu fotoğrafın kullanıldığı başka web siteleri olduğunu ve farklı bir isim (Jelissa Torres) altında sosyal medya hesabı olduğunu öğrendim.

LinkedIn Scam

@JelissaTorres Twitter hesabına göz attığımda Mayıs 2019 yılına kadar gönderdiği tweetler arasında Türkçe mesajlar da olması dikkatimi çekti. Bu mesajları Twitter’da arattığımda başka hesaplardan kopyala yapıştır yapılan mesajlar olduğunu öğrendim.

LinkedIn Scam
LinkedIn Scam
LinkedIn Scam

“Jelissa Torres army” anahtar kelimesi ile Google arama motorunda arama yaptığımda ise Kamerun’da bulunan bir kişinin bana gönderilen fotoğraflardan birini @ambrose_tarh Twitter hesabında paylaştığını daha sonrasında ise sildiğini farkettim. (OPSEC fail ?) Jelissa tarafından gönderilen e-postaların başlık bilgilerini kontrol ettiğimde gönderilen e-postaların saatleri ile Türkiye saati arasında -3 saat zaman farkı olduğunu gördüm. Kamerun’a komşu olan Senegal, Gana ve Gine ile Türkiye arasında 3 saat zaman farkı olduğunu göz önünde bulundurduğumda, bu e-postaların bu ülkelerin birinden Kamerunlu bu kişi veya bu kişi ile bağlantılı başka kişiler tarafından gönderilmiş olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünmeye başladım.

LinkedIn Scam
LinkedIn Scam
LinkedIn Scam
LinkedIn Scam
LinkedIn Scam
LinkedIn Scam

Fotoğraflara hızlıca göz attığımda amatörce yapılan fotomontajlar hemen dikkatimi çekti. Bundan 7 yıl önce kaleme aldığım Manipüle Edilmiş Fotoğraf Analizi blog yazımda olduğu gibi fotoğrafları ELA tekniği ve Forensically web uygulamasında yer alan kopyalama tespiti tekniği ile analiz etmeye başladım.

Kimsenin damgalı eşek gibi tişörtünün sırt kısmına adını ve telefon numarasını yazdırmayacağını düşünerek bu fotoğrafı ELA tekniği ile analiz ettiğimde, tahmin ettiğim üzere sırt kısmında yer alan isim ve telefon numarasının sonradan bu fotoğrafa eklendiğini tespit ettim.

LinkedIn Scam
LinkedIn Scam

Her ne kadar kartvizitinin yer aldığı fotoğrafta gözle görülür bir şekilde fotomontaj olduğu görülse de teyit etmek için Clone Detection sayfasından faydalanarak bu fotoğraf üzerinde çok sayıda kopyalama işlemi yapıldığını tespit ettim.

LinkedIn Scam

Son olarak pasaport fotoğrafını Yandex.Images üzerinde arattığımda ise arka plandaki pembe işaretin aynı olduğu benzer sahte pasaport fotoğraflarını bularak pasaportun da sahte olduğunu teyit etmiş oldum.

LinkedIn Scam
LinkedIn Scam
LinkedIn Scam

Bunların dışında e-postaya konu olan hanım ablamızın adı ve soyadı (Jennifer Torres) ile gönderdiği üniformalı fotoğraflardaki isim ve soyadın farklı olması da pek tabii dikkatimden kaçmadı.

LinkedIn Scam

Jennifer ile yazışmayı kestikten sonra aç gözlü dolandırıcılar tabii ki peşimi bırakmayıp yeni mesajlar ile LinkedIn mesaj kutumu meşgul etmeye bir süre daha devam ettiler.

LinkedIn Scam

Görünen o ki bir zamanların oldukça popüler Nijeryalı Prens dolandırıcıları artık faaliyetlerine LinkedIn üzerinde devam etme kararı almışlar dolayısıyla dikkatli olmakta ve çevrenizdekileri uyarmakta fayda olacağına inanıyorum.

Ülke olarak COVID-19 salgınını geride bırakacağımız sağlıklı günlerde yeni bir yazı ile tekrar görüşmek dileğiyle herkese sağlıklı ve güvenli günler dilerim.

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
68 comments
   1. Banada 1 haftadır aynı şeyleri yazıyor, adım ferdi Tayfur deyim Ankara noter adresi verdim 😃

 1. banada gmail den natoda para yardımı
  kazandınız bilgirenizi verin diyen sözde nato görevlisi
  olan ama isminden ispanyol belediye başkanı çıkan ama
  mesajin atildigi yer güney afrika olan bi mail gelmisti

 2. Bana da böyle bir mail gelmişti. Yardımcı olmadım kendisine.
  Thank you for your reply. I awoke today with devout thanksgiving for my friends, the old and the new although I do not have any old friend I am in contact with now a days and my job puts a big barrier on making new friends. I am from Lock Port, New York, United States but currently in Syria working as head of Strategic Communications Advisor for U.S resolute support mission. My contract will be over soon and indeed a pleasure to meet you. After been here working in a war torn country for the past 18 months and my contract coming to an end,I am in great need of someone who can help me move some cash from Afghanistan. We are each of us angels with only one wing, and we can only fly by embracing one another. I have been all by my self and use my out of country contract service to get through the pains of losing my child and wife in a car crash 15 years ago. Each friend represents a world in us, a world not born until they arrive, and it is only by this meeting that a new world is born.

  My apologies for invading your privacy in this manner, I mean there is no harm in sending you this message. I do not have anyone trustworthy enough to help me in this situation. 18 months ago when I arrived, I was in Afghanistan before moving to Damascus because there was a need for a military communication satellite in a remote town close to the capital city Kabul and it was a classified operation, I and some high ranking United States military officers discovered a huge sum of money abandoned inside an old under ground falling safe house. on a one thousand square foot deserted land, the amount was $50 million dollars. We all decided to keep it because it was a once in a life time opportunity. we shared the money according to our individual military ranking and swore to keep it a secret for life. My share was $5 million dollars. I have not been able to move this money home for the past 18 month because I have been here in Damascus,Syria. I have a military foot locker containing books, clothes and this money declared as my family valuables over there with the Afghanistan Defense Postal Service to be sent home and I need your assistance to receive this footlocker since I am already sure this information would be safe in the hands of a total stranger. Your acceptance would mean the world to me but firstly I am worried that you do not have negative thoughts against me due to the nature of meeting you.

  Furthermore, if my offer is of no appeal to you, delete this message and forget I ever contacted you. Do not destroy my Career because you do not approve of my proposal. I believe that such opportunities only come once in a lifetime. I cannot let this chance pass me by. For once I find myself in total control of my destiny. This chance won’t pass me by. I ask that you do not destroy my chance, if you will not work with me let me know and let me move on with my life. If you give me positive signals, I will give you the relevant details and initiate this process towards concluding agreements on how much I am willing to pay you and other necessary agreements. I send you this mail not without a measure of fear as to what the consequences, but I know within me that nothing ventured is nothing gained and that success and riches never come easy or on a platter of gold.

  If you wish to proceed with this, please get back to me and then I shall be confident enough to share detailed information of how I want us to go about this.

  Regards,
  Daniel Lombard.

 3. elinize sağlık. aslında bunların twitter id’sini de alıp ileride neye dönüşecekleri de izlenebilir. şu fatih belediyeli tweete çok güldüm ama :)

   1. Mr mert this girl chase me what i can do and
    They take money from me and need another
    Wat i can do , pls stand by me as this steal alot
    Of money sir speak to me nessary

 4. Damgalı eşek güzeldi:)

  Araştırma yaparken kullandığınız teknik ve toolları da belirtmeniz iyi olmuş. İleride işimize yarar. elinize sağlık.

 5. Kendisine sizin bu paylaşımı gönderdiğim halde hala yazışmaya ve
  İnkar etmeye devam ediyor. Birde sürekli üzgün olduğunu
  Dolandırıcıların profilini kullandığını söylüyor.
  WhatsApp üzerinden konuşmalarımız hala devam
  Ediyor. Sizin bu yazınızı görmesem bende sizin gibi inanmıştım.
  Bende Catalina Torres adıyla yazıyor.
  Araştırdım ve ABD ordusunda gerçekten böyle birisi görev yapıyor.
  Orduda ve Afkanistanda yüzbaşı. 2017 de aldığı yetenek madalyaları dahi var
  Fakat hiç resmi yok. Orada da jennyfer torres adı ile rütbeli.
  Ve şimdide bir bankacı yazmaya başladı.

 6. Mert bey merak ettim benden de adres bilgilerimi istediler adres bilgisi ile nasıl bir dolandırıcılık yapıyorlar ki

 7. Memlekette yazmadığı kalmamış anlaşılan
  Bana iki gündür yazıyor bi araştırma yapim
  Derken sağolun gerek kalmadı gerekeni
  Sınız

 8. EVET TÜRKLERE KÖTÜ SARMIŞ BU BAYAN ŞİMDİDE KATHERLİNA OLARAK DEVAM EDİYOR. BİRDE SAHTE KARGO ŞİRKETİ KURMUŞLAR. BİR ARKADAŞIMI MAHVETTİ BU KADIN SİZE YAPTIĞI YÖNTEMİ VE FOTOLARI ONADA GÖNDERMİŞ. ARKADAŞ KABUL ETMİŞ. SONRA AŞIK OLMA MODLARINA GİRMİŞ KADIN. BİLGİLER FALAN DERKEN ŞİRKET 950 DOLAR KARGO ÜCRETİ İSTEMİŞ. BUDA GÖNDERMİŞ. SONRA KARGO HAVAALANINDA YAKALANDI BM. DİPLOMATINI KURTARMAK VE ANTİ-TERÖR SERTİFİKASI İÇİN 5500 DOLAR DAHA. SONRA GÜMRÜK İÇİN 2500 DOLAR DAHA İSTEMİŞLER. ARKADAŞ DA 3 MİLYON 700 BİN.DOLAR GELECEK DİYE GÖNDERMİŞ. SON PARADAN SONRA KADIN ADINI DEĞİŞTİRMİŞ. ŞİRKET YOK. ADAM YOK. KADIN YOK. KUTU YOK. ARKADAŞIN 8000 DOLARINI UÇURMUŞ.

 9. ARTIK MAİL ATIYORLAR DİKKATLİ OLMANIZ LAZIM BÖYLE İNSANLARA ALDANMAYIN BANA 4 GÜN ÖNCE MAİL ATTI BUGÜN CEVAP VERDİ AYNI ŞEYLERİ YAZMIŞTI SAKIN KANMAYIN

 10. Benimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler, orada hayat nasıl gidiyor, umarım siz ve aileniz iyidir, burada Afganistan’da iyiyim. Dediğim gibi, adım Catalina Torres. Charlotte, Kuzey Carolina Dan bir ABD Vatandaşı, Portland Oregon düşünüyor, Ben Parkrose Lisesi, Portland Oregon Dan mezun oldum, Şu anda burada Afganistan’da yaşanan SAVAŞ krizi nedeniyle barış koruma görevi için Afganistan’da Yım.

  Benim hakkımda, çok saygılı ve nazik bir kadınım, doğuştan Müslümanım ama tüm dinlere saygı duyuyorum. 30 yaşındayım.
  Sevgili, bir sonraki posta da sizinle paylaşmak istediğim çok önemli bir şey olduğu için sizinle iletişim kurmak için nedenlerim var. Seninle çok güçlü bir ilişki başlatmak istiyorum ve seninle olan ilişkim hayatımızda çok büyük değişiklikler getirecek. İlişkilerin mesafe ve yaşı saymadığını anlamanızı istiyorum, belki acil yardımla yatırım yapmam gereken fonlarımla arkadaş olarak başlayabilir veya iş ortaklarına girebiliriz.

  Sevgili, Ekonomik giderlerin üstesinden gelmek, hayatınızı ve ailenizi ayakta tutmak için ne yaparsınız? Sadece birbirimizi tanıdığımızı biliyorum ama kendimiz hakkında konuşurken fikirleri paylaşabilir, önemli şeyleri ve daha fazla sorunu tartışabiliriz, olumlu düşünmeyi seviyorum ve başkalarının duygularını önemsiyorum.

  Sizinle ilgili hobileriniz, İlgi alanlarınız, Yaşam tarzınız, Dindar inancınız gibi daha fazla şey öğrenmekten çok mutlu olacağım, her zaman söylediğim gibi son fotoğraflarınızı da görmeyi çok seveceğim, sizinle paylaşmak ve tartışmak için çok önemli bir konu var Bir sonraki postamda bana bir çözüm vereceksin, Şimdilik burada durayım, yakında sizden acil bir cevap bekliyorum.

  Saygılarımla, Catalina Torres.

 11. Erkeklere yazmasını anladım hadi aşk meşk ayağına düşürürüm diyor sanırım da bana niye yazdın lena ablacım :) Israrla mail atması çok değişik inşallah ağına düşüremez kimseyi.

 12. Aynı şekilde bana da birçok mail geldi. Ben de acaba kim benimle dalga geçmeye başladı diye düşünmeye başlamıştım ki yazınızı gördüm. Çok teşekkür ederim.

   1. Banada yazdılar ama farklı bir kadın ismiyle 2 milyon dolardan bahsetti ben adres gönderdim ama dolandırıcı olduğunu biliyordum. Ben onu düşürmek istedim param yok falan dedim:)

 13. Güvenime ihanet etmeyeceğine inanıyorum.
  Merhaba aşkım, nasılsın, umarım iyisindir. mesajın için teşekkürler
  ama görüyorsun, şimdi güvenime ihanet etmeyeceğin veya beni hayal
  kırıklığına uğratmayacağın umuduyla, dünyama ve sırrıma girmeni
  istiyorum. Sırf sana duyduğum sevgiden ve sana güvenebileceğimi
  söyledin, şimdi sana burada Afganistan’daki görevimi bitirdiğimi ve
  hem bizimkileri görebilecek bir master plan yürütme planlarımın
  gelecek parlak.
  Afganistan’daki kızgın arama kurtarma operasyonlarımızdan birinde,
  silah ve mühimmat satın almak için kullandıklarına inandığımız büyük
  miktarda para içeren bir hazine kutusunu saklayan bir teröristle
  karşılaştık. Miktar o kadar fazla ki içimizde tutamıyorduk, bu yüzden
  büyük miktarda fon nedeniyle Başkomutumuza bildirdik. parayı, beni,
  komutanımı ve diğer ekipleri paylaşmaya ve saklamaya karar verdik.
  Benim hissem 3,7 milyon ABD Dolarıydı ve buradaki asker olarak işimin
  doğası gereği, bu fonu ABD’ye götüremem çünkü elimde bu kadar nakit
  paraya sahip olmamam gerekiyor. bu yüzden parayı Birleşmiş Milletler
  Temsilcisine yatırdım çünkü parayı buradan gönderebilmemin tek yolu
  bu.
  Şimdi aşkım, parayı almak ve güvende tutmak için lehtarım olmanı
  istiyorum, bu parayı sana ileteceğim ve bir kısmını ev almak için
  kullanmalısın ve ayrıca geleceğe yatırım yapmalıyız. ve çabalarınız
  için size toplam paranın% 35’ini vereceğim ve Afganistan’daki görevim
  sona erdiği için, para artık BM ile tasarruf etmiyor. canım, kendi
  payımın olacağı konusunda beni temin etmenizi istiyorum Hizmetimi
  burada tamamlayana ve senin ülkende buluşana kadar güvende. Dinle
  aşkım, bu çalınan para değil ve işin içinde hiçbir tehlike yok. Bu
  fonu ülkenize nasıl taşıyacağıma dair düzenlemeler yaptım, sizden tek
  ihtiyacım olan fon alma ve çok gizli tutma sürecini idare
  edebileceğiniz konusunda bana güvence vermek. Size yapacağım
  itirazlardan biri, bu konuyu üçüncü bir tarafla tartışmamaktır.
  Dikkat, umutsuzca olumlu cevabınızı bekliyorum, sizden yetenekli
  olduğunuzu öğrenene kadar yerleşmeyeceğim. Dualarımdan sonra sizinle
  iletişime geçmeyi seçtim ve sana inancım ve güvendiğim için bana
  ihanet etmeyeceğine inanıyorum. Bana yardım etmek için neden seni
  seçtiğimi merak ediyor olabilirsin, aklımın beni fonu almama ve
  yatırım yapmama yardım edecek gerçek kişi olduğuna ikna ettiğini
  söyleyeceğim.
  Burada ne kadar kalacağımızı bilmiyorum, bu yüzden ülkesine fonu alıp
  yatırmama yardımcı olacak güvenilir ve güvenilir bir insan arıyorum
  çünkü yatırım yapmak ve yeni bir başlangıç yapmak için ülkenize göç
  edeceğim. hayat seninle ve artık bir asker olarak değil.
  Yakında cevabını bekliyor olacağım aşkım.
  Saygılarımla,
  Lena.

 14. Bana da yazmış bende şaşırdım sizin yorumunuzu okuyunca rahatladım teşekkürler
  Sayın,
  Benimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler, orada hayat nasıl gidiyor, umarım siz ve aileniz iyidir, burada Afganistan’da iyiyim. Dediğim gibi, adım Catalina Torres. Charlotte, North Carolina’dan bir ABD Vatandaşı Portland Oregon’u düşünüyor, Ben Parkrose Lisesi, Portland Oregon’dan mezun oldum. Şu anda burada Afganistan’da yaşanan SAVAŞ krizi nedeniyle barış koruma görevi için Afganistan’dayım.

  Benim hakkımda, çok saygılı ve nazikim Kadın, doğuştan Müslümanım ama tüm dinlere saygı duyuyorum. 30 yaşındayım.

  Sevgili, bir sonraki postamda sizinle paylaşmak istediğim çok önemli bir şey olduğu için sizinle iletişim kurmak için nedenlerim var. Seninle çok güçlü bir ilişki başlatmak istiyorum ve seninle olan ilişkim hayatımızda çok büyük değişiklikler getirecek. İlişkilerin mesafe ve yaşı saymadığını anlamanızı istiyorum, belki acil yardımla yatırım yapmam gereken fonlarımla arkadaş olarak başlayabilir veya iş ortaklarına girebiliriz.

  Sevgili, Ekonomik harcamaların üstesinden gelmek, hayatınızı ve ailenizi ayakta tutmak için ne yaparsınız? Sadece birbirimizi tanıdığımızı biliyorum ama kendimiz hakkında konuşurken fikirleri paylaşabilir, önemli şeyleri ve daha fazla sorunu tartışabiliriz, olumlu düşünmeyi severim ve başkalarının duygularını önemsiyorum.

  Sizinle ilgili hobileriniz, İlgi alanlarınız, Yaşam tarzınız, Dindarlık inancınız gibi daha fazla şey öğrenmekten çok mutlu olacağım, her zaman söylediğim gibi son fotoğraflarınızı da görmeyi çok seveceğim, sizinle paylaşmak ve tartışmak için çok önemli bir konu var. Bir sonraki mailim böylece bana bir çözüm vereceksin, Şimdilik burada durayım, yakında sizden acil bir cevap bekliyorum.

  Saygılarımla
  Catalina Torres.

 15. Bana bir afrika ülkesinden bir avukat ulaştı. Bir akrabamın öldüğünü miras kaldığını miras işlemleri başlaması için ona kimliğim ve avukatlık ücretleri ödemem gerektiğini söylemişti :D

 16. banada geldi bu catalina c Torres ama ben adres bilgilerimi verdim sizin tazınızı görmesem yardımcı olacaktım valla çok sağolasın bu aynı kişi banada üniformalı fotolar artıda benim adres bilgilerimi verdim bir sıkıntı olurmu acaba teşekkür ediyorum

 17. bana Afganistan da barış gücünü temsil ettiğini söyledi bir silah kaçakçılık operasyonu sırasında bir kamyondan parayı bulduklarını ve aralarında paylaştıklarını bunun hesabına düşenin de 3.7 dolar olduğunu söyledi benim kimlik adres bilgilerimi verdim bir sıkıntı olurmu şikayetçi olayımmı acaba

 18. Aynı troll iki gün önce banda etti bende dev.ettiyoriyom dolanricima
  Afganistan’da 3.7 milyon avro teröristler den almışlar bu na düşen hisse imiş ;-)
  Her mailde 4 er tane foto var çok ikna edici
  Şu Facebook daki abaza dayilara yönel se ekmek çok yani
  😂😂 Bilgili yazınız için teşekkürler

 19. Bana lena torres adı ile ulaştı. Isin içinde iş olduğunu anladım bi araştırayım dedim ilk bu yazı karşıma çıktı. Teşekkür ederim biraz daha muhabbet edelim bakalım.

 20. Bana da Mary torres isminde yazdı. İnanmadım değil inandım valla . En son parayı göndermek için adres bilgilerimi istedi. İnanmama rağmen ne olur ne olmaz diye ismi biraz araştırdım ve bu yazıyı buldum. Size çok teşekkür ederim belki bu yazı olmasa dolandırılacaktım , oldukça bilgilendirici bir yazınız olmuş.

 21. Fakat yazışmanın devamında bilgilerimi göndersem. Beni nasıl dolandırıcaktı?

 22. [email protected] bu mail adresinden bana da bir ileti geldi. Mesajı “Merhaba canım nasılsın lütfen seninle tartışmam gereken önemli bir şey var” diye yazıyordu.Mesajı hemen sildim.

 23. Lena Torres ismi ile birebir ayni mesajlari banada atti,konuyu araştırmak icin google den sordugumda bu makalenizi gördüm. Cok twsekkur ediyorum hocam elinize sağlık.

 24. Selamlar arkadaşlar. Evet bu olaylar doğrudur.
  Bundan 7 gün önce başlayıp dada dün benim el atmama son buldu
  Mary adah. İsmiyle bir Amerikan askeri olup suriyeye amerikan kampında görev yapıyorum diye benim akrabam olan bir arkadaşımı bir hafta işlemiş
  Bür sürü yalanlar dolar dolusu bavullar.. Resimler falan filan
  İyice inandırmış… Bana bunları anlatınca bende inandım
  Taki bize kargoyla toplam 2.milyon dolar bovul dolusu parayı kargoyla gönderip kargo üçretini 1500 dolar para tutuyor onu İbn atacak kargo şirketi kargonu getirip adrese teslim edecek yoksa getirmiyor size.. Hemen çok acilen kargo acentesi in verdiği İbn. Parayı at demesi kendini ele verdi benim müdalemle
  Arkadaşın 1500 dolarını kurtardım… Böyle oyunlara gelmeyin
  Pekala, seninle iletişim kurmamın özel bir ne
  deni var. İşte kimlik kartım.Pekala, seninle iletişim kurmamın özel bir nedeni var. İşte kimlik kartım.Pekala, seninle iletişim kurmamın özel bir nedeni var. İşte kimlik kartım. arkadaşım
  Kumbaranızı ülkenize getirecek diplomatik acentelere ve dağıtım şirketlerine tüm bilgilerinizi gönderdiğimi ve en kısa sürede dönüşlerini beklediğimi bildirmek isterim.
  onlar beni güncellerken. Ülkenize geldiklerinde, hazır olmanız ve onları beklemeniz için size haber vereceğim.
  Tamamnumara
  bal
  ödeme havaalanında özel ücret içindir
  Temsilci havaalanında ülkenize geldiğinde ve sizi telefonla arayacaktır.
  Sizden tek istediğim, acentenin talimatlarını takip etmek ve ödemeyi mümkün olan en kısa sürede yapmak, böylece ödemeyi havaalanında yapacak ve ev adresinizdeki kutuyu size temizleyecek ve sonunda Her şey yolunda gitti.
  Buna benzer çok resimli yazışmalar varda ben resimleri
  Beceremedim..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

Bad Bad USB

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Her yıl, Ağustos ayında, ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen geleneksel Black Hat Bilgi Güvenliği Konferansı‘nın sonuncusunda, Karsten NOHL ve Jakob LELL adındaki iki araştırmacı, BadUSB adında dikkat çekici bir sunuma imza attı. Bu sunumda kısaca, USB’de…
Read More
Read More

Profilime Kim Baktı?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. 23 Eylül 2020 tarihinde Twitter’da siber güvenlik ile ilgili haberlere göz gezdirirken gündem olan başlıklarda #profilimekimbaktı etiketi dikkatimi çekti. Beni oldukça şüphelendiren bu etiketin gündem olmasının arkasında yatan sebebi bulmak için bu etiketi paylaşan hesaplara göz…
Read More