Cybook Orizon Mini Pentest

Bilişim güvenliği ile ilgili teknik kitaplar okumaya bayılıyorum özellikle beni zorlayan, çıta yükselten kitaplar oldu mu tadından yenmiyor. Kitap okumadığım zaman geri kaldığımı düşünerek kendimi kötü hissediyorum bu nedenle kitap okuma konusunda ilginç bir motivasyona (takıntı da denebilir :)) sahibim. Üniversite zamanında hayatımın büyük bir bölümü bilgisayar başında e-book okumak ile geçerken iş hayatına geçiş sonrasında e-book çıktıları ile gezer durur oldum. Özellikle işe giderken ve işten gelirken serviste kitap okumak benim için büyük bir keyif ancak her gün 10-20 sayfalık çıktı almak, A4’e bassan kocaman, kitapçık yapsan küçücük, kağıt israfı, göz yorgunluğuydu derken okuma aşkı beraberinde bir çok sorunu da getiriyor.

Neyse ki nişanlım duruma müdahale ederek geçtiğimiz aylarda bana bir e-book okuma cihazı hediye etti, Cybook Orizon. Dünyanın en ince e-book okuma cihazı olmasının yanısıra hafif olması (250 gr), dokunmatik ekrana sahip olması, micro-usb girişinin olması, 2 GB dahili belleğe, WIFI, bluetooth ve akselerometreye (accelerometer) sahip olması beni memnun eden özelliklerinin başında geliyor.

Ahlaklı korsana hediye edilen elektronik cihazın ufak çaplı penetrasyon testinden geçirilmemesi gibi bir durum söz konusu olamazdı, olmadı da :)

Teste ilk olarak port taraması ile başladım ve hiç açık port bulamadım.

Orizon

Daha sonra ARP zehirleme ile MITM (ortadaki adam) saldırısı gerçekleştirerek tüm trafiği izlemeye başladım. Web trafiğinden elde ettiğim bilgiler sayesinde cihaz üzerinde ARM Linux kullanıldığını, 2.6.21 kernel sürümüne sahip olduğunu ve Mozilla tabanlı özelleştirilmiş bir internet tarayıcısı kullanıldığını öğrendim.

Orizon

Internet tarayıcısında denediğim about:config ve benzer yöntemlerin hiçbiri işe yaramadı. Bunun üzerine IKAT (Interactive Kiosk Attack Tool)‘in sitesine bağlanarak internet tarayıcısı üzerinden işletim sistemine erişecek yöntemleri de teker teker denedim ancak yine başarılı olamadım.

Cihaz üzerinde bluetooth desteği olduğunu söylense de henüz aktifleştirilmemiş ve yerleşik yazılım (firmware) güncellemesi ile aktifleştirileceği belirtiliyor. Bu durum aslında yerleşik yazılım üzerinde bir çok opsiyonun gizlendiğine işaret ediyor. Cybook’un sitesinden indirmiş olduğum yerleşik yazılımı incelediğimde normal olarak anlamlı hiçbir karakter dizisi ile karşılaşmadım. Karakter dağılımına baktığımda ise neden karşılaşmadığım ortadaydı. Yerleşik yazılım üzerinde yer alan ilk 5 bayt (Boo16) dikkatimi çekti ancak arama motorları üzerinde yaptığım araştırmalar sonuçsuz kaldı. Yerleşik yazılım üzerinde manipülasyonlar gerçekleştirerek ipuçları elde etme yolunu tercih etmek isterdim ancak yazılımın bozulması durumunda bana yol, köprü, baraj olarak geri döneceği için daha ileri gitmedim :)

Orizon

Cihaz üzerinde yer alan menülerde gezinirken Ebook Store menüsünün ilginç işlevi dikkatimi çekti. Bu menüye girince internet tarayıcısı otomatik olarak sizi Cybook’un bir alt sitesine yönlendiriyor ve cihazı ADOBE ID ile aktifleştirmenizi sağlıyor. Buraya kadar herşey normal ancak aktifleştirme kısmında javascript ile cihaza gönderilen komutlar dikkatimi çekti. BOO_CMD ile gönderilen her komutun bir işlevi bulunuyor ve site bağımsız olarak bu komutları nerede görürse görsün aynı işlevi yerine getiriyor. Komutları ortaya çıkartmak (enumerate) için ufak bir betik (script) hazırlayarak # karakterinden sonra gelebilecek en fazla 4 karakterden oluşan komutları (daha fazlası web sayfasının boyutunu büyütüyordu) oluşturdum ve daha sonra cihazın oluşturduğu trafiği izlemeye başladım ancak Sync dışında trafik oluşturan herhangi bir komut karşılaşmadım.

Orizon

Orizon

Son olarak cihazın güvenli bir siteye (SSL) bağlanma esnasında sahte sertifika ile karşılaşması durumunda nasıl bir aksiyon aldığını görmek için ufak bir test gerçekleştirdiğimde beni üzen bir durum ile karşılaştım. Cihaz güvenli bağlantının kurulması esnasında MITM saldırısı gerçekleştirilmesi durumunda herhangi bir uyarı vermeden iletişim kurmaya devam ediyor yani Starbucks’ta kahvenizi yudumlarken bir yandan e-postalarımı güvenli bir şekilde kontrol edeyim deme gibi bir şansınız ne yazıkki bulunmuyor.

Askere gitmeden önce hazırlamış olduğum yaylalar yazı dizisinin birincisi burada son bulurken herkese güvenli günler dilerim.

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
3 comments
 1. Merhaba,

  Aslında konudaki olayın ana fikriyle pek alakası yok ama :) kafama bir şey takıldı sorayım dedim.

  Cybook Orizon Mini Pentest’ için port taraması yaparken

  nmap -sS -p 1-65535 192.168.1.5

  komutunu kullanıyorsunuz. Temel nmap taramasını biliyorum. -p komutu özellikle port aralığı belirtmek için kullanılıyor. 1-65535 arası zaten tüm portlar… Yani -p komutunu hiç kullanmasaydınız da -sS taraması ile tüm portlara istek gönderilmeyecek miydi? Neden bu komutu kullandınız?

 2. Bunu öğrendiğim iyi oldu. Teşekkür ederim.

  Not:Mevcut kurum politilamızdan dolayı yukarıdaki de dahil birçok hacking/security web sitesine giriş yapamıyoruz. Allah’tan sizin bu site engelli değil :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

LinkedIn Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın…
Read More
Read More

e-Devlet Hesaplarımızı Nasıl Hackliyorlar?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç 25 Ekim 2023 günü saat 11:46’da e-Devlet uygulamasından ve e-posta adresime gelen uyarılardan e-Devlet Kapısı hesabıma üst üste birden fazla defa yanlış parola ile giriş yapılmaya çalışıldığı için hesabımın bir saatliğine geçici olarak kullanıma kapatıldığını…
Read More