Pi Hediyem Var! #17

Uzuuuun bir aradan sonra 2019 yılının ilk Pi Hediyem Var oyunu ile tekrar karşınızdayım. Önceki oyunlarda olduğu gibi bu oyunu da başarıyla tamamlayan üniversite öğrencileri arasında yapılacak çekiliş ile 3 adet Raspberry Pi 4‘ü hediye edeceğim. Bu oyunun Pi sponsoru olan Keepnet Labs Türkiye Ülke Müdürü Erdinç BALCI‘ya hem kendi adıma hem de tüm oyunseverler adına teşekkür ederim.

Oyunumuza gelecek olursam, kurum çalışanlarınızdan biri hizmet almak için ziyaret ettiği bir fırsat sitesine kredi kartı bilgilerini girdikten sonra farklı bir web sitesine yönlendirildiğini farkeder. Kredi kartı bilgilerinin çalındığından şüphe eden çalışan soluğu yanınızda alarak bu konuyu aydınlatmanıza dair sizden yardım ister. Son zamanlarda Magento e-ticaret platformu kullanan web sitelerine yönelik siber saldırılar gerçekleştirildiği ile ilgili haberler okuyan ve Kurumsal SOME ekibinde yer alan kahramanımız, sanal sisteminden bu web sitesini ziyaret ederek şüpheli kod tespitine yönelik web trafiğini analiz etmeye başlar ve hikayemiz burada başlamış olur.

Oyunu başarıyla tamamlamak için aşağıdaki tüm soruların cevaplarını, kanıtları (kod parçaları, ekran görüntüleri vs.) ile birlikte detaylı olarak açıklamanız gerekmektedir.
Soruları yanıtlayabilmek için öncelikle https://www.dropbox.com/s/yyfretoo11hopq8/ctf17.zip?dl=0 adresinden incelenmesi gereken şüpheli dosyayı indirmelisiniz. Dosyayı Fiddler aracı ile analiz edebilirsiniz. (zip şifresi: infected)

Yönergeler & Sorular;

  1. Zararlı kodu içeren dosyaları bulunuz.
  2. Gizlenmiş en az 50 karakter dizisini (strings) çözünüz. (Hazır program (deobfuscator) kullanmak yasaktır.)
  3. Önceki adımdan yola çıkarak zararlı kodun çaldığı bilgileri hangi web adresine ilettiğini bulunuz.
  4. Analizinizden yola çıkarak zararlı kodun müşteriye ait hangi bilgileri çalabileceğini (en az 5 bilgi) söyleyiniz.
  5. Zararlı kodun hangi hacking grubu tarafından geliştirilmiş olabileceğini, kod analizinden elde ettiğiniz bilgilerden faydalanarak tahmin ediniz.

Daha önce Raspberry Pi kazanmamış olup çekilişe katılmak isteyenler veya adını oyunu başarıyla tamamlayanlar listesine yazdırmak isteyenler, kanıtlarla (kod, ekran görüntüsü vs.) birlikte detaylı çözüm yolunu, adını, soyadını, yaşını iletişim formu üzerinden bana veya e-posta adresime 27 Temmuz Cumartesi Saat 20:00‘a kadar iletmeleri gerekmektedir.

Oyunun çözüm yolunu içeren blog yazısı ilerleyen günlerde yayınlanacak olup, kazanan talihli bu sayfa ve Twitter hesabım üzerinden duyurulacaktır.

Not: Bu oyunu çözerken zararlı yazılım, kod analizi yaptığınızı hatırlatır, izole ve yaması güncel olan sanal sistem yazılımı (vmware, virtualbox vs.) ile çalışmanızı şiddetle tavsiye ederim.


Başarılar

Hediye Pi

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

LinkedIn Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın…
Read More
Read More

Bad Bad USB

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Her yıl, Ağustos ayında, ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen geleneksel Black Hat Bilgi Güvenliği Konferansı‘nın sonuncusunda, Karsten NOHL ve Jakob LELL adındaki iki araştırmacı, BadUSB adında dikkat çekici bir sunuma imza attı. Bu sunumda kısaca, USB’de…
Read More