1 Mayıs 2015 tarihinde üçüncüsü düzenlenen Pi Hediyem Var oyununun çözüm yolu ve Raspberry Pi 2 kazanan talihli karşınızda!

ÇÖZÜM YOLU:

Dahi ile deli arasında ince bir çizgi olduğu söylenir.
Aşağıdaki resimde gördüğünüz bir dahi ise, yine bu resimde olan ama göremediğiniz deli kimdir ?
sorusu bize aslında bu resim içinde başka bir resmin gizli olabileceğine yani steganografi kullanıldığına dair ipucu veriyordu. Bu ipucundan yola çıkarak Einstein’in resmini (pihaber6.png) Google görseller üzerinde aratarak resmin orjinalina kısa bir sürede ulaşabilirdik.

Hediye Pi
Hediye Pi
Hediye Pi
Hediye Pi

Steganografi kullanıldığından şüphe ederek resim üzerinde Digital Invisible Ink Toolkit aracı ile RS LSB steganalizi yaptığımızda Red, Green ve Blue renk grubunun değerlerinin orjinaline kıyasla yüksek çıktığını görebilirdik. Bu durum da bize LSB yöntemi ile resim üzerinde bir verinin gizlendiği bilgisini verirdi.

Stegsolve aracı ile

Hediye Pi
Hediye Pi

Stegsolve aracı ile Red, Green ve Blue Bitplane değerleri için sıfırı seçtiğimizde karşımıza sayısal görüntü kodlama biçimi olan JPEG başlık bilgisi çıkıyordu. JPEG dosyasının başlangıç (0XFFD8) ve bitiş değeri (0xFFD9) arasındaki veriyi kopyalayıp çalıştırdığımızda ise Einstein’in resmine gizlenmiş bir deli resmi ortaya çıkıyor ve oyunu başarıyla tamamlamış oluyorduk :)

Hediye Pi
Hediye Pi
Hediye Pi
Hediye Pi
Hediye Pi

OYUNU BAŞARIYLA TAMAMLAYANLAR: Harun GÜLEÇ, Melih Burak Sarı, Ahmet Cihan

ÇEKİLİŞ ve KAZANAN TALİHLİ: Melih Burak Sarı

Hediye Pi

Başta kazanan talihli Melih Burak Sarı olmak üzere oyunu başarıyla çözen, katılan, destekleyen, sponsor olan herkese teşekkür eder, yeni oyunlarda görüşmek dileğiyle herkese güvenli günler dilerim.

Show this post in PDF format