Anti Scanner

2011 yılının Şubat ayında, web sitemin, Acunetix, Netsparker ve Appscan web uygulaması güvenliği zafiyet tarama araçları ile sıkça taranmasından dolayı bu araçlar üzerinde ufak bir araştırma yapıp Script Kiddie Bezdirme Mekanizması adında bir yazı yazmıştım. Geçtiğimiz aylarda sitemin kayıtlarını incelerken yine çok sayıda Netsparker ile tarama kaydına rastladım. Ufak bir araştırma ve karşılaştırma sonucunda, geçtiğimiz 3 sene içinde sitemi taramak için kullanılan araçların başında yine Netsparker’ın (community edition) olduğunu, ikinci olarak ise Acunetix’in (ticari sürüm) olduğunu gördüm. Netsparker’ın hem ücretsiz olması hem de ticari sürümüne göre kısıtları olmasına rağmen, rakiplerine kıyasla daha tutarlı sonuçlar üretebilen etkili bir araç olması, güvenlik uzmanlarının yanı sıra niyeti bozuk arkadaşlar tarafından da tercih edilmesine neden olmaktadır. 3 sene önceye göre sitesi daha da sık taranan ve nezaketen de olsa tarayanlar tarafından ne idari ne de teknik zafiyet analiz raporu paylaşılmayan biri olarak ( :) ) tarayanların işini 3 sene önceye göre biraz daha zorlaştırmaya, yöntemi ve ilgili kodları sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Sitem daha çok Netsparker ile tarandığı için ilk olarak Netsparker odaklı basit bir çözüm üretmeye karar versem de, özelleştirilebilen daha esnek bir çözümün daha fazla zafiyet tarayıcısını ve zafiyet arayan botları engellemede kullanılabileceğini düşünerek farklı çözümler üzerinde düşünmeye başladım.

İşe ilk olarak WordPress’in trafik kayıtlarını incelemekle başladım. Çoğu zafiyet tarayıcısı tarama esnasında, USER-AGENT alanları da dahil olmak üzere sunucuya gönderilen verilere imzalarını (Acunetix, Netsparker vs.) atarlar. Özellikle Netsparker gibi ücretsiz olarak dağıtılan araçlarda bu imzaların arayüz üzerinden değiştirilmesi çoğu zaman mümkün olmamaktadır dolayısıyla bu imzaya yönelik üretilebilecek basit bir çözüm, tara ve geçten öteye gidemeyen niyeti bozuk kişileri ve/veya botları bezdirmek için yeterli olacaktır. Örneğin aşağıdaki iki ekran görüntüsüne bakacak olursanız burada Netsparker’ın USER-AGENT alanında imzasına yer verdiğini görebilirsiniz.

Bezdirme yöntemi olarak tarayıcı tarafından web sunucusuna gönderilen her istek (request) için, rastgele değerlerden oluşan bir form ve az sayıda sahte zafiyet (dizin bilgisi ifşası, veritabanı bilgisi ifşası) oluşturan kısa ve öz bir PHP uygulaması hazırlamaya karar verdim. Buradaki amacım, rastgele değerlerden oluşan bir form oluşturan bu PHP uygulaması sayesinde tarayıcı, her gönderdiği yeni istekte, yeni bir form ve bunun bağlı olduğu yeni bir sayfa ile karşılaştığını zannederek her sayfayı, bu sayfada bulunan formu ve ilgili alanları, test edilecek sayfalar kuyruğuna alarak kısır döngüye girmesini ve/veya sistem üzerinde performans sorununa yol açmasını sağlamaktı.

Tabii tarayıcıyı kısır döngüye sokabilmek için web sunucusu üzerinde PHP uygulaması tarafından oluşturulan her sahte form sayfasının çağrıldığında, web sunucusunun tarayıcıya geçerli (200 OK) sağlamam gerekiyordu. Bunun için sunucu üzerinde olası binlerce sayfa oluşturamayacağım için Apache‘nin mod_rewrite modülünden faydalanmaya karar verdim.

mod_rewrite gelen URL isteklerini düzenli ifade kurallarına dayanarak devingen olarak dönüştürmek için bir yöntem sağlar. Böylece keyfi URL’leri kendi URL yapınızla istediğiniz şekilde eşleştirmeniz mümkün olur.
Gerçekten esnek ve güçlü bir URL kurgulama mekanizması oluşturmak için sınısız sayıda kural ve her kural için de sınırsız sayıda koşul destekler. URL değişiklikleri çeşitli sınamalara bağlı olabilir: sunucu değişkenleri, HTTP başlıkları, ortam değişkenleri, zaman damgaları, çeşitli biçimlerde harici veritabanı sorguları.

Tabii yanıtlanması gereken ufak bir soru daha vardı o da mod_rewrite ile tarayıcıyı kısır döngüye sokarken gerçek kullanıcının bundan nasıl etkilenmemesini sağlayabilirdim ? Bunun için yazının girişinde bahsettiğim ve tarayıcıların imzalarını kullandıkları USER-AGENT alanına yönelik bir mod_rewrite kuralı yazmaya karar verdim. Tabii Acunetix’in ticari sürümündeki (v9.0 build 20130904) varsayılan USER-AGENT imzası, Netsparker’ın (v3.1.6.0) aksine kendi adı yerine Chrome’un USER-AGENT değerini kullanıyordu. Chrome internet tarayıcısı otomatik güncellemeye sahip olduğu ve Acunetix’in USER-AGENT alanında varsayılan olarak kullandığı bu değer, eski bir sürüme ait olduğu için dert etmeden, gönül rahatlığıyla Acunetix için de bir kural yazabileceğime karar verdim.

Yukardaki mod_rewrite kuralı ile USER-AGENT alanı, Netsparker veya Acunetix’in kullandığı değere eşit ise, istekleri otomatik olarak hazırladığım PHP uygulamasına (antiscanner.php) yönlendirdim.

Öncelikle normal kullanıcıların bu PHP uygulamasından etkilenmediğini teyit etmek için sayfayı internet tarayıcısının varsayılan USER-AGENT’ı ile çağırdığımda sayfanın normal halini görüntüleyebildim.

Ardından Firefox’un User Agent Switcher eklentisi ile USER-AGENT’ımı Netsparker olarak değiştirdikten sonra sayfanın her istekte farkı yanıt (form ve formun bulunduğu adres) döndüğünü doğruladım.

Sıra Netsparker ve Acunetix ile test yapmaya geldiğinde, Netsparker Community Edition sürümünün, başladığı taramayı 4 saat sonunda hala bitiremediğini ve artan bellek kullanımı nedeniyle işletim sistemi üzerinde bellek sorununa yol açtığını gördüm.

Acunetix ile yapmış olduğum taramada ise bellek sorunu ile karşılaşmamış olsam da taramanın 2 saat sonunda hala bitemediğini gördüm.

Kıssadan hisse, mod_rewrite ve ufak bir PHP uygulaması ile script kiddieler’in taramalarını yavaşlatacak bir yöntem geliştirmiş oldum. Evet baktığınız zaman bu yöntemin atlatılması çok zor değil ancak ilave kontroller uygulayarak kedi fare oyunundaki yerinizi alabilirsiniz :)

Örnek PHP uygulamasına ve mod_rewrite kuralı içeren httpd.conf dosyasını buradan indirebilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle herkese güvenli günler dilerim.

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
5 comments
  1. Script kiddilere karşı geliştirdiğiniz bu yöntem başarılı olabilirmi bilemem ama dikkatimi çeken, bu yöntemi açık açık anlatmanız Script kiddileri, sizin engelinizi aşmak için başka yöntemler bulmaya teşvik edecek gibi.

  2. Sizi bir çok kanalda (web siteniz, güvenlik tv, twitter, linkedin) ilgiyle takip ediyorum.
    Sizin gibi güvenlik alanında uzman ve araştırmacı olanlardan, ilgi alanıma giren bu konularda ve bu kanallardan bilgi edinmem benim hoşuma gidiyor.

    Başarılarınızın devamı dileklerimle teşekkür ediyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

LinkedIn Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın…
Read More
Read More

Bad Bad USB

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Her yıl, Ağustos ayında, ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen geleneksel Black Hat Bilgi Güvenliği Konferansı‘nın sonuncusunda, Karsten NOHL ve Jakob LELL adındaki iki araştırmacı, BadUSB adında dikkat çekici bir sunuma imza attı. Bu sunumda kısaca, USB’de…
Read More