Atalarımız kitap en iyi dosttur diye boşuna söylememişler. Benim gibi siber güvenlik alanında kariyer yapanlar, yeni başlayanlar, uzmanlaşmak isteyenler için kitaplar (ağırlıkla teknik olanlar), olmazsa olmazlardır. Ara ara dönüp sanal kütüphaneme baktığımda bu zamana dek okuduğum teknik kitapların sayısının 60’ı geçtiğini görebiliyorum. Okuduğum kitapların tamamının İngilizce olması ise bu alanda özgün içeriğe sahip Türkçe kitapların sayıca az (Uçan kaçan Hacker masallarını ve Türkçe’ye çevir, kopyala ve yapıştır güvenlik kitaplarını saymıyorum) olduğuna işaret ediyor.

Tabii hem bir blogger hem de güvenlik bloglarından oldukça faydalanan bir güvenlik uzmanı olarak, kitapların yanı sıra teknik güvenlik bloglarının da en az kitaplar kadar değerli olduğuna bir parantez açmak gerekir. Türkçe güvenlik kaynaklarının (kitaplar, bloglar vs.) sınırlı olması sebebiyle, tüm ısrarlara rağmen yıllardır Türkçe blog yazmaya azimle devam ediyorum. Zaman zaman yakın çevremden kitap yazmamla ilgili baskılar gelse de, uzun bir süre daha e-kitapları olan bir blogger olarak hayatıma devam edip, Alparslan Akyıldız gibi Türkçe teknik siber güvenlik kitapları yazanları takdir edip, destekleyeceğim gibi görünüyor :)

Kendisi ile henüz tanışamasam da, 2013 yılından bu yana kadar zaman zaman yazıştığım Alparslan Akyıldız, geçtiğimiz günlerde yazmış olduğu “Uygulamalarla Siber Güvenliğe Giriş” kitabından bana kısaca bahsetti. Sağolsun bahsetmekle kalmayarak, kitabının bir kopyasını da hediye etti. Kitaba kısaca göz attığımda özellikle siber güvenlik alanında yeni başlayacaklar için kitapta teorik bilginin yanı sıra pratik bilgiye de yer verilmiş olması eminim okuyucular için oldukça ilgi çekici ve faydalı olacaktır.

Uygulamalarla Siber Güvenliğe Giriş kitabının kapağına ve başlıklarına kısaca yer vermek gerekirse;

Uygulamalarla Siber Güvenliğe Giriş
Uygulamalarla Siber Güvenliğe Giriş

E arkadaş madem sana hediye etmişler, sen de keşke bize hediye etseydin diyenleriniz olabileceğini düşünerek, 10 Eylül 2015 Perşembe Saat 24:00‘a kadar bu yazıyı @MertSARICA mention’ı ile birlikte tweetleyen (profili genele kapalı olanlar, tweet’in ekran görüntüsünü bana e-posta ile göndermelidirler.) 1 Twitter takipçime, Uygulamalarla Siber Güvenliğe Giriş kitabını çekilişle hediye edeceğim.

Kazanan kişiye şimdiden keyifli okumalar dilerim :)

Notlar: Profili genele açık olup çekilişe katılanların tweetlerini favorilere ekleyeceğim için çekilişe katılıp katılamadığınızı kolaylıkla öğrenebileceksiniz. Çekiliş sonucunu, 10 Eylül tarihinden sonra Twitter hesabım üzerinden duyuracağım.

Not: Hediye çekilişi sonuçlanmış ve Twitter hesabım üzerinden duyurulmuştur.

Show this post in PDF format