Pi Hediyem Var! #5

2016 yılının ilk Pi Hediyem Var güvenlik oyunu ile uzun bir aradan sonra tekrar karşınızdayım! Yeri gelmişken oyunlarda başarılı olup, Raspberry Pi kazanamayanların üzülmemeleri adına ufak bir ayrıntıyı da bu vesileyle sizlerle paylaşmak istedim ;)

Hediye Pi

Oyuna geçmeden önce öncelikle Bilgi Güvenliği Akademisi ‘ne Pi Hediyem Var oyunları için tam tamına 3 adet Raspberry Pi 3 Model B bağışladığı için hem kendi adıma hem de oyunlara katılacaklar adına teşekkürü bir borç bilirim.

Hediye Pi

Önceki oyunlarda olduğu gibi, oyunu başarıyla tamamlayan üniversite öğrencileri arasında yapılacak bir çekiliş ile 1 adet Raspberry Pi 3’ü bir kişiye hediye edeceğim. Merakla bekleyenler için lafı çok uzatmadan hemen oyuna ve kurallara geçiyorum.

Kurumsal SOME‘de çalışan kahramanımız (yani siz), kum havuzu (sandbox) analizi yapan bir sistemden alarm alır. Alarmı incelediğinde, kurum çalışanlarından birinin ziyaret etmiş olduğu bir web sitesinin hacklenmiş olduğunu ve bu sitenin bir şekilde ziyaretçileri istismar kiti yüklü olan başka bir siteye yönlendirdiğini görmüştür. İşi gereği bu yönlendirmenin nereden, nasıl gerçekleştiğini bulmak için kum havuzu sistemi üzerinden indirmiş olduğu ağ trafiği dosyasını (PCAP) incelemeye başlar ve oyunumuz başlamış olur.

Oyunu başarıyla tamamlamak için izlenmesi gereken adımlar;

  1. https://www.mertsarica.com/ctf/ctf5.zip adresinden incelenmesi gereken PCAP dosyasını indirin. (zip şifresi: infected)
  2. Hacklenmiş web sitesini tespit edin.
  3. Zararlı kodları bulun ve okunaklı hale (decode) getirin.
  4. Kod seviyesinde yönlendirmenin nasıl gerçekleştiğini detaylı bir şekilde açıklayın.
  5. Bu zararlı kodların hangi istismar kitine ait olduğunu bulun.

Daha önce hediye kazanmamış olup çekilişe katılmak isteyenlerin, kanıtlarla (kod, ekran görüntüsü vs.) birlikte detaylı çözüm yolunu iletişim formu veya e-posta ile, adını, soyadını, kendini tanıtan ve Raspberry Pi ile güvenlik üzerine yapmayı düşündüğü çalışmalarını anlatan bir yazıyı 27 Mart 2016 Saat 24:00‘a kadar iletmeleri gerekmektedir.

Oyunun çözüm yolu ve kazanan talihli, ilerleyen günlerde yine bu sayfa ve Twitter hesabım üzerinden duyurulacaktır. Twitter hesabım üzerinden zorlananlar için zaman zaman ipuçları yayınlanacaktır. Oyunu başarıyla tamamlayabilen oyuncu sayısı az olduğu taktirde oyunun süresi uzatılacaktır.

May the force be with you!

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

LinkedIn Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın…
Read More
Read More

e-Devlet Hesaplarımızı Nasıl Hackliyorlar?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç 25 Ekim 2023 günü saat 11:46’da e-Devlet uygulamasından ve e-posta adresime gelen uyarılardan e-Devlet Kapısı hesabıma üst üste birden fazla defa yanlış parola ile giriş yapılmaya çalışıldığı için hesabımın bir saatliğine geçici olarak kullanıma kapatıldığını…
Read More