Pi Hediyem Vardı, Verdim, Gitti #4 :)

18 Kasım 2015 tarihinde dördüncüsü düzenlenen Pi Hediyem Var oyununun çözüm yolu ve Raspberry Pi kazanan talihli karşınızda!

ÇÖZÜM YOLU:

Yapacağınız ilk iş, her zararlı yazılım analizinde olduğu gibi ctf4.exe isimli bu zararlı yazılımı VirusTotal web sitesine yüklemek ve zararlı yazılım ile ilgili olarak olabildiğince bilgi toplamaya çalışmaktı. VirusTotal’a dosyayı yüklediğinizde karşınıza çıkan Antivirüs çıktılarından bunun Murofet isimli bir zararlı yazılım olduğunu anlayabilirdiniz.

Hediye Pi

Ardından ctf4.exe zararlı yazılımını Windows XP işletim sistemi üzerinde çalıştırsaydınız, zararlı yazılımın göçtüğünü ancak yazılımı kapatmadığınız taktirde arka planda çalışmaya devam ettiğini görebilirdiniz. Zararlı yazılımı Immunity Debugger aracı ile analiz ettiğinizde, programın akışının çalıştıktan kısa bir süre sonra işlem parçacığı (thread) üzerinden ilerlediğini görebilirdiniz. İşlem parçacığı üzerinden analizi devam ettirmek için ise Immunity Debugger aracının hata ayıklama ayarlarında, “break on new thread” ayarının aktif olması yeterliydi.

Hediye Pi

Size 1 Aralık 2015 tarihinde zararlı yazılım tarafından oluşturulacak 10 tane alan adının neler olduğunu sorduğum için de, sistem tarihini 1 Aralık 2015 yapmanız gerekiyordu.

Hediye Pi

Adım adım ilgili komutların üzerinden ilerlediğinizde, zararlı yazılımın GetSystemTime API’sini çağırdığını görebilirdiniz. Hata ayıklamaya devam ettiğinizde, 00401B80 fonksiyonu (subroutine) çağrıldıktan sonra alan adınının oluşturulduğunu görebilirdiniz.

Hediye Pi
Hediye Pi
Hediye Pi

Bu fonksiyonun tamamını kopyalamanız ve ardından Fiddler, Charles Proxy, Burp Suite gibi bir proxy aracı ile oluşturulan web trafiğinden tespit ettiğiniz 10 tane alan adı ile birlikte bana göndermeniz, oyunu başarıyla tamamlamanız için yeterli olacaktı.

OYUNU BAŞARIYLA TAMAMLAYANLAR: Ramazan UYSAL, Semih GÜZELEL, Kerem KAT

ÇEKİLİŞ ve KAZANAN TALİHLİ: Ramazan UYSAL

Hediye Pi

Başta kazanan talihli Ramazan UYSAL olmak üzere oyunu başarıyla çözen, katılan, destekleyen, sponsor olan herkese teşekkür eder, yeni oyunlarda görüşmek dileğiyle herkese güvenli günler dilerim.

Not: Murofet’in DGA’sı hakkında detaylı bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
2 comments
  1. belirli noktaya kadar doğru ilerlemişim ama son aşamalarda takılmışım sağlık olsun yeni bir bilgi daha öğrendim :) yeni bir pi yarışmasına hazırlanalım artık :=) eline sağlık yarışma için.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

LinkedIn Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

Profilime Kim Baktı?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. 23 Eylül 2020 tarihinde Twitter’da siber güvenlik ile ilgili haberlere göz gezdirirken gündem olan başlıklarda #profilimekimbaktı etiketi dikkatimi çekti. Beni oldukça şüphelendiren bu etiketin gündem olmasının arkasında yatan sebebi bulmak için bu etiketi paylaşan hesaplara göz…
Read More