Spy-Net RAT Analizi

FatMal, Hesperbot, Zeus derken neredeyse 2013 yılını geride bırakıyoruz. Son yayımlanan tehdit raporlarına baktığımızda zararlı yazılım salgınlarında Türk kullanıcılarının eskiye kıyasla daha sık hedef alındığını görüyoruz. Zararlı yazılım analizi üzerine yan dal yapmaya çalışan bir sızma testi uzmanı olarak, son yıllarda artan siber saldırılara bir de bu salgınlar eklendiğinde, son kullanıcıların, kurumların geçmiş yıllara kıyasla güvenliğe, uzman personele daha çok önem vermeleri gerektiğini söyleyebilirim. Örneğin yıllar önce sızma testini 11. görev olarak gören ve 10 işi aynı anda götürmeye çalışan bir uzmana yükleyenlerin, bugün sadece sızma testi yaptırmak için 3-4 kişilik ekipler oluşturduklarını görebiliyoruz. Artan zararlı yazılım salgınları ve APT tehditleri ile zaman içinde zararlı yazılım analizi becerisine sahip uzmanlara da aynı şekilde talebin artacağını tahmin ediyorum dolayısıyla kendinizi yarına hazırlamak için zararlı analizi konusunda bol bol pratik yapmanızı tavsiye edebilirim. Pratik yapmak için benim gibi sağdan, soldan elde ettiğiniz örnek zararlı yazılımları inceleyebilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde yine bir arkadaşım, kendisine gelen bir sahte e-postayı benimle paylaştı. 2012 yılından bu yana gönderilen JAR uzantılı sahte KVK, Yurtiçi Kargo e-postalarına son olarak sahte Turkcell e-postası eklendi. Daha önce incelediğim benzer örneklerde, art niyetli kişiler Vodafone 3G modem üzerinden zararlı yazılım bulaşan sistemler ile iletişime geçiyorlardı. Zararlı yazılımlarda geçen Türkçe fonksiyon isimleri de geliştiricilerin yabancı olmadıklarını ortaya koyuyordu. Aradan uzun bir zaman geçtikten sonra gönderilen son örneğe göz atmaya ve bu konuda sizleri bilgilendirmeye karar verdim.

Sahte e-postanın ekinde Sanal POS Kontor Odeme İşlemleri.jar isimli bir dosya yer alıyordu.

JAR uzantılı dosyayı açtığımda içinden BASE64 ile encode edilmiş 777.exe ve POS Kontör İşlemleri Odeme_Listesi.xls dosyaları ile birlestirici.class ve x/reverse.class dosyaları çıktı.

birlestirici.class dosyasını kaynak koduna çevirip analiz ettiğimde 777.exe ve POS Kontör İşlemleri Odeme_Listesi.xls dosyalarını BASE64 ile decode edip çalıştırdığını gördüm.

Zararsız excel dosyası bir kenara, 777.exe dosyasını BASE64 ile decode ettikten sonra (DecodedBase64.exe) Immunity Debugger hata ayıklama aracı (debugger) ile analiz etmeye başladım. Paketlenmiş olan bu dosyayı adım adım analiz ettikten sonra Visual Basic ile yazılmış başka bir yazılımı hafızada açtığını (unpack) gördüm. Statik analiz için OEP (original entry point) üzerinde programı hafızadan diske CHimpREC aracı ile DecodedBase64-_.exe adı altında kayıt (dump) ettim. Ardından bu yazılımı Malwr (cuckoo sandbox) sitesine yüklediğimde analizin başarısızlıkla sonuçlandığını gördüm.

Ardından bu yazılımın da (DecodedBase64-_.exe), UPX ile derlenmiş başka bir yazılımı hafızaya açtığını gördüm ve bunu hafızadan, diske _001A7000.exe adı altında kayıt edip, UPX ile açtım (unpack).

Statik analiz ile yazılım üzerindeki dizilerden bunun Spy-Net RAT olabileceğini düşündüm. Spy-Net RAT’i genel olarak analiz ettiğimde, istemcinin bağlanacağı sunucu adresi, şifre, sistem üzerinde çalışırken kullanacağı dosya adı gibi çeşitli bilgileri, oluşturulurken (server.exe oluşturma), 0xBC ile XOR’layarak ####@#### dizileri arasına kaydettiğini tespit ettim. Ardından Python ile bu parametreleri tespit edip, çözebilrn (XOR), Spy-Net Config Decrypter adı altında ufak bir araç hazırladım. Bu aracı, Spy-Net istemcisi (_001A7000.exe (klasik server.exe)) üzerinde çalıştırdığımda bana, bağlanacağı ip adresinden (microsoftupdatedns.redirectme.net:115), şifresine, sistem üzerinde kendini gizlemek için kullandığı dosya adına (ctfmon.exe) kadar tüm bilgileri verdi. IP adresini (81.6.76.156) kontrol ettiğim de ise yine Vodafone IP bloğuna ait olduğunu gördüm.

Sıra bunun gerçekten Spy-Net RAT olup olmadığını teyit etmeye geldiğinde, sanal makineme 115. bağlantı noktasını dinleyen Spy-Net v2.6 sunucusu kurup, hosts dosyasına 127.0.0.1 microsoftupdatedns.redirectme.net satırını ekledim. Son olarak _001A7000.exe dosyasını çalıştırdığımda ise Spy-Net arabirimi üzerinden bağlantının başarıyla gerçekleştiğini gördüm ve bu sayede bunun Spy-Net zararlı yazılımı olduğunu teyit etmiş oldum.

Umarım herkes için faydalı bir analiz yazısı olmuştur. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle herkese güvenli günler dilerim.

Güncelleme: Art niyetli kişiler, 29.10.2013 tarihi itibariyle “ADSL fatura Son ödeme tarihi 29/10/2013 olan 23,00 TL tutarındaki güncel faturanız” başlıklı sahte e-posta gönderiyorlar. Bu e-postada yer alan bağlantı adresi (link) ziyaret edildiği takdirde www.lotusgrill.com.tr/tt.net.jar adresinden yukarıda analiz ettiğim benzer bir zararlı JAR dosyasını indiriliyor ve ardından microsoftupdatedns.redirectme.net adresine 112. bağlantı noktasından bağlanıyor.

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
10 comments
 1. Teşekkürler hocam eline sağlık, birkaç husus var müsadenle

  .CHimpREC 2010 versiyonu nerden buldun :)
  .Neden _001A7000.exe ? başka bir isim değil de.
  .Kaç saat sürüyor toplam analiz?
  .Hangi bilgiler çalınıyor diyecektim youtube da videosu var izledim, yok yok, keyloggerdan ekran yakalamaya kadar, zaten bunlar da anca başkalarının yaptığını kullanan lamerler sonuçta.
  .Birilerinin bunlarla mücadele etmesi gerekmiyor mu? (Tr-bome gibi)bunu bilemeyebilirsin, bilen biri çıkar diye sordum :) ben bile en azından no-ip ile bağlantı kurmaya çalışarak abuse bildirisi yaptım, yapabileceğim bu iken
  bunların bağlandığı yerden bağlanıp serverlarını patlatabilemeyi isterdim :)

  saygılar.

  1. CHimpREC’i aldığım bir eğitim sayesinde aldım, eğitmeni aracın yazarıydı.
   Adının 001A… olmasının sebebi hafızadan kayıt ettiğim (dump) debugger tarafından o şekilde isimlendiriliyordu.
   Mücadele edecek yapılar yeni oluşturuldu dolayısıyla biraz sabırlı olmak ve de onları desteklemek lazım.

 2. Merhaba, Güzel Çalışma,

  Acaba Bu çalışmaları yapanları tespit etmek mümkün mü ?

  Çok fazla Bilgiye Ulaşmışsınz.

  1. Default değildi.

   Yazıdan alıntı:

   “Statik analiz ile yazılım üzerindeki dizilerden bunun Spy-Net RAT olabileceğini düşündüm. Spy-Net RAT’i genel olarak analiz ettiğimde, istemcinin bağlanacağı sunucu adresi, şifre, sistem üzerinde çalışırken kullanacağı dosya adı gibi çeşitli bilgileri, oluşturulurken (server.exe oluşturma), 0xBC ile XOR’layarak ####@#### dizileri arasına kaydettiğini tespit ettim”

 3. Bu analiz konusunda nereden başlamalıyız? Neleri bilmeliyiz? Kendimizi nasıl geliştiririz? Eğitim alabileceğimiz yerler var mı? Cevap yazarsanız sevinirim hocam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hesaplarımızı Nasıl Hackliyorlar?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç 25 Ekim 2023 günü saat 11:46’da e-Devlet uygulamasından ve e-posta adresime gelen uyarılardan e-Devlet Kapısı hesabıma üst üste birden fazla defa yanlış parola ile giriş yapılmaya çalışıldığı için hesabımın bir saatliğine geçici olarak kullanıma kapatıldığını…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

SIM Kart Dolandırıcılığı ile Mücadele

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Günümüzde, kullandığımız e-posta hesabından sosyal medya hesabına, internet bankacılığı hesabından geliştirdiğimiz yazılımın kaynak kodunu barındırdığımız hesaba kadar giriş (login) esnasında güvenliğimiz için iki faktörlü kimlik doğrulama kullanıyoruz veya kullanmaya zorlanıyoruz. İki faktörlü kimlik doğrulama denildiğinde son…
Read More
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

Operasyon Güvenliği (OPSEC)

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Sosyal medyada, ağlarda siber güvenlik uzmanlarını takip ettiğinizde veya siber güvenlik ile ilgili sunumlara göz attığınızda kimi zaman “OPSEC FAIL” şeklinde ibarelere rastlarsınız. Buralarda çoğunluklukla APT grupları tarafından ve/veya zararlı yazılım geliştiricileri tarafından yapılan önemli operasyonel…
Read More