Zararlı Yazılım Analisti Olmak…

Son yıllarda Windows işletim sistemini hedef alan Zeus, SpyEye, TDL gibi hatrı sayılır zararlı yazılımlara manşetlerde sıkça rastlıyorduk. Daha sonra o çok güvenli Mac OS X işletim sisteminin kullanım oranının artış göstermesi ile (bunun en büyük nedenlerinden biri de Mac OS X’e zararlı yazılım bulaşmaz yanılgısı olsa gerek) bu sisteme yönelik geliştirilen zararlı yazılımlar da manşetlerde yerini birer birer almaya başladı. Gün geldi tweet atmaktan internette sörf yapmaya, e-posta okumaktan bankacılık işlemleri gerçekleştirmeye kadar bir çok alanda ihtiyaçlarımızı karşılayabilen, modern işletim sistemleri ile güçlendirilmiş olan akıllı mobil cihazlar için geliştirilen zararlı yazılımlar manşetleri süslemeye başladı. Peki bilgi hırsızlığı için geliştirilen zararlı yazılımlar neden bu kadar revaçta ?

Ünlü bir banka soyguncusu olan Willie Sutton‘e “Neden banka soyuyorsunuz ?” diye bir soru yönelten muhabirin aldığı “Çünkü para orada” yanıtını günümüze uyarlar ve “Neden zararlı yazılım geliştiriyorsunuz?” diye bir soru soracak olsaydık alacağımız yanıt şüphesiz “Çünkü finansal getirisi çok yüksek” olurdu ve ilk sorduğumuz sorunun da yanıtını almış olurduk.

Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki hiç bir zaman kansere, aidse ve diğer ölümcül hastalıklara çare bulunmayacağına sadece bu hastalıkların ilerlemesini engelleyen, kontrol altında tutan pahalı ilaçların piyasada olacağına inanıyorum. Bilgi/Bilişim güvenliği sektörünü de aynı şekilde düşünüyorum. Hiç bir zaman çok güvenli bir işletim sistemi tasarlanmayacak veya bir antivirüs yazılımı tüm zararlı yazılımları tespit ediyor veya sisteme bulaşmasını engelliyor olmayacak. Durum böyle olunca da nasıl hastalıkların bulaşmasını engellemek, tedavi etmekten daha kolay ise aynı şekilde zararlı yazılımların da sistemlere bulaşmasını engellemek, sistemlerden kaldırmaktan daha kolay olmaya devam edecek. Zararlı yazılımlar ha bulaştı ha bulaşacak derken kurumlar daha fazla zararlı yazılım analistine veya bu beceriye sahip çalışanları istihdam etmeye başlayacak ve bu sayede bu alanda uzmanlaşmak isteyenler, bu işten keyif alanlar için zararlı yazılım analizi hobi olmaktan çıkarak mesleklerinin bir parçası haline dönüşecektir. Özellikle APT‘lerin dev kurumları hedef aldığı son aylarda kendi personeli ile zararlı yazılım analizi yapabilen bir kurum olmanın getirisi (3. partilere güven kaygısı, kapalı kapılar ardında çözüm üretme ihtiyacı) paha biçilmez olsa gerek.

Peki zararlı yazılım analisti olmak için ne tür bilgi/becerilere sahip olmanız gerekiyor ?

Programlama becerisi: Bilişim güvenliği uzmanı olupta programlama dili bilmiyorum demek kulağa ne kadar garip geliyorsa (gelmiyorsa da ben çok yadırgıyorum, her zaman araçlar işinizi görmeyebilir) zararlı yazılım analistiyim ancak Assembly’den, Java’dan, C’den, C#’den anlamıyorum demek kulağa bir o kadar garip gelebilir. Örneğin Java ile yazılmış bir zararlı yazılımı decompile ettikten sonra kodu analiz etmeniz gerekecek bu durumda ne yapacaksınız ? Veya zararlı bir yazılımı assembly seviyesinde çalışan bir debugger ile (Ollydbg veya Immnunity Debugger) analiz ediyorsunuz, Assembly bilmeden programın akışına nasıl müdahale edecek veya şifreleme anahtarlarını nasıl ele geçireceksiniz ? Gereksinimler böyle olunca bir zararlı yazılım analistinin C ve Assembly programlama dillerine yabancı olmaması buna ilaveten diğer programlama dilleri ile yazılmış (C++, Java, .Net) programların kaynak kodlarına az çok göz gezdirmiş olması gerekmektedir. Bunlara ilaveten Python veya Ruby gibi programlama dillerinden faydalanarak hızlı bir şekilde kendi programınızı yazmanız gerekebilir. Örneğin hafızadan diske kayıt ettiğiniz (dump) zararlı bir yazılımdan otomatik olarak şifreleme anahtarlarını toplayan ve şifrelemeyi çözen bir program yazmak istiyorsunuz. Şayet Python biliyorsanız IDAPython ile ufak betikler (script) yazmanız işinizi oldukça hızlandıracaktır. Anlayacağınız üzere zararlı yazılım analisti olma konusunda ısrarcı iseniz birden fazla programlama dili bilmeniz (uzman seviyesinde olmasa da) şart!

Sistem, ağ ve uygulama yöneticisi becerisi: En basitinden elinizde analiz etmeniz gereken bir zararlı yazılım var ve bunu kendi sisteminizde analiz etmemeniz gerektiğini az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. Bu durumda yapmanız gereken izole bir ortamda kontrollü bir şekilde bu yazılımı çalıştırmaktır. Bunun için sanal ortamlardan (VMWare veya Virtual Box iyi bir seçim olacaktır) oluşan zararlı yazılım analiz laboratuvarı kurmanız gerektiği için işletim sistemi kurulumundan konfigürasyonuna, sanal ağ yapılandırmaları oluşturmaya kadar bir çok konuda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Örneğin Android işletim sistemini hedef alan zararlı bir yazılımı analiz etmeniz gerekiyor. Bu durumda mutlaka Android OS yüklü bir cihaza mı ihtiyacınız var ? Tabii ki hayır, sanal sistem üzerine kuracağınız ve yapılandıracağınız bir emülatör işinizi görecektir. Veya ağ üzerinden yayılmaya çalışan zararlı bir yazılımın oluşturduğu trafiği izlemeniz ve analiz etmeniz gerekecek bu durumda ağ bilgisine ihtiyaç duyacaksınız misal hangi port üzerinden hangi protokolü kullanıyor, şifreli mi haberleşiyor. Veya analiz ettiğiniz zararlı yazılım internette bulunan bir web sunucusu üzerindeki 0. gün zafiyetini istismar etmeye çalışıyor ancak analizi tamamlamak için bunu gerçekleştirmesine izin veremezsiniz bu nedenle sanal sisteminizin DNS kayıtlarını, aradığı alan adını sanal sisteminize yönlendirecek şekilde yapılandırarak ve kuracağınız aynı sürüm web sunucusuna yönlendirerek istismar etmesini sağlamanız ve analiz etmeniz gerekecektir. Kısacası yeri gelecek sistem, ağ ve uygulama yöneticisinin sahip olduğu hünerleri sergileyeceğiniz bir ortam oluşturarak zararlı yazılımın başarıyla çalışmasını sağlayacak alt yapıyı oluşturmanız gerekecektir.

Her zamanki gibi zararlı yazılım analizi ile ilgili kitaplar okumak (misal Malware Analyst’s Cookbook ve bu listede yer alan kitaplar), blogları ve haber kaynaklarını takip etmek (misal MNIN Security Blog), eğitimlere katılmak (misal SANS’ın Reverse-Engineering Malware: Malware Analysis Tools and Techniques eğitimi) ve tabii ki bol bol pratik yapmak (bunun için üzerinde zararlı yazılım tespit edilen sitelerin duyurulduğu twitter.com/hack4career twitter sayfasına göz atmak ve zararlı yazılımları indirerek incelemek iyi bir başlangıç olabilir) zaman içinde sizi başarıya ulaştıracaktır.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle herkese güvenli günler dilerim…

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
11 comments
 1. Hocam çok güzel bir döküman olmuş elinize sağlık :) Öncelikle verdiğiniz kaynakların hepsi ingilizce daha önceki dökümanlarınızda ingilizcenin önemini belirtmiştiniz fakat ingilizce seviyesi belli bir seviyede yani kitab okuduğumda ya da makale okuduğumda anlamam zor oluyor (Görsel anlatım yoksa birde :) Türkçe kaynak öneriniz var mıdır hocam ? Ayrıca yaptığınız işler Tersine Mühendislik ‘ e de giriyor değil mi ?

  1. Merhaba,

   Rica ederim, beğendiğinize sevindim.
   Ne yazık ki son gelişmeleri yakından takip edebilmek için her zamanki gibi az da olsa İngilizce bilmek şart :/
   Türkçe bildiğim bir kaynak bulunmuyor daha doğrusu pek araştırdığım veya denk geldiğim söylenemez.
   Ve evet, kesinlikle yapılan iş (yazılım seviyesinde olanlar) tersine mühendisliğe giriyor.

 2. Cevabınız için Teşekkür Ederim :) Farklı konularda sormak istediğim bir kaç konu var sizinle iletişime geçebileceğim bir mail var mı acaba ?

 3. Merhaba hocam az evvel ” Malware Analizi ” için araştırma yaparken blog sitenizi buldum çok beğendim elinize emeğinize sağlık.. Antivirüs ile ilgileniyorum antimalware analizinde derinlemesine ilerlemek istiyorum kitap veya video dersler var mıdır türkçe anlatım UDEMY de bulamadım eğitim videosu önerinizi bekliyorum iyi günler..^_^

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

LinkedIn Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın…
Read More
Read More

e-Devlet Hesaplarımızı Nasıl Hackliyorlar?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç 25 Ekim 2023 günü saat 11:46’da e-Devlet uygulamasından ve e-posta adresime gelen uyarılardan e-Devlet Kapısı hesabıma üst üste birden fazla defa yanlış parola ile giriş yapılmaya çalışıldığı için hesabımın bir saatliğine geçici olarak kullanıma kapatıldığını…
Read More