Temassız Tehlike

Son günlerde sahip olduğum kredi kartlarına baktığımda hemen hemen hepsinin temassız kredi kartı (Mastercard ise Paypass yazısı, Visa ise PayWave amblemi) olduğunu farkettim. 2008 yılında temassız kredi kartlarının sayısı bir elin parmaklarını geçmezken günümüzde artık çoğu banka, müşterilerinin kredi kartlarını temassız kredi kartları ile yeniler oldu. Özellikle NFC (Near Field Communication) teknolojisinin cep telefonları ve akıllı telefonlarda yer alması ve yakın zamanda temassız alışverişe imkan sağlayacak olmaları nedeniyle kimi haber sitelerinde yer alan haberlere göre yakın zamanda temaslı ve temassız kredi kartları tarih olarak yerlerini bu cihazlara bırakıyor olacaklar.

Her ne kadar bu ve benzer haberlerin önümüzdeki 5 yıl içerisinde gerçekleşme olasılığı bana göre düşük olsa da bir güvenlik uzmanı olarak cüzdanımda RFID teknolojisini kullanan temassız kredi kartı taşımak yerine NFC teknolojisini kullanmayı tercih ederim. Bunun en büyük nedeni cüzdanınızda bulunan temassız kredi kartı haberiniz olmadan herhangi bir RFID okuyucu ile okunabilirken NFC teknolojisi kullanan bir cihazda bu olasılığın oldukça düşük olmasıdır nedeni ise bunun için öncelikle kredi kartı yerine kullanacağınız mobil uygulamayı çalıştırmış ve NFC vericisini devreye sokmuş olmanız gerekmektedir.

Peki benim gibi cüzdanında temassız kredi kartı taşıyanlar için durum ne kadar vahim veya gerçekten vahim mi ? Gelin bu soruya birlikte yanıt arayalım.

Eğer yıl 2008 olsaydı ve cüzdanınızda temassız kredi kartı taşıyor olsaydınız, meraklı bir kişi, RFIDIOt adındaki yazılım ve desteklediği RFID okuyucu ile temassız kredi kartınızın içinde yer alan etiketi okuyarak adınızı, soyadınızı, kredi kartı numaranızı ve kredi kartınızın son kullanma tarihini kolaylıkla öğrenebilirdi. Nasıl mı ? İşte böyle.

Günümüze gelecek olursak, aynı durumun halen geçerli olup olmadığının yanıtını geçtiğimiz günlerde aramaya koyuldum ve teste başlayabilmek için ilk olarak ihtiyaç duyacağım malzemeleri toplamaya başladım. Temassız kredi kartı olarak geçtiğimiz aylarda elime ulaşan Mastercard’ın temassız kredi kartını, RFID okuyucu olarak OmniKey CardMan 5321 cihazını, okuyucu yazılımı olarak ise RFIDIOt v1.0b yazılımını, işletim sistemi olarak üzerinde Python v2.7.1, pyreadline ve pyscard modüllerinin kurulu olduğu Windows 7 işletim sistemini kullandım.

Teste başladığım zaman RFIDIOt yazılımının temassız kredi kartında yer alan etiketi okuduktan sonra “Unrecognized TAG (tanımlanamayan etiket)” hatasını döndüğünü gördüm. Hata ile birlikte dönen paketleri incelediğimde bu paketler içerisinde kredi kartı numaramın ve son kullanma tarihinin HEX değerlerinin yer aldığını gördüm. Yaklaşık 1.5 sene önce güncellenen RFIDIOt yazılımında yer alan tanımlı APDU komutlarının ve çözümleme (parse) fonksiyonlarının eski kaldığını düşünerek alternatif yazılımlar aramaya koyuldum ve Brad Antoniewicz‘in blogunda yer alan ChasePayPassBlink yazılımı ile karşılaştım. Ancak bu yazılımın Chase bankamatik/kredi kartına yönelik geliştirildiğini öğrendikten sonra elimde bulunan Mastercard’ın Paypass kredi kartı için bu yazılım üzerinde değişiklikler yapmam gerekeceğini anladım ve kısa bir araştırma ve çalışmanın sonucunda ortaya Paypass Kredi Kartı Okuyucu yazılımı çıkmış oldu. Yazılımı çalıştırır çalıştırmaz temassız kredi kartından kredi kartı numarasını ve son kullanma tarihini başarıyla okuyabildiğini gördükten sonra testi tamamladım.

Paypass

2008 yılından farklı olarak temassız kredi kartında yer alan etikette artık müşteri adı ve soyadının yer almamasını sevinçle karşılamış olmama rağmen kredi kartı numarasının ve son kullanma tarihinin halen okunabiliyor olması her ne kadar direkt olarak dolandırıcılar tarafından alehyte kullanılamayacak olsa da sosyal mühendislik yöntemleri ile diğer bilgiler ile birleştirilerek kullanılma ihtimali konusunda düşündürtmeye yetti.

Peki ya sonuç ? Sonuç itibariyle cüzdanınızda veya cebinizde bulunan kredi kartı numaranız ve kredi kartınızın son kullanma tarihi bir şekilde (bu 2008 yılındaki videoda olduğu gibi koca bir RFID okuyucuyu cebinize yakınlaştırarak olabilir, RFID kapı anteni kullanılarak olabilir veya StrongLink gibi ufak bir okuyucu kullanarak olabilir) meraklı kişi veya kişiler tarafından okunabilir. Bu ihtimal düşük dahi olsa sizin için önemli bir husus ise çözüm önerisi olarak 20$ gibi cüzi bir ücret ödeyerek internetten sipariş edebileceğiniz RFID korumalı bir cüzdan kullanmanızı önerebilirim.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle herkese güvenli günler dilerim…

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
8 comments
 1. Eline sağlık Mert Hocam. Yine döktürmüşsün :)) Şu sendeki bilginin 3’ü bende olsaydı neler yapardım :))

 2. peki şöyle bişey olma ihtimali nedir ?
  temazsız limiti 35tl , birisi cantasında sürekli 35tl çekmeye ayarlanmış pos makinası ve cebinde bunun okuyucuyla otobüste metroda gezse, bizim haberimiz olmadan günde ne kadar toplar, sonuçta para çekerken haberimiz olmaz

  1. 35 TL çekmek demek arka tarafta bunu bankaya iletmek demektir ancak herkes isteyen bankadan POS cihazı alamayacağı için, alıpta böyle bir dolandırıcılık yaparsa kolaylıkla yakalanacağı için bunun ihtimalinin herhangi bir üye işyerinin elindeki pos cihazını kötüye kullanma (10 TL’lik bir alışveriş esnasında 1000 TL çekme gibi düşünebilirsiniz) olasılığından çok daha yüksek olacağını düşünmüyorum.

 3. eğer adınızı biliyorsa ve diğer bilgileri de rfid ile okuyabildiyse iş sadece 3 haneli cvv2 numarasını tahminlemeye kalıyor.

 4. o zaman böyle para çekmek mümkün ama bankadan parayı alamaz diyorsunuz da terör örgütüne üyesiniz diyip aldıkları tonla parayı bile adamlar bankadan çekiyorsa dünde 1000 tl gibi şüphe uyandırmayacak bir işlem yapılır gibi geliyor bana.

 5. Mert Bey, makalenizi yeni gordum elinize saglik. Sanirim bu sekilde karti okuyup clonelanarak kullanilmasini engellemek icin tek seferlik CVV kullanim ozelligide var yeni RFID kartlar icin ama bu OTP’ler nasil uretiliyor, RFID taginin icinde nasil saklaniyor, vendor tarafinda bu OTP zinciri nasil dogrulaniyor onlarda herhalde arastirilmaya deger sorular. Test ettiginiz cip de tek seferlik CVV kullaniyor olabilir mi, farkli bir formatta veriyi iletiyorsa kodunuzda yakalanip parse edilememis olabilir mi?

  1. Ham veriye de baktığım da birşey görememiştim bu nedenle tek seferlik CVV kullanıldığını sanmıyorum. Kullanılan kartlar için de sizden bir çalışma bekliyoruz Enis Bey :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

LinkedIn Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın…
Read More
Read More

e-Devlet Hesaplarımızı Nasıl Hackliyorlar?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç 25 Ekim 2023 günü saat 11:46’da e-Devlet uygulamasından ve e-posta adresime gelen uyarılardan e-Devlet Kapısı hesabıma üst üste birden fazla defa yanlış parola ile giriş yapılmaya çalışıldığı için hesabımın bir saatliğine geçici olarak kullanıma kapatıldığını…
Read More