They PWN Houses!

12 Kasım 2016 tarihinde, başarılı bir “Pi Hediyem Var” oyuncusu olan Mustafa Ali CAN, ziyaret ettiği bir devlet sitesinde antivirüs yazılımının alarm vermesi üzerine benimle iletişime geçti. Yaptığımız yazışmada, kullandığı antivirüs yazılımının sitede tespit ettiği zararlı JavaScript kodunu JS/Kryptik.I olarak adlandırdığını belirtti. Devlet sitelerimizin çeşitli APT grupları tarafından hedef alındığını bilen bir siber güvenlik uzmanı olarak, bu alarma konu olan zararlı JavaScript kodunu yakından incelemeye karar verdim.

WePWNHouses

Siteyi ziyaret ettiğinizde, sisteminizi istismar etmeye çalışan zararlı bir JavaScript kodu yerine sosyal mühendislik yöntemi ile zararlı yazılım (1. dropper) yükletmeye çalışan bir zararlı JavaScript kodu ve mesajı ile karşılaşıyorsunuz. Zararlı javascript kodunun nerede olduğunu bulmak için ise kaynak koduna baktığınızda, 10 Nisan 2015 tarihinde siteye yazılan bir yorumda, http://pol.google.com.mooo.com/ajax/libs/jquery/jquery-2.1.5.ack.min.js adresinde gizli olduğunu görebiliyorsunuz. Tabii haklı olarak bu zararlı kodun eski tarihli bir yoruma eklenmiş bir zararlı kod olup olmadığını nasıl bilebiliriz diye sorduğunuzda, sorunuzun yanıtının zararlı yazılımın derlenme tarihinde gizli olduğunu yazının ilerleyen kısımlarında görebilirsiniz.

WePWNHouses
WePWNHouses

JavaScript kodunu indirip, incelemeye başladığımda, kod üzerinde gizleme tekniği (obfuscation) uygulandığını gördüm ve bunu kısa yoldan çözmek için REMnux ile birlikte gelen js-beautify ve node-js araçlarından faydalanarak gizlenmiş kodu ve içinde yer alan web adreslerini kolaylıkla çözebildim. jquery-2.1.5.ack.min.js (analiz esnasında dosya adını önce mal.js sonra obfuscated.js olarak adlandırdım) dosyasının ilk satırında zararlı yazılımların yükleneceği merkez sunucu adresi olarak http://codebase.google.com.mooo.com/ajax/libs/jquery/ yer alıyordu. pol.google.com.mooo.com ve codebase.google.com.mooo.com adreslerinin Türkiye’de bir üniversitenin eğitim fakültesine ait bir sunucuya yönlendiriliyor olması da bu sunucunun art niyetli kişiler tarafından hacklenmiş olabileceği ihtimalini güçlendiriyordu. Ayrıca web sitelerindeki zararlı kodları tespit edebilen Sucuri zararlı yazılım tarayıcısının bu zararlı kodu web sitesi üzerinde tespit edememesi de bu kodun art niyetli kişiler tarafından özelleştirilmiş olabileceğine işaret ediyordu.

WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses

Yardımcı araçlar ile çözülen gizlenmiş JavaScript koduna baktığımda, art niyetli kişilerin Windows, Linux ve macOS işletim sistemi kullanıcılarını hedef aldığı açıkça görülüyordu. Eğer işletim sistemi Windows ise ve sistem üzerinde Flash yüklü ise bu durumda zararlı yazılımı (1. indirici/dropper) Adobe AIR üzerinden, Flash yüklü değil ve internet tarayıcısı Firefox ise bu durumda Firefox eklentisi üzerinden, eğer bu koşulların hiçbiri değil ancak internet tarayıcısı Internet Explorer ise bu durumda HTA dosyası üzerinden JavaScript kodu ile sistem üzerinde oluşturuyorlardı. Eğer işletim sistemi Linux veya macOS ise ve internet tarayıcısı Firefox ise bu durumda zararlı yazılımı (1. indirici) JavaScript kodu ile aksi durum ise ve hedef işletim sisteminde Java yazılımı yüklü ise bu durumda zararlı JAR dosyası ile sistem üzerinde zararlı yazılımı oluşturuyorlardı. İndiricinin oluşturulması esnasında kullanılan gizlenmiş kodda anahtar olarak M4St3Rm4pp3d karakter dizisi kullanılmıştı. (Tahminimce bu karakter dizisi, zararlı yazılım geliştiricisinin imzasıydı.)

WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses

İşletim sistemine göre http://softwareupdates.ignorelist.com/globalupdates/ adresinden indirilen ve çalıştırılan zararlı yazılımlardan (unixupdate (sha1:5D09C139746C8A9855CE341A63687E2E86A47FAE) , osxupdate (sha1:1A441A1E80F88CEBE0D1E20CE06E2144743C5955), winupdate (sha1:EEC0B83017F59B8D15ED630107160D71950C7888)) Windows işletim sistemi üzerinde çalışan winupdate (aslında VBS dosyası içinde binary olarak indiriliyor ve çalıştırılıyor) dosyasını incelediğimde, bunun da bir indirici yazılımı (2. indirici) olduğunu gördüm. VBS dosyası içinde yer alan PE‘nin hex değerlerini xxd aracı ile binary’e çevirdikten sonra winupdate.exe dosyasını elde etmiş oldum.

WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses

24 Mart 2015 tarihinde derlenen Winupdate programı çalıştırıldıktan sonra WMIC işlemine (process) kendisini enjekte ettiğini ve ardından %temp% klasörü altında AdobeUpd.exe (sha1:013E276E46732F2B8D4CC0489886B6CCE7C229A4) ve AdobeUpdate.exe (sha1:A8B1C28D3F6D977F9D2ABF386197C57DE67667A6) dosyalarını oluşturduğunu gördüm.

WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses

İlk olarak AdobeUpd.exe programını VB Decompiler aracı ile incelediğimde, çalıştırıldıktan sonra %TEMP%\AdobeUpdate.exe programını %WINDIR%\System32\AdobeUpdate.exe klasörüne kopyaladığını ve Windows yeniden başlatıldığında otomatik olarak çalışabilme adına AdobeUpdate servisi oluşturduğunu tespit ettim. Bu arada unixupdate programının Linux üzerinde çalıştırıldıktan sonra kendisini kullanıcının HOME dizini altına .unixupdate adı altında kopyaladığını ve bulunduğu dizini .bashrc dosyasının sonuna eklediğini de Linux kullanıcıları ile paylaşayım.

WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses

AdobeUpdate programı çalıştırıldıktan sonra kaynak koduna gömülü olan komuta kontrol merkezi sunucularına 80, 8080 ve 443 bağlantı noktalarından erişmeye çalışıyordu. İşin ilginç yanı ise haberleşmeye çalıştığı komuta kontrol merkezlerinden çoğunun Türkiye’de bulunmasıydı. IP adreslerine bağlanmaya çalıştığınızda da bu ip adreslerinden bazılarının DVR cihazlarına ait olduğunu görebiliyordunuz. Özellikle DDoS saldırılarında kullanılan IoTlerin hedeflenmiş saldırılarda da zıplama noktası olarak kullanılması sanırım bu saatten sonra kimseyi şaşırtmayacaktır.

WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses

Tabii zararlı yazılımın derlenmesinden 1.5 sene sonra komuta kontrol merkezlerinin hala çalışır olmasını beklemek hayalcilik olurdu dolayısıyla çalışan bir komuta kontrol merkezi maalesef bulamadım. Ben de bunun üzerine çalıştırılır çalıştırılmaz haberleşmeye çalıştığı komuta kontrol merkezinin login.php sayfasına gönderdiği şifreli veriyi çözmeye karar verdim. AdobeUpdate.exe programının sistem üzerinde çalıştırdığı WMIC işlemine (process) kod enjeksiyonu yaptığını bildiğim için IDA Pro ile kod enjeksiyonu yapılan noktayı AdobeUpdate programı üzerine tespit etmeye çalıştım ancak çeşitli teknik engellerden dolayı IDA Pro beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Immunity Debugger aracını her zaman daha kullanışlı bulan biri olarak bu defa ne varsa eski dostta vardır diyerek incelemeye çalıştığımda bu defa Immunity Debugger aracının çöktüğünü gördüm. Bu bir kabus olmalı derken OllyDbg aracının tahtına aday olan x64dbg aracı imdadıma yetişiverdi. AdobeUpdate programı Visual Basic ile geliştirildiği ve enjeksiyon sonrası zararlı kodun bellekten çalıştırılması amacıyla CallWindowProc API kullanıldığını gördüğüm için bu API çağrılmadan önce bellekte PE dosya formatının başlangıç değerlerini 4D5A90 (magic header) aratmaya karar verdim. Arama sonucunda zararlı yazılımın çekirdeğine başarıyla ulaştıktan sonra bellekten diske kayıt ettim. (dump)

WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses

IDA Pro ile diske kayıt ettiğim zararlı yazılımı analiz ettiğimde çok geçmeden komuta kontrol merkezine gönderilen verinin RC4 simetrik şifreleme algoritması ile şifrelendiğini gördüm. RC4 şifrelemesinde kullanılan anahtarın oluşturulmasında kullanılan WePWNhouses12345 karakter dizisi, bu zararlı yazılımın ev kullanıcılarını hedef almak amacıyla geliştirildiği ihtimalini gündeme getiriyordu.

WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses
WePWNHouses

Anahtarın oluşturulmasında kullanılan karakter dizisini bulduktan sonra Python ile RC4 şifrelenen veriyi çözen bir program hazırlamaya karar verdim ve ortaya adına Polgov Decryptor verdiğim araç çıkıverdi. Bu araç sayesinde ağlarında paket kaydı (full packet capture) yapanların geçmişte sistemlerinden sızan şifreli verileri çözebileceklerine ümit ediyorum.

WePWNHouses

Sonuç itibariyle kum havuzu (sandbox) raporlarından da elde edilen bilgiler ışığında, sistem üzerinden ses, tuş kaydı ve parola bilgilerini çalabilen, adını bilemediğim bu ileri seviye casus yazılım ile birilerinin uzun bir süredir Linux, Windows ve macOS kullanıcılarını hedef aldığını görebiliyoruz. Özellikle APT zararlı yazılımlarında karşılaştığımız LUA betik dili kullanımının bu zararlı yazılımda da kullanılıyor olması bu zararlı yazılımın arkasında organize bir grubun olabileceği şüphesini arttırıyor. Son olarak Windows kullanıcıları kadar Linux ve macOS kullanıcılarına da internet sitelerini gezerken dikkatli ve tedbirli olmalarında fayda olacaktır.

Yazıma son noktayı koymadan önce, zararlı yazılıma ilişkin yapmış olduğum bildirime geri dönüşte bulunup, çalışma başlatan Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı‘na sorumlu bir vatandaş olarak teşekkür eder, bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle herkese güvenli günler dilerim.

WePWNHouses

Tarihçe:

  13 Kasım’da USOM’a konuya ilişkin bildirimde bulundum.
  20 Kasım’da Siber Suçlar Daire Başkanlığı’na bildirimde bulundum.
  22 Kasım’da zararlı yazılımları barındıran üniversite yetkilisine konuya ilişkin bildirimde bulundum.
  29 Kasım’da USOM tarafından kurumlara zararlı bağlantı adresleri ile ilgili uyarı e-postası gönderildi.

Not: Bu yazı ayrıca Pi Hediyem Var #9 oyununun çözüm yolunu da içermektedir.

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
13 comments
 1. Yine her zamanki gibi süper bir yazı olmuş :) çok teşekkürler.
  CallWindowProc API tam olarak nedir bilmiyorum. Kodun bellekten çalıştığını söylediğiniz kısım benim için heyecan verici oldu. Lisedeki lamerlik yıllarımda base64 çözen bir yazılım geliştirip bu yazılımın sonuna bir ayraç ile beraber şifrelenmiş bir virüs yerleştirmiştim. Virustotal de sadece Avira yakalayabilmişti, biraz uğraşla onu da geçebileceğime inanıyordum. Ama program çalışınca sonundaki virüsü illaki HDD ye yazıyordu ve diğer antivirüsler de bu virüsü hemen görüyordu. Bunu atlatmak için kodu direkt RAM de çalıştırmak istemiştim, yapamamıştım. Bu işlem hakkında mail atarsanız sevinirim, yapılacağına inanıyorum ama nasıl :D

  Tekrar, çoook çook teşekkürler güzel paylaşımınız için.

 2. hocam merhabalar yazıyı okurken kendi içimde kayboldum. bende siber güvenlik okumak , ğraşmak istiyorum,eğer müsait bi zamanınızda bana mail atarsanız size danşmak isteiğim bazı konular var ..Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler

 3. ben de virüsleri bulmayı vs. hobi edindim ama bu kadar ayrıntıları bulamıyorum. tebrikler çok güzel analiz. başarılarınızın devamını diler, yeni yazılarınızı bekleriz :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

LinkedIn Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın…
Read More
Read More

e-Devlet Hesaplarımızı Nasıl Hackliyorlar?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç 25 Ekim 2023 günü saat 11:46’da e-Devlet uygulamasından ve e-posta adresime gelen uyarılardan e-Devlet Kapısı hesabıma üst üste birden fazla defa yanlış parola ile giriş yapılmaya çalışıldığı için hesabımın bir saatliğine geçici olarak kullanıma kapatıldığını…
Read More