Tivibu

Çocukken meraktan alınan her oyuncağın içini açar bakarmışım ne var ne yok diye. Aradan yıllar geçmesine rağmen huylu huyundan vazgeçmedi sadece oyuncak arabaların, helikopterlerin yerini programlar aldı :)

Geçtiğimiz hafta bir web sitesi gezerken TTNet’in Tivibu reklamını gördüm. Nedir bu Tivibu diyecek olursanız internet bağlantısı olan her yerden TV izlemenize imkan tanıyan bir program. Yine bir can sıkıntısı, yine bir merak ile programı kurup incelemeye karar verdim. Bu arada bu hizmetten faydalanabilmek ve programı kullanabilmek için ayda 1 TL ödemeniz gerekiyor. Sadece nasıl çalıştığını merak ettiğim için üye olmak yerine programı kurup incelemeyi tercih ettim.

Kısa süren bir incelemeden sonra Tivibu programının Microsoft Silverlight kullandığını farkettim. Silverlight ile daha önce pek haşır neşir olmadığım için Tivibu sunucusu ile Silverlight client arasındaki şifreli trafiği (SSL) Fiddler programı ile incelemeye karar verdim ancak bir türlü araya giremedim.
Laz olmasamda laz damarım tuttu ve biraz kafa patlattıktan sonra sertifikaların uygulamanın içine gömülü olduğunu, bu nedenle araya giremediğimi farkettim. Uygulama içerisine gömülü olan sertifikaları değiştirmeye üşendiğim için Hex editor ile programa göz atmaya karar verdim.

Yine kısa süren bir inceleme sonrasında Tivibu programı içerisinden gerçekleştirilen isteklerin WCF web servisine gittiğini farkettim.

WCF

İşin içinde WCF olunca ?wsdl parametresi ile tanımlı web servislerine ait bilgileri görmeniz her zaman mümkün olamayabiliyor bu nedenle Microsoft’un bu iş için geliştirmiş olduğu svcutil uygulaması hemen imdadıma yetişti.

WCF

Bu wsdl dosyasından faydalanarak kendi Tivibu programını yazabilir misiniz sorusunun cevabını ve araya neden girilmesini istemediklerinin nedenini bulmayı sizlere bırakıyorum :)

İşin içinde Silverlight oldu mu, cross-domain güvenlik politikaları bir şekilde root klasörü altında yer almak zorunda diye düşündüm, oltamı salladım veeee bingo, Cross domain policy ve Client access policy karşıma çıkıverdi. Bu politikaların asıl amacı CSRF (cross-site request forgery) saldırılarını önlemektedir. Çoğunlukla program/uygulama (flash/flex/silverlight) geliştiricileri bu politikaların ne işe yaradıklarını pek bilmedikleri için domain adı belirtmeden wildcardı koyuverirler ve ortaya CSRF güvenlik zafiyeti çıkar. Program tarafından veri çekilecek alan adlarına bu politikalarda yer vermez ve wildcard (*) kullanırsanız art niyetli kişiler CSRF saldırısı ile program tarafından kullanılan kullanıcı bilgilerini çalabilirler.

Daha anlaşılabilir olması adına örnek bir senaryo üzerinden gidecek olursak;

1- Sefil kullanıcı Tivibu uygulamasına giriş yapıyor.
2- Art niyetli bir kişi Tivibu sunucusu ile haberleşen Silverlight uygulamasını kendi sitesine koyarak sefil kullanıcının sayfasını ziyaret etmesini bir şekilde sağlıyor. (E-posta, MSN, Facebook)
3- Sefil kullanıcının Silverlight uygulaması art niyetli kişinin sayfasında yer alan Silverlight uygulaması üzerinden Tivibu sunucusu ile haberleşiyor ve art niyetli kişi sefil kullanıcının verilerini çalabiliyor.

Kendi geliştirdiğiniz (flash/flex/silverlight) uygulamalarda/programlarda cross-domain güvenlik politikalarına dikkat etmenizi önerir, bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle herkese iyi haftasonları dilerim…

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
13 comments
  1. Programcı olmasamda Professional Kullanıcı olarak, merakınızın bu tebrik mesajını hak ettiğini düşünüyorum. Tebrikler.
    Bende ; Tivibu clientini beğenmeyen sefil bir kullanıcı olarak :D acaba başka birisi yazmışmı diye araştırıyordum, tesadüfen yazınıza rastladım. İyi çalışmalar. Paylaşım için tekrar teşekkür ederim.

  2. filmlerin linklerini bulabilir miyiz sence ?
    ben biraz kurcaladım programı r.hacker ile ama işe yaramadı :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

LinkedIn Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın…
Read More
Read More

e-Devlet Hesaplarımızı Nasıl Hackliyorlar?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç 25 Ekim 2023 günü saat 11:46’da e-Devlet uygulamasından ve e-posta adresime gelen uyarılardan e-Devlet Kapısı hesabıma üst üste birden fazla defa yanlış parola ile giriş yapılmaya çalışıldığı için hesabımın bir saatliğine geçici olarak kullanıma kapatıldığını…
Read More