Blog’um 5 Yaşında :)

19 Kasım 2009 tarihinde, Huzeyfe ÖNAL‘ın teşvik etmesi üzerine (sağolsun) yazmaya başladığım blogum, bugün itibariyle 5. yılını doldurmuş bulunuyor. Bu vesileyle 5. yıl adına birkaç satır karalamak istiyorum.

5 senede neler yaptım/yapıyorum/yapmaya çalışıyorum ?

Hayatın doğal akışı nedeniyle 5 sene önceye kıyasla yeni yazılar/çalışmalar için ayırabildiğim süre yıllar içinde azalmış olsa da, çocukluğumdan bu yana içimdeki bitmek tükenmek bilmeyen birşeylerin (çocukluğumun oyuncak arabaları, bugünün uygulamaları, zararlı yazılımları) içini açma, kurcalama güdüsü sayesinde araştırmaya, yazmaya, bilgi güvenliği farkındalığını arttırmaya azimle devam ediyorum.

Yazılara ilave olarak imkanım el verdiği sürece davet edildiğim üniversiteleri ziyaret ederek öğrencilere mesleğimi tanıtmaya, bu yolda ilerlemek isteyenleri doğru bir şekilde yönlendirmeye gayret ediyorum.

Eskiden yokluğunu çok hissettiğim siber güvenlik konferanslarını, etkinliklerini, duyurarak, katılarak, sunum yaparak desteklemek için elimden geleni yapıyorum.

Sizlerden gelen çok sayıda e-postayı özenle yanıtlamaya çalışıyorum.

5 sene sonunda kimlere teşekkür etmek istiyorum ?

Hoşgörüsü için bilgisayar başında geçirdiğim uzun zamanlarda, “ya bilgisayar, ya ben!” demeyen eşime,
Beni her daim destekleyen, Pazartesi günlerini sendroma dönüştürmeyen tüm çalışma arkadaşlarıma, yöneticilerime ve işverenime,
Miskin, üşengeç ama motive bu korsanı araştırmaya ve yazmaya teşvik eden, yeri geldiğinde de haklı olarak eleştiren sizlere, canıgönülden teşekkürler!

Bu zamana dek yazdıklarımın birileri için faydalı olduğu ümidiyle ve “bilgi güçtür, paylaşıldıkça artar” mottosuyla, nice yeni yazılarda görüşmek üzere herkese güvenli günler dilerim :)

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
11 comments
 1. Biz de çok teşekkür ediyoruz, gayretlerinden ve emeklerinden ötürü. Başarılarının devamını diliyoruz.

 2. hadi oradan seni gidi plaza hackerı, işin gücün ingilizce tweetleri türkçeye çevirmek, memoryde string arayarak malware tespit ediyorum demek, minimum çaba ile reklamı maksimize etmek,… daha saymama gerek var mı?

  1. Eleştiriler için öncelikle teşekkür ederim, detaylı bir yorum yapabilecek vakti ancak bulabildim.

   Tweet konusundan başlayacak olursam, normal olarak takipçilerim Türk olunca, okuduğum İngilizce haberleri İspanyolca’ya çevirmemi ve bu şekilde tweet atmamı beklemek doğru olmayacaktır.

   String de neticede bir imzadır ve zararlı yazılım tespitinde imza olarak kullanabilecek veriyi, analiz neticesinde bulmak ve kullanmak, başarılı bir sonuç ürettiği taktirde amaca hizmet etmektedir ki zararlı yazılım analizi dünyasında kullanılan meşhur YARA aracı da benzer yöntemler ile zararlı yazılım tespiti yapmaktadır.

   Bana soracak olursanız reklam konusu, minimum çaba ile maksimum fayda sağlanamadığı sürece eleştiri konusu olmalıdır.

   Son olarak eleştirdiğiniz noktalarda daha iyisini yapıyorsanız, görmek ve takipçilerimle paylaşmak isterim.

 3. Bizimle bu güzel bilgileri paylaştığınız için çok teşekkürler. Yazılarınızı takip ediyorum ve çok şey öğrendim sayenizde, sağolun.
  Elinize, canınıza sağlık!

 4. Tebrik ederim abi :) nice senelere Inshallah seni makalelerini herdaim okuyorum ve zevk aliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

LinkedIn Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

Profilime Kim Baktı?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. 23 Eylül 2020 tarihinde Twitter’da siber güvenlik ile ilgili haberlere göz gezdirirken gündem olan başlıklarda #profilimekimbaktı etiketi dikkatimi çekti. Beni oldukça şüphelendiren bu etiketin gündem olmasının arkasında yatan sebebi bulmak için bu etiketi paylaşan hesaplara göz…
Read More