Ev Tipi Tehdit İstihbaratı

If you are looking for an English version of this article, please visit here.

Yazılarımı okuyanlarınız, Esaretten Kaçış başlıklı yazımda güvenliğini kendinizin sağlayabildiği, güvenlik özellikleri ile dopdolu bir yönlendirici (router) kullanmanın avantajlarından büyük bir mutlulukla bahsettiğimi hatırlayacaklardır. Yazıda da bahsettiğim üzere DNS trafiğini şifreli (Dns over HTTPS – DoH) hale getirmek için dnscrypt-proxy aracını kullanmaya başlamıştım.

Termostatların akıllandığı (smart), akıllı televizyonların kameralarla donatıldığı, elektrikli su ısıtıcılarının, ütülerin casuslaştırıldığı günümüzde, ev ağımıza bağlı olup internete bağlanan güvensiz nesneler (IoT), enfekte olmuş, zararlı yazılım barındıran sistemler, cihazlar güvenliğimiz, mahremiyetimiz için büyük risk teşkil ediyorlar. Hacklenmiş, enfekte olmuş, arka kapı içeren ev ağımızdaki sistemleri nasıl tespit edebileceğim üzerine düşünürken dnscrypt-proxy aracı sayesinde ev ağına bağlı tüm sistemler, cihazlar, aygıtlar tarafından gerçekleştirilen DNS isteklerini de kayıt altına alabileceğimi hatırladım.

DNS isteklerini kayıt altına alabildiğim noktada Open Threat Exchange (OTX), Critical Stack gibi siber tehdit istihbaratı servislerinden faydalanarak bu DNS isteklerinde yer alan, alan adlarını ve ip adreslerini bu servislere sorarak ev ağımdaki zararlı sistemleri tespit edebilirdim. Vakit kaybetmeden bu fikrimi hayata geçirmek için ihtiyaç listesi üzerine düşünmeye başladım.

İlk olarak elimin altında bulunup bu gibi durumlarda her daim yardımıma koşan Mini-PC‘imde çalışan Ubuntu işletim sistemi üzerine syslog-ng paketini kurmaya karar verdim. Paketi kurduktan sonra gelen dns isteklerini /var/log/dns-sys/gönderenin-ip-adresi klasörü altındaki tarih.log dosyasına kayıt edecek şekilde ayarladım ve /etc/syslog-ng/conf.d/dns-sys.conf dosyasına kayıt ettim.

Home Based Threat Intel

Sonraki adımda dnscrypt-proxy aracının dns isteklerini yönlendiricinin syslog’una kayıt etmesi için /jffs/configs/dnsmasq.conf.add dosyasına log-queries satını ekledim. Ardından yönlendiricinin bu istekleri syslog sayfasında göstermesini sağlamak için Default message log level ve Log only messages more urgent than değerlerini debug olarak ayarladım ve bu mesajları Ubuntu üzerinde çalışan syslog-ng uygulamasına yönlendirmek için Remote Log Server değerini Ubuntu’nun ip adresi olarak tanımladım.

Home Based Threat Intel
Home Based Threat Intel

Syslog-ng kayıtlarını teker teker incelemeye ve tehdit istihbaratı adına hangi tür kayıtlara odaklanmam gerektiğine bakmaya başladım. Kayıtlarda yer alan query[A], cached ve reply bilgilerden faydalanabileceğimi öğrendikten sonra bu kayıtları OTX ile entegre çalışabilen Security Onion‘a gönderebileceğimi düşündüm. Security Onion’un 16.04.5.6 işletim sistemini kurup çalıştırdıktan sonra logstash servisinin (so-logstash) bir türlü çalışmadığını farkettim. Üzerinde debelenmeme rağmen başarılı olamadıktan sonra alternatif yollar üzerine araştırma yapmaya başladım.

Home Based Threat Intel
Home Based Threat Intel

Twitter üzerinden ELK kurmam gerektiği ile ilgili bir mesaj paylaştığımda bulut ve hazır ELK sistemlerinden faydalanabileceğime dair mesajlar aldım. Ubuntu işletim sistemine ELK mı kursam yoksa bulut bir sistemden mi faydalansam derken Grok filter ve Translate filter eklentilerine sahip Logstash‘in bu iş için biçilmiş kaftan olduğunu öğrendim.

Home Based Threat Intel

Security Onion – OTX entegrasyonu için geliştirilmiş olan securityonion-otx betik dosyasını kendi ihtiyaçlarım doğrultusunda düzenlemeye başladım. bro-otx dosyası saat başı OTX’ten tehdit istihbaratı bilgisini /etc/logstash/ls-otx/otx.dat dosyasına kaydetmek için ayarladım. OTX.py dosyasını da her saatin 5. dakikasında otx.dat dosyasındaki zararlı URL ve DOMAIN kayıtlarından sadece alan adı bilgilerini alıp Translate filter tarafından okunacak olan /etc/logstash/translate/OTX.yaml dosyası olarak kayıt etmesini sağladım.

Home Based Threat Intel
Home Based Threat Intel
Home Based Threat Intel
Home Based Threat Intel

Logstash’un ayar dosyası (logstash.conf) üzerinde syslog-ng ile kayıt altına alınan DNS kayıtlarını Grok filtresi ile okuyan ve Translate filtresi ile burada yer alan ip adreslerinden veya alan adlarından herhangi birinin OTX.yaml dosyasında olması durumunda e-posta ile alarm gönderen tanımlamaları yaptım. Ardından Logstash’i yeniden başlatıp OTX.yaml dosyasında yer alan www[.]aucsellers[.]com adresine nslookup yaptığımda alarmın başarıyla üremesini ve bana e-posta ile gönderilmesini sağlamış kısaca ev tipi tehdit istihbaratı servisini başarıyla hayata geçirmiş oldum. :)

Home Based Threat Intel
Home Based Threat Intel
Home Based Threat Intel
Home Based Threat Intel

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle herkese güvenli günler dilerim.

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
8 comments
 1. Merhabalar.
  Adim adim cok guzel olmus. Peki sonucta evdeki cihazlardan default kurulum sonrasi supheli adreslere gitmeye calisan oldu mu? Ilginc sonuclar varsa paylasabilir misin?

 2. Mert Bey merhaba;

  Çok başarılı bir yazı olmuş. Teşekkürler.
  Sizden küçük bir ricam olacak sayfa boyunu yazı puntolarını %15 büyütme şansınız var mı?
  Sayfayı yakınlaştırmadan okuma biraz göz yoruyor sanki sayfa yakınlaştırma oramnını %125 yapıyorum hep :)

 3. Konuyla ilgisiz bir isteğim olacak belki bu yeni bir blog yazısı da olabilir. Sizi yeni keşfettim siber güvenliğe ve yazılıma ilgiliyim zaten bilg müh öğrencisiyim. Sizin okuduğunuz takip ettiğiniz türk bloglar neler öğrenebilir miyiz? Güvenlik üzerine veya yazılım üzerine güzel güncel yazılar paylaşan birileri sizin gibi?

  1. Özel olarak yerli veya yabancı takip ettiğim bir blog yok. Twitter üzerinden güvenlik uzmanlarını takip ederek ilgimi çeken makalelere ulaşıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

LinkedIn Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın…
Read More
Read More

e-Devlet Hesaplarımızı Nasıl Hackliyorlar?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç 25 Ekim 2023 günü saat 11:46’da e-Devlet uygulamasından ve e-posta adresime gelen uyarılardan e-Devlet Kapısı hesabıma üst üste birden fazla defa yanlış parola ile giriş yapılmaya çalışıldığı için hesabımın bir saatliğine geçici olarak kullanıma kapatıldığını…
Read More