Fuzzzzing

Bu seferki yazımı yazmak için biraz geç kaldım, geç olsun ama güç olmasın diyerek hemen konuya giriyorum.
Güvenlik e-posta listelerine üye iseniz her gün onlarca yeni güvenlik zaafiyetlerinin keşfedildiğini görebilirsiniz. Bunların nasıl keşfedildiğini biraz araştıracak olursak genellikle kaynak kodu açık olmayan uygulamalardaki güvenlik zaafiyetlerinin çoğunun fuzzing ile keşfedildiğini görebiliriz. Fuzzingi baştan sona anlatmaya kalkacak olursam kitap yazmam gerekir o nedenle kısaca özetleyip örnek bir fuzzer ve güvenlik açığının keşfedilmesi ile ilgili bir video ile yazımı tamamlayacağım.

Fuzzing’e kabaca hedef uygulamada hataya sebebiyet vermek amacıyla üretilen ve hedefe gönderilen veri diyebiliriz. Fuzzerlar generation ve mutation olarak ikiye ayrılmaktadır. Generation fuzzerları elimizde örnek bir veri olmadan oluşturduğumuz ve hedefe gönderdiğimiz, mutation fuzzerları ile generation fuzzerların aksine örnek bir veriden (örnek bir xls dosyası veya bmp dosyası) türetilen ve hedefe gönderilen veriler olarak düşünebiliriz.
Generation fuzzerlara örnek vermek gerekirse bir http sunucusu düşünelim ve port 80’den sunucuya bağlanarak farklı boyutlarda ve karakter setinden rastgele oluşturulan ve hedefe gönderilen veriler olarak düşünebiliriz. Tabii hedef http sunucusu GET/POST vb. benzer komutlar beklediği için parserından geçmeyerek paketler direk çöpe gidecektir.
Mutation fuzzerlar ise rastgele oluşturulmuş bir paket yerine capture edilmiş bir paketten oluştuğu için (örneğin GET /AAAAA… HTTP/1.1 ) hedef sistem üzerinde soruna yol açma ihtimali generation fuzzerlara göre daha yüksektir.
Fuzzerlar ile keşfedilebilecek güvenlik zaafiyetlerinin başında buffer overflow, integer overflow, format string zaafiyetleri gelmektedir.
Fuzzing yapabilmek için haliylen ya veri üreten ve gönderen kendi fuzzerınızı yazacaksınız ya da hali hazırda yazılmış fuzzerlardan faydalanacaksınız. Ufak bir araştırma yaptığınızda hedef programa uygun fuzzerlar bulmak mümkün, örneğin dosya formatını işleyen programları test edecekseniz filefuzz, ağ uygulaması test edecekseniz smudge, framework üzerinde kendi fuzzerınızı geliştirecekseniz sulley, peach vb. programlardan faydalanabilirsiniz.

Sadede gelecek olursam, geçtiğimiz Pazar sabahı bloga ne yazsam ne yazsam diye hindi gibi düşünürken bir fuzzer kodlasam bir de bu fuzzer ile keşfedilmiş 0day güvenlik zaafiyeti yayınlasam tadından yenmez dedim ve download.com sitesinde hedef program aramaya koyuldum. Sitede biraz gezdikten sonra mediaplayer kategorisinde yer alan, CNET editörleri tarafından 5 yıldız almış ve 1,275,469 defa indirilmiş BS.Player uygulamasına göz atmaya karar verdim. Programı yükledikten sonra bu program ile ilişkili dosya uzantılarını bulmam gerekiyordu bu nedenle hemen Windows XP’de Windows Explorer’da, Tools -> Folder Options -> File Types listesinde yer alan uzantılara baktım ve .bsi uzantısı ilk gözüme çarpanı oldu. Program ile gelen örnek BSI uzantılı bir dosya olmadığı için google üzerinde yaptığım araştırmada bu sayfadaki yazı dikkatimi çekti. Mutation fuzzer için örnek BSI dosyasını bulmuştum ve sıra fuzzer yazmaya gelmişti.

Oturup şip şak python ile kod yazmaya alışmış biri olarak hemen oturdum ama bu sefer hemen kalkamadım. Akşam saatlerine kadar hem kod yazdım hemde programda hata ortaya çıktığında monitör edebilmek için araştırmalar yaptım ve sonunda fuzzing yapabilmek için aşağıdaki programı hazırladım. Monitor edebilmek içinse Sehloger adında bir program buldum.

import os
import re
import time
import sys

if sys.platform == 'linux' or sys.platform == 'linux2':
	clearing = 'clear'
else:
	clearing = 'cls'

os.system(clearing)

print "=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-="
print "| Simple Fuzzer | Mert SARICA | http://www.mertsarica.com |"
print "=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-="

target_process = ' "C:\\Program Files\\Webteh\\BSplayer\\bsplayer.exe"'
# target_process = ' "bsplayer.exe"'
target_file = "test.bsi"
seh_handler = "Sehloger.exe"
sleeptime = 1

logger = "SEHLog.txt"

debugger = seh_handler + target_process

variables = ["Version", "Title", "FName", "Sub1", "Font", "SubPos", "FullScreen", "Skin", "Lang", "Aspect", "RunHD", "ExitAtEnd"]

for i in range(0, len(variables)-1):

  re1= "(" + variables[i] + ")"
  re2='(=)'	# Any Single Character 1
  re3='((?:\S+))'	# Rest

  readfile = open(target_file, "r")
  tempfile = target_file.split(".")
  tempfile = tempfile[0] + str(i) + "." + tempfile[1]

  print "\nTesting:", variables[i] + "\n" 

  txt = readfile.read()
  readfile.close()

  rg = re.compile(re1+re2+re3,re.IGNORECASE|re.DOTALL)
  m = rg.search(txt)

  if m:
    word1=m.group(1)
    c1=m.group(2)
    word2=m.group(3)    
    entry = word1+c1+word2

    for m in range(1,10):
      os.system(debugger)
      time.sleep(sleeptime)
      writefile = open(tempfile, "w")
      bof = word1+c1+(("A"*128)*m)

      text = txt.replace(entry, bof)
      writefile.write(text)
      writefile.close()

      bof_check = target_process + " " + tempfile
      os.system(bof_check)
      time.sleep(sleeptime)

      logfile = open(logger, "r")
      log = logfile.read()

      if log.find("41414141") > 0:
        print "\nGray area detected, responsible disclosure or dark side padawan? :)\a\n"
        print "Suspucious file:", (tempfile)
        sys.exit()

      os.system("taskkill.exe /IM bsplayer.exe")
      time.sleep(sleeptime)

Yukarıdaki python kodu örnek BSI dosyası içerisinde yer alan tanımlamaları alıyor ve her değer yerine 128 ve katı sayıda A koyuyor, dosyayı kayıt ediyor ve programı exception handler olarak tasarlanmış olan Sehloger programı ile çalıştırıyor. Sehloger programı ise programda herhangi bir hata olması durumunda o anki register değerlerini log olarak yazıyor, daha sonra yazdığım program ise bu log dosyası içerisinde 0x41414141 bulur ise mutlu sona ulaştığını haber veriyor.

Böyle kuru kuru anlatmakla yetinmeyerek, fuzzerın nasıl çalıştığını ve fuzzer ile nasıl 0 day SEH overwrite güvenlik zaafiyeti keşfettiğimi içeren ufak bir video hazırladım.

Fuzzer programına buradan, SEH overwrite güvenlik zaafiyetini tetikleyen koda ise buradan ulaşabilirsiniz.

SEH overwrite güvenlik zaafiyetine ait ekran görüntüsü ise aşağıdadır.

BS.Player v2.51 SEH Overwrite Vulnerability

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
13 comments
 1. Hpcam elinize emeinize sağlık sayenizde öğrenmiş oldum fuzzing i. Fakat şunu anlayamadım, bu hataları programa verdirince tam olarak ne işimize yarıyor?

  Teşekkürler

  1. Kabaca bu hatalar programa girdi (input) olarak göndereceğiniz değişkenler ile programın akışını değiştirebileceğinizi gösteriyor. Bu sayede hedef işletim sistemi üzerinde programı çalıştıran kullanıcı yetkisi ile istediğimiz kod parçasını (shellcode) çalıştırabiliyoruz, örnek yeni kullanıcı ekleme

 2. Öncelikle emeğinize sağlık. Bir sorum vardı :

  Zaafiyet kodundaki

  “\x41″*496 + “\x42″*4 + “\x43″*4

  ifadeleri rastgele ifadeler mi? Değilse ne işe yaramaktadır? Açıklayabilir misiniz?

 3. Peki biz bu zaafiyetten faydalanmak istiyorsak bu rastgele değerler yerine exploit kodunu mu yazacağız?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

LinkedIn Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın…
Read More
Read More

Bad Bad USB

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Her yıl, Ağustos ayında, ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen geleneksel Black Hat Bilgi Güvenliği Konferansı‘nın sonuncusunda, Karsten NOHL ve Jakob LELL adındaki iki araştırmacı, BadUSB adında dikkat çekici bir sunuma imza attı. Bu sunumda kısaca, USB’de…
Read More