Pi Hediyem Var! #9

Ve 2016 yılının son Pi Hediyem Var siber güvenlik oyunu karşınızda!

Önceki oyunlarda olduğu gibi, oyunu başarıyla tamamlayan üniversite öğrencileri arasında yapılacak çekiliş ile 1 adet Raspberry Pi 3‘ü, 1 öğrenciye hediye edeceğim. Bu oyunun Pi sponsoru olan sevgili işverenim IBTech firmasına hem kendi adıma hem de oyunseverler adına teşekkür ederim.

Hediye Pi

Oyunumuza gelecek olursak, geçmiş vakaların altından başarıyla kalkan kahramanımız bu defa bir devlet sitesini ziyaret ettiğinde kullanmış olduğu Antivirüs yazılımının vermiş olduğu JS/Kryptik.I alarmı ile irkilir. Alarmın http://pol.google.com.mooo.com/ajax/libs/jquery/jquery-2.1.5.ack.min.js sayfasından kaynaklandığını gören kahramanımız, VirusTotal üzerinde şüpheli JavaScript kodunu tarattığında, 57 tane antivirüs yazılımından sadece 3 tanesinin alarm ürettiğini görür ve konuyu derinlemesine incelemeye karar verir.

Oyunu başarıyla tamamlamak için aşağıdaki tüm soruları, kod parçalarını ve ekran görüntülerini içerecek şekilde detaylı olarak yanıtlamanız gerekmektedir. Soruları yanıtlayabilmek için öncelikle https://www.dropbox.com/s/zrqbteyc56f78ny/ctf9.zip?dl=0 adresinden incelenmesi gereken şüpheli yazılımı indirmelisiniz. (zip şifresi: infected)

Yönergeler & Sorular;

 1. Analiz esnasında ihtiyaç duyacağınız tüm şüpheli dosyalar ctf9.zip dosyası içinde yer almaktadır.
 2. Analize jquery-2.1.5.ack.min.js dosyasından başlamanız ve daha sonrasında Windows üzerinde çalışacak zararlı yazılımın oluşturulmasına kadar olan akışın nasıl ilerlediğini, zararlı web adreslerine de yer verecek şekilde açıklayınız.
 3. Windows üzerinde çalışan zararlı yazılımın ne tür bir zararlı yazılım olduğunu örneklerle açıklayınız.
 4. Son olarak Windows üzerinde çalışan bu zararlı yazılım tarafından komuta kontrol merkezine gönderilen aşağıdaki şifreli paketi nasıl çözdüğünüzü açıklayınız.
 5. Hediye Pi

  Xse6YMBpp41xbkuGWhbHl151RryXs7GYOzvoaBfRvyUNKJpBQpNg8Fr9ACEp+mekjx+JkZcb40yNxAKh+r
  /pFduZsviHQq2g3RWyfz1Kqd731PbPxWv1oSdyei4a7XgeejFn/eglHorsho+DaCsyX5Y48rfXDWF0tn9LZqVCTP
  npBERy0a1R5l7DtscVw0o0Oy0VXRHjWM/v3PxEat96QiBcruyK7vXkmsr20elGpP6opBzzhOBrk5FRqgr3KfhPid
  qnuUpRYZjrfs7lQV0no+HtNavevzhjhDFz8Q1reaa6C54aJXCpqEKFkhc6bQcgcDnh4TAB7KUEGSefO9pc0/KcSq
  ner6mkharZTJ1ITK9Xo7mEVAByL32Q5ypCE3hAoZwHEdLyJy8aarneA40BNASya3KC1d3rCJOApKZAPbj8Tvzn3z
  BeTrQHqnvbz4wcjLGg/l5rkGJwtB/A5nfBJwwsBgyd1+p4qyMeRV9SnoJ9H+ZtMI8VA5oqNQqllVjC0QlPIMpm0F
  yG/8iMzQz9KlMzA/wnel/2BbKp0HJB1jHuVmFkb/SWQLhbyGg0hD1RqTCg9GhrgqeQGgIGrDA=

Daha önce Raspberry Pi kazanmamış olup çekilişe katılmak isteyenler veya adını oyunu başarıyla tamamlayanlar listesine yazdırmak isteyenler, kanıtlarla (kod, ekran görüntüsü vs.) birlikte detaylı çözüm yolunu iletişim formu üzerinden veya e-posta ile adını, soyadını, yaşını, kendini tanıtan ve Raspberry Pi ile güvenlik üzerine yapmayı düşündüğü çalışmalarını anlatan bir yazıyı 5 Aralık Pazartesi Saat 09:00‘a kadar iletmeleri gerekmektedir.

Oyunun çözüm yolunu içeren blog yazısı ilerleyen günlerde yayınlanacak olup, kazanan talihli bu sayfa ve Twitter hesabım üzerinden duyurulacaktır. Ayrıca zorlananlar için Twitter hesabım üzerinden zaman zaman ipuçları da yayınlanacaktır.

Not: Bu oyunu çözerken zararlı yazılım analizi yaptığınızı hatırlatır, izole ve sanal bir sistem üzerinde çalışmanızı şiddetle tavsiye ederim.


Başarılar.

Hediye Pi

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

LinkedIn Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

Profilime Kim Baktı?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. 23 Eylül 2020 tarihinde Twitter’da siber güvenlik ile ilgili haberlere göz gezdirirken gündem olan başlıklarda #profilimekimbaktı etiketi dikkatimi çekti. Beni oldukça şüphelendiren bu etiketin gündem olmasının arkasında yatan sebebi bulmak için bu etiketi paylaşan hesaplara göz…
Read More