Virusscan BUP Restore Utility

Bana göre korsanların (konumuz her zamanki gibi etik olanlar) başarılı olabilmeleri için yüksek hayal gücüne ve yaratıcı zekaya sahip olmaları gerekmektedir. Karşılaştıkları engelleri aşmak ve başarıya ulaşmak için üretecekleri senaryolar hayal güçleri ile, bu senaryoları hayata geçirmeleri ise yaratıcılıkları ile mümkün olabilmektedir. Nedense hayal gücü ile zafiyet keşfetme becerisini, yaratıcılık ile ise programlama becerisini örtüştürmüşümdür ve bu yüzden etik bir korsan olarak bu becerilerimi geliştirmek için zaman zaman senaryolar üreti zaman zamanda karşıma çıkan fırsatları değerlendirmeye çalışırım.


Yine günlerden bir gün, şüpheli bir duruma karşı kullanıcılardan gelen antivirus alarmlarına göz atarken kullanıcılardan gelen fazla sayıda alarm dikkatimi çekti. Zararlı yazılım analizinden oldukça keyif alan kahramanımız Mert, fırsat bu fırsat Jedi duyuları ile hareket ederek alarmların kaynağını aramaya koyuldu ve alarmların arkasında bu kullanıcıların ortak olarak ziyaret ettiği bir web sitesi olduğu anlaşıldı. Web sitesini ziyaret eden kahramanımızın antivirus programı da aynı alarmı verince dosya üzerinde detaylı bir analiz yaptıktan durumun yanlış alarmdan (false positive) ibaret olduğunu anladı ve adli bilişim analizi yapma hevesi kursağında kaldı.

Peki ya durum biraz daha farklı olsaydı. Kahramanımızın kullandığı antivirus yazılımı Mcafee Virusscan olsaydı ve Virusscan tespit ettiği zararlı yazılımları karantinaya alıyor olsaydı ayrıca kahramanımızın antivirus üzerindeki yetkileri (dosyayı karantinadan çıkarma yetkisi) kısıtlı olsaydı bu durumda ne yapması gerekirdi ?

Antivirus sistemini yöneten kişiden ilgili dosyayı restore etmesini ve analiz için kendisine iletmesini talep edebilir (e-posta ve telefon trafiği) veya sanal makine içindeki işletim sistemine Virusscan kurabilir ve onun üzerinde restore edebilir (ölme eşeğim ölme) veya karantina mekanizmasının nasıl çalıştığını tersine mühendislik ile çözerek bunu otomatize hale getiren bir araç hazırlayabilir (bildiğim kararıyla piyasada böyle bir araç yok veya ben aradığım zaman yoktu) ve yeri geldiğinde bunu adli bilişim analizlerinde kullanılabilirdi. (hedef diskten karantinaya alınmış dosyaları kopyalamak ve incelemek size güzel ipuçları verebilir şayet analize elverişli biçimde diskle saklanmış ise)

Karantina işleminin nasıl yapıldığından kısaca bahsedece olursak, Virusscan, karantinaya aldığı dosyayı C:\QUARANTINE klasörüne farklı bir ad altında kopyalamakta ve uzantı olarak BUP kullanmaktadır. (Örnek: 7db11a1031283c50.bup). Karantinaya alınan bir dosyayı herhangi bir hex editörü ile inceleyecek olursanız içeriğin ve dosya boyutunun orjinalinden farklı olduğunu, anlamlı karakterlerden oluşan diziler (string) ortadan kaybolmuş olduğunu görebilirsiniz.

BUP Recovery

BUP Recovery

Karantina mekanizmasının nasıl çalıştığını hızlıca anlamaya çalıştığımda karantinaya alınan ve BUP uzantısı ile saklanan dosyanın j (hex: 6A) karakteri ile XOR işleminden geçirildiğini anlamam çok zor olmadı.

BUP Recovery

Hex Workshop ile karantinaya alınmış dosyayı 6A ile XOR işleminden geçirdikten sonra ortaya anlamlı karakterler oluşan diziler çıkıverdi.

BUP Recovery

BUP Recovery

Orjinal dosya ile XOR işleminden geçirilmiş dosyayı karşılaştırdığımda XOR’lanmış dosyanın ilk 2560 baytında detaylı bilgiler (orjinal dosyanın adı, karantinaya alınma tarihi, virusun adı vs.) saklandığını gördüm. Daha sonrasında ise programın orjinali saklanıyordu. (Tam olarak orjinali diyemiyorum çünkü her 65536 baytta bir 512 bayt büyüklüğünde çöp veri araya (junk) sokuşturulmuş ve bunları ayıklamam gerekti)

BUP Recovery

Hem detaylı bilgileri gösteren hem de karantinaya alınmış olan dosyayı orjinal haline çeviren bir program hazırlamak için işe koyulduğumda ortaya bup_recovery.py aracı çıktı.

BUP Recovery

Program iki komut (restore ve view) ile çalışıyor ve kullanımı yine çok basit. İlk olarak yapmanız gereken karantinaya alınmış dosya ile bup_recovery.py programını aynı klasöre kopyalamanız. Restore komutu ile hem detaylı bilgileri görebilir hem de karantinaya alınmış programı orjinal haline çevirebilirsiniz. View komutu ile sadece detaylı bilgileri görebilirsiniz.

Örnek: bup_recovery.py restore 7db11a1031283c50.bup

Programı buradan indirebilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle herkese iyi hafta sonları dilerim.

Not: Zaman zaman senaryolarımda Mcafee antivirus yazılımına yer veriyor olmamın nedeni uzun yıllarca kullanmış olmamdır başka bir nedeni yoktur :)

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
6 comments
 1. verdiğin programı hangi programla çalıştırabiliriz. pyton la denedim olmadı. başka bir program mı gerekiyor..

  1. Python 2.x ile çalışır. Çalışmıyordan kastın nedir, ne tür bir hata alıyorsun ? Zaman zaman parsing dosyaya göre hatalı çalışabiliyor bu nedenle elle müdahale gerekebiliyor.

 2. python resmi sitesinden indirdim. dos tabanlı bir ekran açılıyor. verdiğin örnekteki gibi (bup_recovery.py restore 7db11a1031283c50.bup) yazıyorum hata veriyor. ama hata mesajı aklımda değil. bide dos kullanmayı bilmem. python da dos taki gibi dosya konumunu göstermemiz gerekiyormu. c:\belgelerim\ yeni dosya diye . benim yaptığım direk bup_recovery.py restore 7db11a1031283c50.bup diye yazmak bu arada python da kullanmayı bilmiyorum. daha önce hiç işim olmadı. yönlendirme yaparsanız sevinirim..

  1. Selam İsmail,

   Command prompttayken bup_recovery.py ile bup dosyasının bulunduğu klasöre geç ve yukarda belirttiğin şekliyle komutu (dizin adı belirtmene gerek yok) yaz.Eğer hata ile karşılaşırsan hata mesajını buraya yaz soruna bakalım.

 3. selam hocam mcafee den bir dosya çıkarmak stediğimde bu şekilde bir hata aldım yardımcı olabilirmisiniz
  IOError: [Errno 22] invalid mode (‘wb’) or filename: ‘Advanced\r\nValueName=HIDE
  FILEEXT\r\nKeyIs64Bit=1’

  1. Merhaba,

   Yazı ve araç güncelliğini yitirmiş olabilir. Araçla ilgili yeni bir geliştirme yapmayacağım için kaynak kodu üzerinde ihtiyaç duyduğunuz geliştirmeyi yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

LinkedIn Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın…
Read More
Read More

e-Devlet Hesaplarımızı Nasıl Hackliyorlar?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç 25 Ekim 2023 günü saat 11:46’da e-Devlet uygulamasından ve e-posta adresime gelen uyarılardan e-Devlet Kapısı hesabıma üst üste birden fazla defa yanlış parola ile giriş yapılmaya çalışıldığı için hesabımın bir saatliğine geçici olarak kullanıma kapatıldığını…
Read More