Adware, İngilizce açılımı ile advertising-supported software yani reklam destekli yazılım, yüklenildiği bilgisayara yüklenme işleminden sonra program kullanımdayken otomatik olarak çalışan, gösteren ve indirme yapan bir yazılım paketidir. Adware’lerin bazı tipleri spyware statüsündedir ve kişisel bilgilere gizlice ulaşılmasında kullanılırlar. (Vikipedi)

Bir arkadaşım Avea Jet Mobil Modem kurulumu yapmaya çalıştığında Kaspersky antivirüs yazılımı tarafından kurulumun Adware nedeniyle engellendiğinden bahsetmişti. Dün dizüstü bilgisayarını getirerek incelememi rica etti. Vaktim kısıtlı olduğu için sadece modemin kurulum dosyasını alarak sanal makina içine kurulumu gerçekleştirdim. Ardından kurulan tüm dosyaları zipleyerek virustotal sitesine yüklediğimde 39 antivirüsten 11 tanesi, zip dosyası içinde Adware tespit etti. Dosyaları tam olarak tespit edebilmek içinse kurulum yapılan klasörü uyarı veren antivirüs yazılımlarından rastgele bir tanesi ile taradığımda 4 adet dosya için Adware (BIDevManager.dll, BIRas.dll, BIUSBSound.dll, CMCOMService.dll) uyarısı aldım.

False positive diyebilmek için 11 farklı antivirüs yazılımı tarafından üretilen uyarı biraz yüksek bir rakam olduğu için Netsec grubuna bir e-posta göndererek bu sorun ile karşılaşan kimse olup olmadığını sorduğumda Avea’dan bir yetkili benimle iletişime geçerek konuyu en kısa sürede inceleyeceklerini iletti.

MF627 model Avea Jet mobil modem kullananlarınız var ise ve böyle bir uyarı ile daha önce karşılaştıysanız ve halen karşılaşmaya devam ediyorsanız paylaşımda bulunmanızı tavsiye ederim. Bu sayede yetkililer bunun genel bir sorun olduğu veya olmadığı kanısına kolaylıkla vararak (adware veya yanlış alarm) mobil modem uygulaması üzerinde yer alan güncelleme özelliğinden faydalanarak bu dosyaların güncellenmesi ve/veya antivirüs yazılımları tarafından uyarı üretilmemesi konularında girişimde bulunabilirler.

Konu ile ilgili olarak tarafıma geri dönüş yapılması durumunda sizleri tekrar bilgilendiriyor olacağım.

Mobil modemin modeli: MF627

Ekran görüntüleri:

Avea Jet Mobil Modem

Avea Jet Mobil Modem

Show this post in PDF format