Black Hat USA 2016

İlk defa geçtiğimiz yıl katılma fırsatını yakaladığım dünyaca ünlü Black Hat güvenlik konferansına, NormShield firması sayesinde bu sene tekrar katılacağımı büyük bir mutlulukla geçtiğimiz ay sizlerle paylaşmıştım. Konferans ve öncesinde aldığım kısa notları, 12 saatlik dönüş yolunda sizler için derleyerek daha önce olduğu gibi merak edenler için yazıya dökmeye karar verdim.

Benden kimseye zarar gelmeyeceğini üçüncü defada artık anlamış olsalar gerek ki, bu defa ABD’ye girişim Intel Security Focus Güvenlik Konferansı başlıklı blog yazımda yaşadıklarımın aksine oldukça rahat oldu. 20 Temmuz itibariyle Los Angeles şehrinde başlayan ABD tatilim, 30 Temmuz itibariyle yerini Las Vegas şehrinde gerçekleşen Black Hat güvenlik etkinliğine bıraktı. Takip edemeyenleriniz için, Black Hat USA 2016 güvenlik etkinliği, bu sene 30 Temmmuz – 4 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirildi.

Black Hat

3 ve 4 Ağustos tarihlerinde yapılan sunumlar öncesindeki 4 günde, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi birbirinden güzel 70’e yakın güvenlik eğitimi verildi. Ben de, değerli yöneticilerim ve işverenim IBTech sayesinde donanım güvenliği üzerine yoğunlaşan iki günlük Hardware Hacking With Hardsploit Framework eğitimine katılabildim.

Geçtiğimiz aylarda işim gereği elektronik ATM kasa kilidi için sızma testi gerçekleştirmiş bir güvenlik uzmanı olarak, bu eğitimin benim için oldukça verimli geçtiğini ve ufkumu açtığını söyleyebilirim.

Opale Security firması tarafından verilen bu eğitime farklı ülkelerden (Tayvan, Kore, Brezilya, Fransa, Avusturalya), farklı profillerde (yazılımcı, sızma testi uzmanı) katılan yaklaşık 25 kişi vardı. Özellikle Amerikan Hava Kuvvetleri’nden üç kişinin katılması ve bazı katılımcıların eğitimin kendini tanıtma kısmında diğer katılımcılar ile sadece isimlerini paylaşması (Acaba neden? :)) da dikkatimden kaçmadı. Eğitimin ilk günü, Hardsploit aygıtı ile SPI ve I2C belleklerden bilgi toplama (dump), SWD bağlantı noktasından donanım yazılımını (firmware) elde etme (dump) gibi uygulamalar gerçekleştirildi. Eğitimin ikinci gününde ise öğleden önce GNU Radio ve RTL2832U dijital tv alıcısı ile neler yapılabileceği gösterildi. Öğleden sonra ise 1.5 günde öğrenilen bilgilerin pekiştirildiği oldukça keyifli bir çalışma gerçekleştirildi. Katılımcılardan takımlar oluşturuldu ve daha sonra eğitmenler tarafından özel olarak oluşturulmuş quadcopterler (drone) takımlara dağıtıldı. Her bir takımdan drone’a üzerinde bulunan bağlantı noktaları üzerinden cihaza bağlanmaları, donanım yazılımını indirmeleri (dump), zafiyet tespit etmeleri ve diğer ekiplerin mevcut zafiyeti istismar etmesinden önce dronelarındaki bu zafiyeti gidermeleri istendi. Bunlara ilave olarak ayrıca her ekibe dağıtılan ve drone’a komut göndermek için kullanılan vericinin Hardsploit ile incelenmesi ve ardından eğitmenlerin sahip olduğu drone’a komut göndererek (belli periyotlarda eğitmenler kendi dronelarına sinyal göndererek bunu elde etmemizi sağladılar) havalandırmaları istendi. Kısa sürede son derece yoğun geçen bu eğitimden oldukça memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Black Hat
Black Hat
Black Hat
Black Hat

Black Hat Konferansı, geleneksel olarak konferansın kurucusu olan Jeff Moss‘un açılış konuşması ile başladı. Yaklaşık 8 dakika boyunca konuştuktan sonra sözü Dan Kaminsky’e verdi. Jeff Moss konuşmasında bazı istatistiklere de yer verdi. İlk olarak Black Hat USA 2016’ya tarihi bir katılım olduğunu ve açılış konuşmasında salonda yaklaşık 6400 kişi olduğunu açıkladı! Ardından da 194 öğrenciye burs verdiklerini belirtti. (Açılış konuşmasını merak edenler, aşağıda onlar için kayıt ettiğim videoyu izleyebilirler.)

Black Hat
Geçtiğimiz sene olduğu gibi yine paralelde birbirinden ilgi çekici sunumlar olduğu için hangisine katılacağıma karar vermekte oldukça zorlandım. Sunum sayfasındaki kategori bazlı filtreden faydalanarak “Tersine Mühendislik” ve “Zararlı Yazılım” konularını işleyen sunumlara katılmaya gayret ettim. İkinci gün katıldığım sunumların ilk günkü sunumlara kıyasla benim için daha tatminkar olduğunu söyleyebilirim. Katılım oldukça yüksek olduğu için yine bir sunumdan diğerine gitmek için metrobüs kalabalığını aratmayan bir kalabalığın arasından yolumu bulmaya çalıştım. Bazı sunumlarda işitme engelli katılımcılar için işaret dili ile anlatım yapılmasını da çok takdir ettim.

Black Hat
Black Hat
Black Hat

Katıldığım sunumlardan, Breaking Payment Points Of Interaction (POI) sunumunda POS cihazının tuş takımına (Pinpad) ortadaki adam saldırısı (MITM) yapılarak müşteriden Pin girmesini istemeleri ve daha sonrasında aradaki haberleşme şifreli olmadığı için çalabilmeleri, müşteriye gösterilen ekranlara kendi mesajlarını enjekte edebilmeleri oldukça ilginçti.

Black Hat
Black Hat
Black Hat

Captain Hook: Pirating AVs To Bypass Exploit Mitigations sunumunda ise antivirüs yazılımlarının çengelleme (hook) yöntemini hatalı kullanmaları sebebiyle yüklü oldukları sistemlerin güvenliğini nasıl zayıflattığı ile ilgili kısımlar da oldukça önemliydi.

Black Hat
Black Hat
Black Hat

Konferansa damgasını vuran sunumlardan biri olan Hacking Next-Gen ATMs: From Capture To Cashout sunumunda ise Shimmer dediğimiz aygıtlar ile dolandırıcılar tarafından banka hesaplarının ATM üzerinden nasıl boşaltılabilindiği gözler önüne serildi. Ayrıca son zamanlarda dolandırıcıların temassız kredi kartı bilgilerini de satın almaya başladıkları bilgisi, dikkat çeken bir diğer önemli noktaydı.

Shimmer, ATM’de kart okuyucu yuvasına yerleştirilen ve günümüzde güvenli olarak kabul edilen Çip & Pin destekli EMV kartın çipi ile ATM’nin çip okuyucusu arasındaki bilgiyi çalan ve dolandırıcılara bu bilgiyi anlık olarak gönderen bir aygıttır. Bu bilgiyi alan dolandırıcı, başka bir ATM’den bu bilgi ile müşterinin banka hesabını boşaltabilmektedir.

Black Hat
Black Hat
Black Hat
Black Hat

Cherokee Jeep’i hackleyerek ünlerine ün katan Charlie Miller ile Chris Valasek‘in Advanced Can Injection Techniques For Vehicle Networks sunumuna geçen sene olduğu gibi yine yoğun bir ilgi vardı. Bu iki güvenlik araştırmacısı sunumlarında, araba üreticilerinin güvenlik adına sistemlerine koydukları kontrolleri nasıl aşabildiklerine ve bunun için hangi adımlardan geçtiklerine yer verdiler.

Black Hat
Black Hat
Black Hat
Black Hat

Sunumlar dışında pek tabii yine Business Hall, güvenlik dünyasının markalarına ve bu markaların görkemli stantlarına ev sahipliği yaptı. Black Hat USA 2016’da, Türkiye’de olduğu gibi “madem sponsor oldum o halde ben de konuşacağım” diyen, mikrofonu eline alıp etkinlik programını ve katılımcıların vakitlerini hiçe sayarak uzun süreler konuşup programı sarkıtan sponsor sunumları yoktu. Güvenlik etkinliği düzenlemeye niyetlenip sponsorların kaprisleri ile karşı karşıya kalanlar, sponsorları ikna etme adına aşağıdaki fotoğrafları kendileri ile paylaşabilirler. :)

Black Hat
Black Hat

Black Hat mağazasına her zaman olduğu gibi Black Hat hayranlarının oldukça yoğun ilgisi vardı. Birbirinden ilginç hediyelik eşyalar arasında gezinirken, Twitter takipçilerime yönelik düzenleyeceğim hediye çekilişi için ufak tefek hediyeler almayı ihmal etmedim. :)

Black Hat
Black Hat
Black Hat

Eğitimleriyle, sunumlarıyla, atmosferiyle ve anılarıyla beni her daim büyüleyen Black Hat USA konferansı benim için yine oldukça verimli geçti. Umarım bilgi güvenliğine merakı olan herkes, imkanları dahilinde veya işverenlerinin desteğiyle bu konferansa katılma imkanını birgün yakalar. Black Hat 2017 USA blog yazısı ile tekrar görüşebilir miyiz bilmiyorum fakat görüşebilmeyi ümit ederek herkese güvenli günler dilerim. :)

Black Hat
Black Hat
Black Hat

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
9 comments
  1. İlk gunden itibaren merakla bekliyordum. İzlenimlerini usanmadan aktardigin icin tesekkurler.

  2. Yine güzel bir blog yazısı,başarılarınızın devamını dilerim.umarım bir gün bize de nasip olur oraya gitmek

  3. “Shimmer, ATM’de kart okuyucu yuvasına yerleştirilen ve günümüzde güvenli olarak kabul edilen Çip & Pin destekli EMV kartın çipi ile ATM’nin çip okuyucusu arasındaki bilgiyi çalan ve dolandırıcılara bu bilgiyi anlık olarak gönderen bir aygıttır. Bu bilgiyi alan dolandırıcı, başka bir ATM’den bu bilgi ile müşterinin banka hesabını boşaltabilmektedir.” Shimmer Denilen bu aygıt dolandırıcı ile nasıl iletişim kuruyor..
    Yani Ne Tür Bir Bağlantı Kullanıyor..

    1. Maaliyet fakat bu kredi kartını, bankamatik kartı olarak kullanmana engel değil.
      Diğer bankaları bilmesem de Finansbank’tan aldığın bankamatik kartları artık çipli geliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

LinkedIn Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın…
Read More
Read More

Bad Bad USB

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Her yıl, Ağustos ayında, ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen geleneksel Black Hat Bilgi Güvenliği Konferansı‘nın sonuncusunda, Karsten NOHL ve Jakob LELL adındaki iki araştırmacı, BadUSB adında dikkat çekici bir sunuma imza attı. Bu sunumda kısaca, USB’de…
Read More