Pi Hediyem Var! #8

2016 yılının dördüncü Pi Hediyem Var güvenlik oyunu ile tekrar karşınızdayım!

Önceki oyunlarda olduğu gibi, oyunu başarıyla tamamlayan üniversite öğrencileri arasında yapılacak çekiliş ile 1 adet Raspberry Pi 3‘ü, 1 öğrenciye hediye edeceğim. Bu oyunun Pi sponsoru olan, ESET firmasının Türkiye temsilcisi Stratus Bilişim firmasına ve Sayın Erkan TUĞRAL‘a hem kendi adıma hem de oyunseverler adına teşekkür ederim.

Hediye Pi

Oyunumuza gelecek olursak, boş vaktinde Mr. Robot dizisini izleyen kahramanımız, dizinin üçüncü bölümünde E Corp firmasındaki bir üst düzey yöneticinin kurumun başka bir çalışanının cep telefonuna casus yazılım yüklediği bir sahneye tanıklık eder. Bu sahneden oldukça etkilenen kahramanımız, Android 6.0 işletim sistemi yüklü olan cep telefonunda casus yazılım ihtimaline karşın araştırma yapmaya başlar.

Çok geçmeden Android’in cihaz yöneticisi menüsünde Update Service isimli şüpheli bir uygulamanın yönetici yetkisine sahip olduğunu görür. Yüklü uygulamalar arasında bu uygulamaya dair bir simge/ikon da göremedikten sonra indirilenler klasörüne baktığında, 3 gün önce bt.apk isimli şüpheli bir uygulamanın indirildiğini görür. Kilit ekranı ve güvenlik menüsünde, bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklenmesine de izin verildiğini gören kahramanımız, vakit kaybetmeden cep telefonunun HTTP trafiğini bilgisayarında çalışan Charles Proxy aracına yönlendirir. Çok geçmeden cep telefonunun https://a.thd.cc/apiv4/send/phoneinfojson adresine okunaklı olmayan (encoded) veri gönderdiğini görür ve bt.apk uygulamasını Android simülatörde inceleyerek bu paketi çözmek için işe koyulur.

Hediye Pi
Hediye Pi

Oyunu başarıyla tamamlamak için aşağıdaki tüm soruları, kod parçalarını ve ekran görüntülerini içerecek şekilde detaylı olarak yanıtlamanız gerekmektedir. Soruları yanıtlayabilmek için öncelikle https://www.dropbox.com/s/uxd8e001etdvnt1/ctf8.zip?dl=0 adresinden incelenmesi gereken şüpheli yazılımı indirmelisiniz. (zip şifresi: infected)

Sorular;

  1. bt.apk uygulaması Android işletim sistemi yüklü simülatöre yüklenip çalıştırıldıktan sonra data parametresindeki gizlenmiş (encoded) veriyi oluşturan fonksiyon hangisidir ?
  2. Bu fonksiyonun gizlenmiş veriyi nasıl oluşturduğunu ekran görüntülerine de yer vererek detaylı bir şekilde açıklayınız.
  3. Bu fonksiyondan yola çıkarak aşağıdaki data parametresinde yer alan gizlenmiş veriyi (encoded) çözen betik dosyasını oluşturup, verinin çözülmüş hali ile birlikte tarafıma gönderiniz.
  4. data=H4sIAAAAAAAAAFWRQW6EMAxF75I1HRFgGMSuJ4kMMa3VEKMkwwytevc6aoXSLLL
    4_s5_dr5UohXVqLtb1-p2aIdKcTQ7hkjs1aj6S60qNUFKGA7jcEcn7ktdKfIieXAmcYIsNrdrXyl8_pdLJ-xADiaXA3U_6MJdlKTjQQuZmb3HOaFVYwp3rNTKEzks9QVczIVI0WZafZXT5LsTahJdxFbXTV-fRwq8YYDEQYqv3gYmK2JgLrLyWj7ZC86L7rpamGDbTPacqRZ3mtGAXcmfiHE7zAceE0Ow5h4LyBlWSS0
    H_W2J7_wwNOdt_zmfG0ujgTnRDuWc8i20HCaToM9vnLhvm4kYMk-UBX7_AOOMoKfXAQAA

Daha önce Raspberry Pi kazanmamış olup çekilişe katılmak isteyenler veya adını oyunu başarıyla tamamlayanlar listesine yazdırmak isteyenler, kanıtlarla (kod, ekran görüntüsü vs.) birlikte detaylı çözüm yolunu iletişim formu üzerinden veya e-posta ile adını, soyadını, yaşını, kendini tanıtan ve Raspberry Pi ile güvenlik üzerine yapmayı düşündüğü çalışmalarını anlatan bir yazıyı 3 Ekim 2016 Saat 19:00‘a kadar iletmeleri gerekmektedir.

Oyunun çözüm yolunu içeren blog yazısı ilerleyen günlerde yayınlanacak olup, kazanan talihli bu sayfa ve Twitter hesabım üzerinden duyurulacaktır. Ayrıca zorlananlar için Twitter hesabım üzerinden zaman zaman ipuçları da yayınlanacaktır.

Not: bt.apk dosyasını IDA Pro ile dinamik olarak analiz edenler, hata ayıklama esnasında “Oops! internal error 1201 occured.” hatası almamak için ida_android_fix.zip dosyasında yer alan plugins klasörünü IDA’nın yüklü olduğu klasöre kopyalamalıdırlar.

Hediye Pi

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

LinkedIn Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın…
Read More
Read More

Profilime Kim Baktı?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. 23 Eylül 2020 tarihinde Twitter’da siber güvenlik ile ilgili haberlere göz gezdirirken gündem olan başlıklarda #profilimekimbaktı etiketi dikkatimi çekti. Beni oldukça şüphelendiren bu etiketin gündem olmasının arkasında yatan sebebi bulmak için bu etiketi paylaşan hesaplara göz…
Read More