Neden Tersine Mühendislik ?

Eskiden tersine mühendislik nedense bana çoook uzak gelirdi. IDA Pro uygulamasını ilk kurup çalıştırdığımda her yerde bir buton olduğunu görünce “hiç işim olmaz” diyerek kapattığımı hatırlıyorum ama aradan geçen zaman sonrasında şimdi masaüstüne bakıyorum da, vazgeçilmez kısayollardan bir tanesi oluvermiş ve “hep işim olmuş” :)

Neden bu kadar insan assembly gibi anlaşılması zor bir dil ile uğraşıyor, neden saatlerini tek bir fonksiyonun ne iş yaptığını anlamak için harcıyor kısaca neden tersine mühendislik ? Hemen aklıma gelenleri sıralayıp kısaca açıklayayım;

 • Assembly öğrenmek için – Bilmeden nasıl öğrenilir demeyin. Debugger ile programları izleye izleye emin olun birşeyler öğreniyor ve komutların ne iş yaptığını az çok anlayabiliyorsunuz ve üzerine güzel bir kitap okuduğunuz zaman taşlar yerine oturuyor ve bir bakmışsınızki matrixi yorumlar olmuşsunuz.
 • Gizli şifreleri, arka kapıları tespit etmek için – Zaman zaman programlardaki gizli menülere erişmek için programı hazırlayanlar dokümantasyonda yer almayan gizli fonksiyonlara programlarında yer veriyorlar ve kaynak kodu açık olmadığı için bunun sadece kendileri tarafından bilineceği yanılgısına düşüyorlar ve eninde sonunda tüm dünya bunu tersine mühendislik ile uğraşan bu meraklı insanlar sayesinde duyuveriyor.
 • Doğrulama mekanizmalarını aşmak için – Daha önce bu örneği vermişmiydim hatırlamıyorum fakat bir zaman şifreleme anahtarı saklamak amacıyla kullanılan bir yazılımı incelediğimde anahtarı görüntüleyene kadar iki defa şifre doğrulama adımından geçmeniz gerekiyordu. Fakat bu adımları assembly seviyesinde yamadığımda (son adıma gitmesini sağladım) doğrulama mekanizmalarının tersine mühendislik ile aşılabildiğini işte o zaman öğrenmiştim.
 • Kapalı kaynak kodlu yazılımlardaki güvenlik açıklarını bulmak için – Bildiğiniz veya bilmediğiniz üzere Microsoft firmasının o aylık meşhur yama günü gelip çattığında dünyanin dört bir yanındaki meraklı insanlar yamaların farklarını çıkartarak tersine mühendislik ile güvenlik bültenlerine konu olmamış güvenlik zafiyetlerini ortaya çıkartarak istismar kodu geliştirilmesini sağlamaktalar.
 • Zararlı yazılımları analiz etmek için – Bu konuda çok fazla söze gerek yok sanırım, yazılarımı takip edenler bilirler :)
 • Can sıkıntısına karşı bire bir :) – Canım ne zaman sıkılsa ve bir programı oturup incelemeye başlasam saatlerin nasıl geçtiğin bir türlü anlamam, 6 saatin 6 dakika gibi geçtiğine çok defa tanık olduğumu söyleyebilirim.

Tersine mühendislik denilince çoğu kişinin aklına nedense hep kod seviyesinde olanı gelir fakat aslında tersine mühendislik sistem seviyesi ve kod seviyesi olmak üzere ikiye ayrılır ve günlük işlerinizde oldukça zaman zaman kullandığınız o meşhur sysinternals araçları ile sistem seviyesinde tersine mühendislik yaptığınızın farkında bile olmazsınız.

Sistem seviyesinde tersine mühendislik yaparken çoğu bilgiye işletim sistemi üzerinden erişirsiniz çünkü incelemiş olduğunuz hedef program eninde sonunda işletim sistemi ile etkileşime girer. Sistem seviyesinde tersine mühendislik için kullanılan araçlar regmon, filemon, lsof, ptrace ve benzerleridir.

Kod seviyesinde tersine mühendisliğe ise sistem seviyesindeki yeterli olmadığı zaman başvurursunuz çünkü sistem seviyesinde bir programa gireni, çıkanı ve işletim sistemindeki etkileşimini görebilirsiniz fakat aslında o gizem dolu olup ve biten yazılımın içinde gerçekleşmektedir ve olup bitenden emin olmak için tek seçeneğiniz kod seviyesidir.

Programları incelemeyi seven biri olarak geçtiğimiz ay Wirofon uygulamasını sistem seviyesinde incelemiştim. Filemon ve regmon ile kısa bir takipten sonra kurulduğu klasörde yer alan userSettings\loginSettings.dat dosyası ile etkileşim halinde olduğunu görmüştüm. Canınım sıkıldığı bir gün bu dosya ile ne işi olduğunu merak ettim ve incelemeye başladım. Aradan kısa bir zaman geçtikten sonra programda yer alan “Beni hatırla” ve “Şifremi hatırla” seçeneği işaretlendiği zaman bu dosyanın içeriğinin değiştiğini fark ettim. loginSettings.dat dosyasını metin düzenleme programı (wordpad) ile incelediğimde okunaklı olmadığını yani şifrelenmiş olduğunu gördüm. Immunity Debugger ile dosya ile ilişkili kısımları incelediğimde “Not valid TEA encoded data” mesajı hemen dikkatimi çekti.

Wiropwn

Bu programı inceleyene kadar TEA şifreleme algoritması ile ilgili hiçbir bilgim yoktu. (İşte tersine mühendisliğin güzel yanlarından biride bu, mutlaka yeni birşeyler öğreniyorsunuz.) Google’da ufak bir araştırma yaptıktan sonra şifreleme algoritması olduğunu ve zayıflıkları olması nedeniyle XTEA olarak güncellendiğini ve en sonunda XXTEA olarak güncellendiğini gördüm. TEA şifrelemesi ile ilgili internette bir çok makale ve hazır kod parçacıkları olduğu için loginSettings.dat dosyasında yer alan şifreli veriyi kolaylıkla çözebileceğimi düşünüyordum fakat çok geçmeden yanıldığımı fark ettim. TEA ve XTEA algoritmalarını incelediğimde şifrelemenin bir bölümünde SHL 4 (shift left, çarpma işlemi için kullanılır) ve SHR 5 (shift right, bölme işlemi için kullanılır) dikkatimi çekti fakat şifreli verinin neden çözülmediği ile ilgili uygulama üzerinde araştırma yaptığımda ufak bir detay gözüme ilişti.

Öncelikle şifrelemeyi çözmeden sorumlu olan fonksiyona giden ve anahtar olarak kullanılan dizinin “ARGELA Technologies” olduğunu ve bu dizinin (string) 4 parçaya bölünerek anahtar olarak kullanıldığını tespit ettim.

Wiropwn

Daha sonra ise şifreli veriyi çözen fonksiyonu incelediğimde TEA ve XTEA algoritmasında yer alanın aksine stackte yer alan değerlerin bilinenin SHL 5 ve SHR 4  işlemine tabi tutulduğunu gördüm.

Wiropwn

Internette ufak bir araştırma yaptığımda algoritmanın bu şekilde kullanımına uzak doğu sayfalarında rastlasamda çok fazla vakit harcamayarak şifreli veriyi çözen bu fonksiyonu Python’a taşımaya karar verdim ve sonunda şifreli veriyi çözmeyi başardım ve bu vesileyle şifresini unutan Wirofon kullanıcıları için ufak bir şifre kurtarma programı (şifremi hatırla seçeneğini işaretlemişseniz şifreli olarak loginSettings.dat dosyası içinde saklanan şifrenizi size gösterir) hazırlamış oldum. Programa buradan ulaşabilirsiniz.

Wiropwn

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
27 comments
 1. Bu tür yazılar (hedefe ulaşmak için izlenen yolu anlatan) teknik kitaplardan daha fazla ilgimi çekiyor.

 2. çok güzel bir yazı olmuş tebrik ederim. Bir dahaki yazınızın system level debugging hakkında olması çok hoş olur seviniriz =)

 3. Oncelikle merhabalar. Ben de assembly makine dilini ogrenmek istiyorum ve bunun icin arastirma yapiyorum. Kitap arastirmasi yaptim ama bi sonuca varamadim. Diger dilleri ogrenmek istesem bir iki arastirma ile kaynaklara ulasabiliyorum ama assembly biraz farkli. Eger bana yardimci olacak iyi kalpli biri varsa msn adresimi eklerse cok memnun olacagim cunku bu dili gercekten ogrenmek istiyorum :) [email protected]

 4. Hocam merhaba.Üstünden vakit geçmiş olmasına rağmen sormak istiyorum:Obfuscatorler hakkında ne düşünüyorsunuz?

 5. sadece gizli servisler ve büyük teknoloji şirketleri bu işle uğraşır sanıyordum, çok yaygın anlaşılan.
  Anlaşılır ve çok temiz bir anlatım olmuş, teşekkür ederim.

 6. acaba bu programi ucretsiz edinebilecegim bir siteyi mailime gonderseniz mumkun mu? Ogrenci oldugumdan mutevellit/.

  1. Dinamik kod analizinde kullanılan ve ücretsiz olan Immunity Debugger aracını buradan, x64dbg aracını ise buradan indirebilirsiniz. Ücretli olan IDA Pro aracı için ise Google’a bir danışmakta fayda var. ;)

 7. Merhabalar aradan 8 yıl geçmiş ama hala Türkiye’de bu konu ile alakalı tek bir kaynak göremiyorum en azından kitap anlamında. 21 yaşındayım. Siber güvenlik ile ilgileniyorum fakat kendime bir alan seçmem gerekiyor. Tersine Mühendislik, Shell code yazımı ve Çekirdek seviyesinde exploit geliştirmek için özellikle türkçe kaynak önermenizi rica ediyorum ilginiz için teşekkür ederim.

 8. Mert Bey,

  Paylaşımınız için teşekkür ederim yürütmeyi planladığım bir tubitak projesi ile ilgili sizinle görüşmek istemekteyim.Şimdiden teşekkürler.

 9. Mert hocam elinize sağlık bir proje hakkında sizden yardım istiyorum benim için çok büyük olabilir fakat sizin için çok küçük birşey yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

LinkedIn Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın…
Read More
Read More

Profilime Kim Baktı?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. 23 Eylül 2020 tarihinde Twitter’da siber güvenlik ile ilgili haberlere göz gezdirirken gündem olan başlıklarda #profilimekimbaktı etiketi dikkatimi çekti. Beni oldukça şüphelendiren bu etiketin gündem olmasının arkasında yatan sebebi bulmak için bu etiketi paylaşan hesaplara göz…
Read More