Zararlı JavaScript Avı

Kum havuzu (sandbox) analizi yapan teknolojiler/cihazlar, kurumlara doğrudan ya da dolaylı olarak yapılan siber saldırıları tespit etme, gerekli önlemleri alma veya aldırma noktasında oldukça önemli bir role sahiptir. Bu cihazlarda ortaya çıkan alarmlar kurumsal SOME‘ler tarafından incelendiğinde, kimi zaman ortaya ilginç güvenlik vakaları da çıkabilmektedir.

Bu cihazlar üzerinde yer alan alarmlarda veya şüphe duyulan trafik paketleri (PCAP) üzerinde, alarmı tetikleyen veya şüphe duyulan aktiviteye yol açan zararlı JavaScript kodunu tespit etmek, kimi zaman güvenlik uzmanları için zaman alıcı bir süreç haline gelmektedir. Bunun başlıca sebeplerinden biri ise zararlı JavaScript kodlarının çoğunlukla http trafiğinde gizlenmiş (encoded) olarak yer almasıdır. Bu nedenle Wireshark aracı ile bir PCAP dosyasını açıp, gizlenmiş JavaScript kodlarında sıklıkla kullanılan eval() fonksiyonunu aratmak boşa kürek çekmekten farksız hale gelmektedir.

Geçtiğimiz aylarda kum havuzu analizi yapan bir cihazdan aldığım alarmı detaylı olarak incelediğimde, Hürriyet Hackathon‘un web sitesinin hacklendiğini ve ziyaretçilerini uitbracht.kateandoliverswedding.co.uk alan adına yönlendirdiğini gördüm.

Malicious JavaScript Hunting

Hackathon (ayrıca hack günü, hackfest ya da codefest olarak da bilinir) bilgisayar programcıları, grafik tasarımcıları, arayüz tasarımcıları ve proje yöneticileri de dahil olmak üzere katılanların yoğun bir şekilde yazılım projelerinin geliştirilmesi amacıyla diğer takımlar ile rekabet içerisinde bulunduğu bir olaydır.(Referans: Vikipedi)

Malicious JavaScript Hunting

Yukarda bahsettiğim gibi Wireshark ile PCAP dosyası içinde yer alan zararlı JavaScript kodunu aramak zaman alıcı olabileceği için bunu nasıl otomatize edebileceğim üzerine düşünmeye başladım.

Python ile bir araç hazırlasam, Scapy ile PCAP dosyasını açsa, HTTP trafiğini incelese ve script takıları arasında yer alan JavaScript kodunu bulsa, çalıştırsa ve eval() fonksiyonunu tespit etse az çok işimi görür diye düşünmeye başladım. Ancak en büyük engellerden biri JavaScript kodunu Python ile nasıl çalıştırabileceğim olacaktı. Çok zaman kaybetmeden, Python aracı ile ortaya çıkan JavaScript kodunu, PhantomJS isimli grafiksel kullanıcı arayüzü olmayan tarayıcı (headless browser) ile çalıştırmaya karar verdim.

Kısa bir çalışmanın ardından ortaya JavaScript Eval Finder adını verdiğim bir araç çıktı. Bu araca PCAP dosyasını verdiğinizde, javascripts klasörüne script takılarının yer aldığı HTML dosyalarını kopyalamaktadır. Ardından Phantomjs ile çalışan JavaScript Extractor yardımcı aracı ile gizlenmiş JavaScript kodunda yer alan eval() fonksiyonu tespit edildiğinde, yine bu araç tarafından bir uyarı verilmekte ve bir önceki adımda kayıt edilen HTML dosyalarının başında (header) tespit edilen JavaScript kodları yorum (comment) olarak eklenmektedir.

JavaScript Eval Finder aracını hurriyethackathon PCAP dosyası üzerinde çalıştırdığımda çok geçmeden gizlenmiş (encoded) olan JavaScript kodunu bulabildim.

Malicious JavaScript Hunting
Malicious JavaScript Hunting

Ardından ortaya çıkan (decoded) bu JavaScript kodunu incelediğimde bunun daha önce de incelemiş olduğum Angler istismar kitinin farklı bir sürümü olduğunu gördüm. Açılmış (decoded) JavaScript kodunu, orjinal HTML dosyasındaki gizlenmiş (encoded) JavaScript kodu ile yer değiştirip, Firebug geliştirme aracı/eklentisi ile Firefox internet tarayıcısı üzerinde analiz ettiğimde, bu JavaScript kodunun ziyaretçileri http://uitbracht.kateandoliverswedding.co.uk/topic/18572-indivisible-arriver-existences-faroff-prepositions-sunburn-crushing-hittable/ adresine yönlendiren kod olduğunu teyit edebilmiş oldum.

Malicious JavaScript Hunting
Malicious JavaScript Hunting

Özellikle SOME çalışanları için faydalı olacağına inandığım JavaScript Eval Finder ve JavaScript Extractor araçlarını tek bir paket halinde buradan indirebilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle herkese güvenli günler dilerim.

Not: Bu yazı 5. Pi Hediyem Var oyununun çözüm yolunu da içermektedir ;)

image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
17 comments
  1. Allah razı olsun.

    Niyet güzel, üslup güzel, paylaşım güzel.

    Hayırlı günler.

  2. çok teşekkürler Mert hocam gerçekten faydalı bir çalışma olmuş, emeğine sağlık..

  3. İstismar kitleri aslında bu tür güvenlik yazılarına oldukça az konu oluyor.Ama bütün riskler neredeyse bunların üzerinde dönüyor. İsabetli bir konu değerli bir inceleme olmuş eline sağlık.

  4. Abi 16 yaşımdayım ve 12 yaşımdan beri siber güvenliğe merak sardım Seni takip etmeye başlayana kadar herşeyin acunetix den site tarayip açığına göre siteyi hacklemek ve metasploit ile sızmaktan ibaret olduğunu sanıyodum . Bana çok şey kattın inşallah üniversitede senin ve hüzeyfe abimin eğitmen olduğun bir siber güvenlik kampına gitmek nasip olur

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
Read More

e-Devlet Hacklendi mi?

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
Read More
Read More

WhatsApp Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
Read More
Read More

LinkedIn Dolandırıcıları

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın…
Read More
Read More

Bad Bad USB

If you are looking for an English version of this article, please visit here. Her yıl, Ağustos ayında, ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen geleneksel Black Hat Bilgi Güvenliği Konferansı‘nın sonuncusunda, Karsten NOHL ve Jakob LELL adındaki iki araştırmacı, BadUSB adında dikkat çekici bir sunuma imza attı. Bu sunumda kısaca, USB’de…
Read More