Magecart Analizi

If you are looking for an English version of this article, please visit here.

Hatırlarsanız Magecart ile Mücadele başlıklı blog yazımda zararlı JavaScript kodunun analizine başka bir yazımda yer vereceğimi belirtmiştim. Bu zamana dek çok defa zararlı javascript kodu analiz etmiş ve nasıl analiz edilebileceğine dair yaklaşık 3 yıl önce Zararlı JavaScript Analizi başlıklı bir blog yazısı da yazmıştım. Tabii yıllar geçtikçe tehdit aktörlerinin kullandığı yöntemler değişmeye ve siber güvenlik analistlerinin, araştırmacılarının işlerini git gide daha da zorlaştırmaya başladı.

Magecart grubunun geliştirdiği zararlı JavaScript kodu (6cb1e31ff2f343a9d576d889bfcbde0e.js) ile ilk karşılaştığımda kodun kolay bir şekilde anlaşılamayacak kadar karmaşıklaştırılmış (obfuscated) olduğu JavaScript Obfuscator veya JavaScript Obfuscator Tool araçlarından biri kullanılmış olabilir.) hemen dikkatimi çekmişti. de4js ve IlluminateJs gibi araçların da varlığına güvenerek karmaşıklaştırılmış kodu kolay bir şekilde alt edeceğimi, en kötü dinamik kod analizi yaparak (debugging) mutlu sona ulaşabileceğimi düşünüyordum fakat evdeki hesap çarşıya uymadı. :)

Magecart Analysis

İlk iş olarak JavaScript Beautifier web sitesinden faydalanarak zararlı kod bloğunu okunaklı hale getirdim. Ardından kodu anlaşılır hale getirmek için sırasıyla de4js ve IlluminateJs araçlarından faydalanmaya çalıştım ancak başarısız oldum. Chrome DevTools ile zararlı JavaScript kodunu hata ayıklaması (debugging) yaparak analiz etmeye başladım ve çok geçmeden bir zaman sonra işlerin yolunda gitmediğini farkettim. Chrome’dan kaynaklanan bir problem olabileceğini düşünerek şansımı Firefox ile denemeye karar verdim fakat o da birşeylerin yolunda gitmediğine dair uyarı verdi.

Magecart Analysis
Magecart Analysis

Ne yapabileceğime dair hindi gibi düşünüp dururken internet tarayıcısı yerine farklı bir araç ile hata ayıklaması yapabilmek için araştırma yapmaya başladım ve Visual Studio Code isimli kaynak kodu editörü ile karşılaştım. Chrome hata ayıklama eklentisi sayesinde arka planda HTML, JavaScript kodu analiz etmeye imkan tanıyan ve çok sayıda eklentiye sahip olan bu editör ile hata ayıklaması yapmaya başladığımda, SetCookie ile ilişkili fonksiyonun çok sayıda dizi (Array) oluşturarak bellekteki kullanılabilecek alanları tüketerek hata ayıklamasını etkisiz hale getirdiğini (self defending) gördüm.

Magecart Analysis
Magecart Analysis
Magecart Analysis

Art niyetli kişilerin amaçları doğrultusunda bu kodun internet tarayıcısında sorunsuz bir şekilde çalışması gerektiği için kodda hata ayıklamasına yönelik kontroller olduğunu düşünerek her bir fonksiyonu adım adım analiz etmeye başladım. Nihai hedefim kodu baştan sonra dinamik olarak analiz etmek olmayıp çalınan bilgilerin hangi web sitesine iletildiğini ve gizlenmiş karakter dizilerini (strings) çözmek olduğu için gizlenmiş dizilerin çözülmesi amacıyla kullanılan _0x3a74 fonksiyonundan yola çıkarak ilerledim.

Magecart Analysis
Magecart Analysis

Analiz ederken bir yerde Regex ile removeCookie değerinde { işareti ile return kelimesi arasında boşluk kontrolü yapıldığını farkettim. Boşluk karakterinin tespit edilmesi durumunda kodun akışı yukarıda bahsettiğim çok sayıda dizi oluşturup probleme yol açan fonksiyona ilerliyordu. Peki art niyetli geliştirici neden böyle bir kontrol koymuştu ? Bu gibi karmaşıklaştırılmış, okunaklı olmayan kodlarla karşılaşan analistlerin ilk yaptığı iş, kodu araçlar (JavaScript Beautifier gibi) yardımıyla okunaklı, formata uygun bir hale getirmek olduğu için bu araçlar otomatik olarak araya boşluk koyuyorladı ve bu da kodun analiz edildiğine dair art niyetli kişilere güzel bir tespit mekanizması oluşturmaya imkan tanıyordu.

Magecart Analysis
Magecart Analysis
Magecart Analysis
Magecart Analysis
Magecart Analysis

Kodu Regex kontrolünden başarıyla geçecek şekilde boşluksuz olarak düzenleyip gizlenmiş karakter dizilerini çözdükten sonra statik ve dinamik kod analizi sayesinde kredi kartı bilgilerinin (CVV, Holder, ccexpiry, ccnumber, cvc, fullname) çalınarak https://kinitrofitness[.]com/wp-includes/class-wp-customize-settings.php adresine iletildiğini tespit etmiş oldum.

Magecart Analysis
Magecart Analysis

Ülke olarak COVID-19 salgınını geride bırakacağımız sağlıklı günlerde yeni bir yazı ile tekrar görüşmek dileğiyle herkese sağlıklı ve güvenli günler dilerim.

Not:

 • Bu yazı ayrıca Pi Hediyem Var #17 oyununun çözüm yolunu da içermektedir.
 • image_pdfShow this post in PDF formatimage_printPrint this page
  3 comments
  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  You May Also Like
  Read More

  e-Devlet Hacklendi mi?

  If you are looking for an English version of this article, please visit here. Öncelikle yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, “Hayır, hack-len-me-di!” Peki bu durumda vatandaş olarak rahat bir nefes alabilir misiniz ? Maalesef hayır. Bunun sebebini de yazının devamında okuyabilirsiniz. Zaman zaman hortlayan “e-Devlet Hacklendi!”, “e-Devlet verileri çalındı!”, “85…
  Read More
  Read More

  WhatsApp Dolandırıcıları

  If you are looking for an English version of this article, please visit here. Başlangıç Son günlerde hemen hemen WhatsApp uygulaması kullanan herkesi rahatsız eden yabancı cep telefonu numaralarından gelen çağrılardan, mesajlardan ben de yakın zamanda nasibimi aldım ve tabii ki diğer dolandırıcılıklarla ilgili yazılarımda (Kripto Para Dolandırıcıları, LinkedIn Dolandırıcıları,…
  Read More
  Read More

  LinkedIn Dolandırıcıları

  If you are looking for an English version of this article, please visit here. Uzun yıllardan beri sosyal ağları ve medyayı etkin kullanan bir siber güvenlik araştırmacısı olarak bağlantılarım arasında yer alanlarınız özellikle hafta içi LinkedIn ve Twitter üzerinden okuduğum ve beğendiğim siber güvenlik makalelerini, haberleri paylaştıklarımı farkediyorlardır. Twitter hesabımın…
  Read More
  Read More

  Bad Bad USB

  If you are looking for an English version of this article, please visit here. Her yıl, Ağustos ayında, ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen geleneksel Black Hat Bilgi Güvenliği Konferansı‘nın sonuncusunda, Karsten NOHL ve Jakob LELL adındaki iki araştırmacı, BadUSB adında dikkat çekici bir sunuma imza attı. Bu sunumda kısaca, USB’de…
  Read More